Czytelnia Zbiorów Specjalnych i Regionalnych

Delegacja z National Central Library na Tajwanie z dyrektor dr Shu-hsien Tseng, fot R. Michałowski (2017)

Oddział Zbiorów Specjalnych

tel. 61 829 3828

III piętro, p. 152

poniedziałek-piątek

10.00 – 18.00

sobota

10.00 -17.00

niedziela

nieczynne

dr Alina Kucharska
dr Mateusz Napiórkowski

W Czytelni Zbiorów Specjalnych i Regionalnych udostępnia się materiały zabytkowe z poszczególnych pracowni Oddziału Zbiorów Specjalnych (rękopisy, inkunabuły, stare druki, zabytkową ikonografię, kartografię, dawne druki i rękopisy muzyczne, unikatowe w skali europejskiej, a nawet światowej, zbiory masońskie i dokumenty życia społecznego) oraz książki wydane na terenie Wielkopolski do roku 1953, a zaliczane do tzw. Regionalnego Zasobu Bibliotecznego (RZB).

Od 2016 roku w księgozbiorze podręcznym Czytelni Zbiorów Specjalnych znajdują się także wybrane wydawnictwa odnoszące się do dziejów Poznania i Wielkopolski w jej historycznych granicach.

Księgozbiór został ułożony działowo (m.in. historia i polityka, miasta i miejscowości, zagadnienia gospodar­cze, oświata i kultura, muzyka, kino, teatr, sztuka, ikonografia, kościoły i zakony, słowniki biograficzne). W Czytelni Zbiorów Specjalnych i Regionalnych udostęp­nia się zgromadzone tu judaika, a przede wszystkim książ­ki związane z kulturą żydowską w Polsce oraz poświęcone zagadnieniom Holocaustu.

Czytelnię wyróżnia:

  • kameralna przestrzeń (12 miejsc), sprzyjająca pracy naukowej
  • szybka realizacja zamówień
  • wolny dostęp do półek
  • możliwość korzystania z książek zamówionych uprzednio z magazynu
  • dostęp do zbiorów pracowni specjalistycznych (rękopisy, stare druki, ikonografia, kartografia, muzykalia, zbiory masońskie, dokumenty życia społecznego) i możliwość konsultacji z pracow­nikami, którzy w godzinach pracy oddziału oraz podczas dyżurów służą pomocą i swoją wiedzą
  • stosowne wyposażenie (projektor i ekran}, umożliwiające pracownikom nauki i studentom prowadzenie prelekcji
  • permanentnie uzupełniany księgozbiór
  • profesjonalna pomoc dyżurujących

Po godzinie 18.00 wszystkie materiały, z wyjątkiem zabyt­kowych i szczególnie cennych, pracownik dyżurny może przenieść – na życzenie Czytelnika – do innej czytelni, w tym do Czytelni Komiksów i Gazet – otwartej do godz. 20.00.

Loading...
Skip to content