Oddział Zbiorów Specjalnych
Pracownia Regionalnego Zasobu Bibliotecznego
pokój 153; tel. 61 829 38 69
poniedziałek, wtorek | 9.00 – 14.00 |
środa | 9.00 – 18.00 |
czwartek, piątek | 9.00 – 14.00 |
Obsada:
Pracownia powołana została z dniem 2.01.2019 roku jako jednostka Oddziału Zbiorów Specjalnych. W zakresie zainteresowania Pracowni Regionalnego Zasobu Bibliotecznego (RZB) pozostają wszystkie druki zwarte i ciągłe wydane na terenie Wielkopolski w jej historycznych granicach do 1953 roku włącznie, zgodnie z założeniami ogólnej polityki gromadzenia zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej, oraz znajdujące się w jej zasobach kolekcje biblioteczne przejęte do tegoż roku.
Regionalny Zasób Biblioteczny (RZB) to wszystkie druki zwarte i ciągłe oraz dokumenty życia społecznego, wydane na terenie Wielkopolski w jej historycznych granicach do 1953 roku włącznie oraz wybrane inne kolekcje biblioteczne powstałe na jej terenie. Wydzielone zostały dla zapewnienia im szczególnej ochrony i warunków udostępniania, wynikających z obowiązku zbierania przez Bibliotekę Uniwersytecką całego dorobku wydawniczego regionu, dla dokumentowania jego osiągnięć naukowych, literackich, artystycznych.
Materiały są oznaczone symbolem RZB przechowywane w wydzielonym magazynie, dostępne wyłącznie w Czytelni Zbiorów Specjalnych i Regionalnych.
Zadania Pracowni:
- Dokumentowanie dorobku wydawniczego Wielkopolski w prowadzonej bazie danych, składającej się z podbaz rejestrujących oddzielnie dla trzech okresów (1801-1918,1919-1939, 1945-1953) druki zwarte oraz wydawnictwa ciągłe; określanie stanu zasobu Biblioteki Uniwersyteckiej w zakresie materiałów bibliotecznych wchodzących w zakres RZB dla prowadzenia przez nią racjonalnej polityki ich gromadzenia, ochrony, konserwacji i digitalizacji.
- Współpraca z innymi Pracowniami Oddziału Zbiorów Specjalnych oraz Oddziałem Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów w pozyskiwaniu materiałów uzupełniających RZB
- Dokumentowanie kolekcji bibliotecznych powstałych na terenie Wielkopolski, a znajdujących się obecnie w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej (np. zbiorów podworskich).
- Tworzenie zasobu do badań nad ruchem wydawniczym Wielkopolski (historycy, prasoznawcy, literaturoznawcy, bibliolodzy, badacze edytorstwa, sztuki książki itp.).
- Prowadzenie działalności informacyjnej, dokumentacyjnej, badawczej nad ww. zasobami, współpraca z instytucjami i indywidualnymi badaczami realizującymi badania naukowe w zakresie historii ruchu wydawniczego, drukarstwa, bibliotek, czasopiśmiennictwa czy szerzej historii kultury
- Współpraca z innymi bibliotekami regionu, posiadającymi materiał biblioteczny wchodzący w zakres RZB, w obszarze gromadzenia, digitalizacji, dokumentacji, popularyzacji itp.
- Współpraca z wydziałami UAM w zakresie kształcenia studentów (wykłady, prezentacje, realizacja praktyk) oraz podejmowania prac badawczych.