Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Jesteś tutaj:
Start arrow Wprowadzenie
Komiksy
Wprowadzenie
Egzemplarz obowiązkowy
Poznańska Dyskusyjna Akademia Komiksu
Polska Bibliografia Wiedzy o Komiksie
Dzień Batmana
Dzień Darmowego Komiksu
Comics Wars
Wystawy komiksowe
Zamów komiks na Pyrkon
FAQ
Linki
Komiksy
Szanowna Czytelniczko, Szanowny Czytelniku,

witaj na stronie poświęconej Kolekcji Komiksów w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, jako pierwsza wśród polskich bibliotek naukowych, stworzyła unikatową kolekcję komiksu oraz polskich i zagranicznych prac poświęconych tematyce komiksowej. Jest to drugi (po Pracowni Komiksowej przy WiMBP w Gdańsku) systematycznie prowadzony zbiór w Polsce.

Obecnie posiadamy ponad 5 tysięcy woluminów komiksów dostępnych dla czytelników, w tym olbrzymią część komiksów, które zaczęły ukazywać się w Polsce od lat 50. XX wieku, polskie i zagraniczne czasopisma oraz unikatowe ziny komiksowe, również kserowane (m.in. „Relax”, „AQQ”, „Krakers”, „Świat Komiksu”, „KKK”, „Crew”, „Komiksmania”, „Produkt”, „Czas Komiksu”, „Ziniol”, „Super Boom”, „KGB”, „Mięso”, „Arena”, „Z.N.A.K.”, „Kommissia”), a także komiksy zagraniczne, w tym amerykańskie, czeskie, francuskie i wiele innych.

Posiadamy dzieła najwybitniejszych twórców tego gatunku, serie, haceki, wydawnictwa albumowe i zbiorowe, antologie i tzw. powieści graficzne (graphic novels). W zbiorach znajdują się również reprezentatywne mangi.

Z reguły nie gromadzimy komiksów typowo dziecięcych. Wyjątek stanowią tytuły, które uchodzą za klasykę gatunku. Materiały są dostępne wyłącznie na miejscu w Czytelni Zbiorów Specjalnych.

Oprócz gromadzenia i udostępniania materiałów, pragniemy także angażować się w wydarzenia kulturalne, czego dowodem są: wystawa „45-89 Komiks za żelazną kurtyną” oraz organizowana przez Bibliotekę Uniwersytecką, Collegium Europaeum Gnesnense i Projekt Centrala Sztuka Komiksu Europy Środkowej w lutym 2010 roku konferencja „Przestrzenie kultury komiksowej”, wystawa „Kadrowana rzeczywistość / rozrysowana wyobraźnia”, Festiwal Kultury Komiksowej „Ligatura” (projekt Centrali).

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu serdecznie zaprasza do korzystania z tej unikatowej Kolekcji Komiksów, stanowiącej znakomite źródło do badań dla kulturoznawców, historyków, medioznawców, polonistów, historyków sztuki, historyków kultury i popkultury, socjologów, filmoznawców oraz filologów. Zapraszamy doktorantów, studentów i maturzystów piszących prace o komiksie.

Szczegółowe pytania prosimy kierować na adres: rafal@amu.edu.pl. Zanim zapytasz, zajrzyj – proszę – na podstronę FAQ. Być może ktoś już zadał to samo pytanie.
 
NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet BC II
Oddział Udostępniania Zbiorów
Biblioteka Uniwersytecka
ul. Ratajczaka 38/40
61-816 Poznań

facebook.com/czytelnianova
tel. 829 3848

Kontakt:

Aleksander Gniot
Biblioteka Uniwersytecka
ul. Ratajczaka 38/40
61-816 Poznań

Tel. 61 829-3814
E-mail: aleksander.gniot@amu.edu.pl

Zobacz także:

Czytelnia NOVA w Bibliotece Uniwersyteckiej