Wprowadzenie

Szanowna Czytelniczko, Szanowny Czytelniku, 

witaj na stronie poświęconej Kolekcji Komiksów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Posiadamy największy w polskich bibliotekach zbiór powieści graficznych, opracowań i czasopism poświęconych tematyce komiksowej. Nasza stale rozwijana kolekcja liczy w tej chwili ponad dwanaście tysięcy woluminów wydanych w Polsce i poza jej granicami.
Czytelnik znajdzie w naszym zbiorze olbrzymią część komiksów, które zaczęły ukazywać się w Polsce od lat 50. XX wieku, polskie i zagraniczne czasopisma oraz ziny komiksowe, także kserowane. Oprócz tego mangi, picture booki, komiksy dla dzieci, artbooki, albumy i wydania kolekcjonerskie oraz zeszyty z unikalnymi wariantami okładkowymi. Zbieramy również komiksy w obcych językach: angielskim (szczególnie komiksy superbohaterskie), francuskim, niemieckim i włoskim. Dysponujemy ciekawym zapleczem naukowym i popularnonaukowym, dodatkowo włączamy do zbioru wszelkie publikacje o tematyce komiksowej. Wśród zgromadzonych przez nas dokumentów znajdują się unikatowe kolekcje – prywatny zbiór Jerzego Skarżyńskiego czy spuścizna po Henryku Derwichu. Staramy się zebrać całość polskiej komiksowej produkcji wydawniczej, zarówno tej oficjalnej jak i wydanej własnym nakładem. 

Materiały dostępne są w mieszczącej się w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Ratajczaka 38/40 Czytelni Komiksów i Gazet NOVA, czynnej w tygodniu do godziny 20.00, w sobotę od 10.00 do 17.00 a w niedzielę od 10.00 do 13.00.

Serdecznie zapraszamy do korzystania z tej unikatowej Kolekcji Komiksów, stanowiącej znakomite źródło do badań dla kulturoznawców, historyków, medioznawców, polonistów, historyków sztuki, historyków kultury i popkultury, socjologów, filmoznawców oraz filologów. Zapraszamy doktorantów, studentów i maturzystów piszących prace o komiksie oraz wszystkich fanów. 

Zakres naszych prac obejmuje również działalność kulturotwórczą, wystawienniczą, wydawniczą (współwydajemy „Zeszyty Komiksowe” – najpoważniejsze w Polsce czasopismo naukowe o komisach) i popularyzatorską. W ramach tej ostatniej prowadzimy prelekcje, wykłady skierowane do szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, promocje komiksów, spotkania z twórcami. Co miesiąc w naszych murach można uczestniczyć w spotkaniach PDAK – Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu, które są okazją do posłuchania autorów i badaczy komiksu. Organizujemy Dzień Darmowego Komiksu, Comics Wars, 24 Hours Comics Day. 
W ramach projektu Obwoźnej Czytelni Komiksów prezentujemy udostępniamy nasze najciekawsze zbiory podczas targów książki i festiwali fantastyki. Spotkać nas można np. na Pyrkonie, MFKIG w Łodzi, Komiksowej Warszawie, Polconie, Gostkonie, Fantasmagorii i wielu innych

Loading...
Skip to content