Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej

Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu Logo

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu i Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu serdecznie zapraszają 7 grudnia 2018 r. o godz. 17.00 na wernisaż wystawy prac
Wiesława Napierały „Autobiografia”
Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. F. Ratajczaka 38/40, Wystawa czynna do 17 stycznia 2019 r. Wstęp wolny.

Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej - agenda wystaw czasowych

Działalność Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej zainicjowana została na początku 2015 r.

Dla potrzeb ekspozycyjnych przystosowane zostało jedno z pomieszczeń znajdujących się w budynku przy ulicy Ratajczaka. Do współpracy organizacyjnej został poproszony Wydział Malarstwa i Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, który objął nad Galerią patronat artystyczny.

Kameralne wnętrze znajdujące się w zabytkowym gmachu Biblioteki jest w tej chwili miejscem prezentacji artystów – pedagogów związanych z poznańskim Uniwersytetem Artystycznym. Należy podkreślić szczególną wartość idei stworzenia przestrzeni poświęconej doświadczeniu artystycznemu w miejscu takim jak Biblioteka Uniwersytecka. Jest to idea koegzystencji i twórczego dialogu nauki i sztuki – słowa i obrazu. Te dwa obszary bez wątpienia powinny wzajemnie się dopełniać i wartościować.

Wyjątkowy kontekst miejsca zakłada i gwarantuje to co w odbiorze sztuki jest rzeczą zasadniczą, mianowicie możliwość „czytania” utworów artystycznych w atmosferze skupienia, ciszy i intelektualnego zaangażowania. Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej nie posiada sprecyzowanego programu, ale jest w tej chwili trochę inną czytelnią i w równym stopniu jak czytelnia tradycyjna pełni rolę poznawczą. 

Kuratorzy Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu:

dr Blanka Mrowicka (BU), dr hab. Wojciech Gorączniak (UAP)

Loading...