Pracownia Komiksu

Oddział Zbiorów Specjalnych

Pracownia Komiksu

Pokój 50; tel. 61 829 3848

Zespół:

Traczyk Michał, dr
st. bibliotekarz
tel. 61 829 3814
tel. 603079750

traczyk@amu.edu.pl

Kierownik Pracowni Komiksu

Oddział Zbiorów Specjalnych

Kolekcja komiksów 

Pracownia Komiksu Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu posiada największy w polskich bibliotekach zbiór opowieści graficznych (w tym: mangi, picture booki, komiksy dla dzieci, artbooki, albumy i wydania kolekcjonerskie oraz zeszyty z unikalnymi wariantami okładkowymi), zinów, opracowań i czasopism poświęconych tematyce komiksowej. Nasza stale rozwijana kolekcja liczy w tej chwili ponad siedemnaście tysięcy woluminów. Czytelnik znajdzie w naszym zbiorze komiksy polskie i zagraniczne, również w obcych językach, zarówno popularnych: angielskim (szczególnie komiksy superbohaterskie i undergroundowe), francuskim i niemieckim; jak i tych mniej oczywistych: włoskim, japońskim, czeskim, fińskim, łotewskim i wielu innych. Wśród zgromadzonych przez nas dokumentów znajdują się ponadto unikatowe kolekcje – prywatny zbiór Jerzego Skarżyńskiego oraz spuścizna po Henryku Derwichu. Staramy się zebrać całość polskiej komiksowej produkcji wydawniczej, zarówno tej oficjalnej jak i wydanej własnym nakładem.

Czytelnia Komiksów i Gazet NOVA

Materiały dostępne są w mieszczącej się w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Ratajczaka 38/40 Czytelni Komiksów i Gazet NOVA. Aktualne godziny otwarcia są podane na stronie Godziny otwarcia i lokalizacja Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.

Serdecznie zapraszamy do korzystania z tej unikatowej Kolekcji Komiksów, stanowiącej znakomite źródło do badań dla kulturoznawców, historyków, medioznawców, polonistów, historyków sztuki, historyków kultury i popkultury, socjologów, filmoznawców oraz filologów. Zapraszamy doktorantów, studentów i maturzystów piszących prace o komiksie oraz wszystkich fanów.

Zakres naszych prac obejmuje również działalność kulturotwórczą, wystawienniczą, wydawniczą (współwydajemy „Zeszyty Komiksowe” – najpoważniejsze w Polsce czasopismo naukowe o komisach) i popularyzatorską. W ramach tej ostatniej prowadzimy prelekcje, wykłady skierowane do szkół podstawowych, gimnazjów i liceów, promocje komiksów, spotkania z twórcami. Co miesiąc w naszych murach można uczestniczyć w spotkaniach PDAK – Poznańskiej Dyskusyjnej Akademii Komiksu, które są okazją do posłuchania autorów i badaczy komiksu. Organizujemy Poznański Festiwal Sztuki Komiksowej, który wyrósł z tradycji naszych wcześniejszych imprez (Dzień Darmowego Komiksu, Comics Wars) i 24 Hours Comics Day.
W ramach projektu Obwoźnej Czytelni Komiksów prezentujemy udostępniamy nasze najciekawsze zbiory podczas targów książki i festiwali fantastyki. Spotkać nas można np. na Pyrkonie, MFKIG w Łodzi, Komiksowej Warszawie, Polconie, Gostkonie, Fantasmagorii i wielu innych.

Loading...
Skip to content