Pracownia Komiksu

Oddział Zbiorów Specjalnych

Pokój 50; tel. 61 829 3848

facebook.com/czytelnianova

Obsada:

Traczyk Michał, dr

bibliotekarz
tel. 61 829 3814

tel. 603079750
traczyk@amu.edu.pl

Kierownik Pracowni Komiksu

Oddział Zbiorów Specjalnych

 

 

Zapraszamy w godzinach:

od 17 września 2018

do 30 czerwca 2019

 

poniedziałek-piątek

9.00–20.00

sobota

10.00–17.00

niedziela

10.00–13.00

 Letnie godziny otwarcia »

Kolekcja komiksów 

Pracownia Komiksu Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu posiada największy w polskich bibliotekach zbiór powieści graficznych, opracowań i czasopism poświęconych tematyce komiksowej. Nasza stale rozwijana kolekcja liczy w tej chwili ponad dwanaście tysięcy woluminów wydanych w Polsce i poza jej granicami.

Czytelnik znajdzie w naszym zbiorze olbrzymią część komiksów, które zaczęły ukazywać się w Polsce od lat 50. XX wieku, polskie i zagraniczne czasopisma oraz ziny komiksowe, także kserowane. Oprócz tego mangi, picture booki, komiksy dla dzieci, artbooki, albumy i wydania kolekcjonerskie oraz zeszyty z unikalnymi wariantami okładkowymi. Zbieramy również komiksy w obcych językach: angielskim (szczególnie komiksy superbohaterskie), francuskim, niemieckim i włoskim. Dysponujemy ciekawym zapleczem naukowym i popularnonaukowym, dodatkowo włączamy do zbioru wszelkie publikacje o tematyce komiksowej. Wśród zgromadzonych przez nas dokumentów znajdują się unikatowe kolekcje – prywatny zbiór Jerzego Skarżyńskiego czy spuścizna po Henryku Derwichu. Staramy się zebrać całość polskiej komiksowej produkcji wydawniczej, zarówno tej oficjalnej jak i wydanej własnym nakładem.

Czytelnia Komiksów i Gazet NOVA

Materiały dostępne są w mieszczącej się w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Ratajczaka 38/40 Czytelni Komiksów i Gazet NOVA, czynnej w tygodniu do godziny 20.00, w sobotę od 10.00 do 17.00 a w niedzielę od 10.00 do 13.00.

Serdecznie zapraszamy do korzystania z tej unikatowej Kolekcji Komiksów, stanowiącej znakomite źródło do badań dla kulturoznawców, historyków, medioznawców, polonistów, historyków sztuki, historyków kultury i popkultury, socjologów, filmoznawców oraz filologów. Zapraszamy doktorantów, studentów i maturzystów piszących prace o komiksie oraz wszystkich fanów.

Zakres naszych prac obejmuje również działalność kulturotwórczą, wystawienniczą, wydawniczą (współwydajemy „Zeszyty Komiksowe” – najpoważniejsze w Polsce czasopismo naukowe o komisach) i popularyzatorską. W ramach tej ostatniej prowadzimy prelekcje, wykłady skierowane do szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, promocje komiksów, spotkania z twórcami. Co miesiąc w naszych murach można uczestniczyć w spotkaniach PDAK – Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu, które są okazją do posłuchania autorów i badaczy komiksu. Organizujemy Dzień Darmowego Komiksu, Comics Wars, 24 Hours Comics Day.
W ramach projektu Obwoźnej Czytelni Komiksów prezentujemy udostępniamy nasze najciekawsze zbiory podczas targów książki i festiwali fantastyki. Spotkać nas można np. na Pyrkonie, MFKIG w Łodzi, Komiksowej Warszawie, Polconie, Gostkonie, Fantasmagorii i wielu innych.

Loading...
Skip to content