W cyklu „Na marginesie”

prezentujemy rysunki Henryka Derwicha (1921-1983) – znanego poznańskiego rysownika satyrycznego i karykaturzysty. Współpracował z wieloma gazetami polskimi i zagranicznymi, także z Telewizją Poznań… Jednak najtrwalej związał się z „Expressem Poznańskim”, a jego cykl satyryczny „A propos” drukowany na łamach dziennika był przez ponad 30 lat najbardziej rozpoznawalną i wyczekiwaną przez poznaniaków rubryką dnia.

W 2010 roku spuścizna artysty trafiła do zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej. Przechowywana w Pracowni Rękopisów jest udostępniana w Czytelni Zbiorów Specjalnych i Regionalnych.

W cyklu „Na marginesie” przypominamy i prezentujemy prace Henryka Derwicha, które powstały à propos dni w kalendarzu i zmieniających się pór roku, na marginesie wydarzeń – poznańskich, wielkopolskich i nie tylko, które są niezmiennie aktualnym humorystycznym komentarzem do naszej rzeczywistości. Tytuł cyklu „Na marginesie” to zarazem nawiązanie do tytułu pierwszej rubryki Henryka Derwicha w „Głosie Wielkopolskim”.

Rys. Henryk Derwich 
Copyright © by Małgorzata Derwich-Pawela

Loading...
Skip to content