Oddział Zbiorów Specjalnych
Pracownia Zbiorów Ikonograficznych
Pokój 175, tel. 61 829 3833
poniedziałek | 10.00 – 14.00 |
wtorek – czwartek | 9.00 – 14.00 |
piątek | 9.00 – 18.00 |
Zespół:
mgr Agnieszka Baszko, kustosz
mgr Jakub Skutecki, st. kustosz dypl.
Pracownia istnieje od 1953 roku jako jednostka Oddziału Zbiorów Specjalnych. Gromadzi, opracowuje i udostępnia materiały ikonograficzne związane z historią Poznania i Wielkopolski oraz z postaciami związanymi z tym regionem.
Zbiory ikonograficzne tworzą kolekcje:
- Fotografii:
- oryginalne negatywy na szkle i błonie fotograficznej (XIX-XX wiek)
- oryginalne odbitki (XIX – XX wiek)
- odbitki stykowe ze starych negatywów
- Grafiki:
- albumy i teki graficzne (XVIII-XX)
- grafika samoistna i druki ulotne (XVII – XX w.)
- widokówki poznańskie i wielkopolskie
- Wydawnictw albumowych i encyklopedycznych
Zbiór oryginalnych fotografii poznańskich i wielkopolskich z 2 połowy XIX i początku XX wieku oraz zbiór dawnych widokówek poznańskich i wielkopolskich tworzą najcenniejsze kolekcje ikonograficzne. Są największymi szeroko udostępnianymi kolekcjami tego rodzaju.
Ich cenne uzupełnienie stanowią oryginalne grafiki z XVII – XX wieku. Wśród obiektów ikonograficznych nie ma rarytasów o wysokiej wartości antykwarycznej, rangę zbioru określa jego wielkość i różnorodność.
Zbiory udostępniane są przede wszystkim do badań naukowych z zakresu historii i historii sztuki. Stanowią też źródłowy materiał dokumentacyjny dla konserwatorów zabytków, historyków, regionalistów.
W pracowni dostępne są katalogi widokówek poznańskich i wielkopolskich; katalog fotografii; katalog albumów i tek.
WieKI - Wielkopolska Kolekcja Ikonograficzna
to platforma regionalnych zbiorów ikonograficznych przechowywanych w zasobach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, prezentująca kolekcje grafik XVII-XX wieku, fotografii XIX-XX wieku, dawnych widokówek, ilustrowanych druków akcydensowych, etc.
Bibliografia
- Skutecki J., Wydra W., Poznań na przełomie wieków XIX i XX. Fotografie sprzed lat. Poznań 1992
- Skutecki J., Poznańskie pocztówki i ich wydawcy, w: Miasto na pocztówce. Poznań na tle porównawczym, Poznań 1999, s. 37-48
- Skutecki J., Poznań na widokówkach z lat 1893-1918 ze zbiorów ikonograficznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, Poznań 2000
- Skutecki J., Stereoskopowe fotografie dawnego Poznania, w: „Kronika Miasta Poznania” 2011, nr 3, s. 72-82
- Skutecki J., Zbiory ikonograficzne, Poznań 2014 (seria: Zbiory specjalne Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, t. 5). Dostępny w Internecie: https://repozytorium.amu.edu.pl/handle/10593/24157