Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Jesteś tutaj:
Start arrow Wystawy arrow archiwum
Wydarzenia i wystawy
Wystawy
Galerie z wydarzeń
Dyskusyjny Klub Książki
WIELKOPOLSKIE TEMATY
od dnia 18 maja 2001 roku
WIELKOPOLSKIE TEMATYWIELKOPOLSKIE TEMATYWIELKOPOLSKIE TEMATYWIELKOPOLSKIE TEMATY
WIELKOPOLSKIE TEMATYWIELKOPOLSKIE TEMATYWIELKOPOLSKIE TEMATY 

Główną intencją autorów była chęć zwrócenia uwagi na różne elementy szeroko rozumianego krajobrazu kulturowego Wielkopolski. Wystawa jest swego rodzaju zaproszeniem na odbycie sentymentalnej podróży po Wielkopolsce sprzed bez mała 100 lat. Przy odrobinie wrażliwości i zmysłu obserwacyjnego, podróż taką można odbyć w rzeczywistości i nie spiesząc się, podczas niedzielnej wycieczki, rozkoszować się niepowtarzalną architekturą dawnej wieży ciśnień, dworca kolejowego, wiaduktu lub mostu, kościoła ewangelickiego ukrytego wśród starych lip, kościółka wiejskiego drewnianego, koszar wojskowych, zajazdu lub budynków sanatoryjnych. Mimo, że wystawa odbywa się w Poznaniu, autorzy konsekwentnie omijają wielkopolską metropolię.

Narracja wystawy jest dwuwarstwowa. Z jednej strony jest to przekaz ikonograficzny, oparty głównie na dawnych pocztówkach, z drugiej zaś strony wystawa ukazuje bogactwo publikacji dotyczących Wielkopolski - monografie miast i kościołów, przewodniki turystyczne, mapy i druki okolicznościowe.

Wystawa nie rości sobie jakichkolwiek pretensji do całościowego ujęcia tematu. Jest jedynie subiektywną próbą autorów wywołania pewnych tematów a nade wszystko gorącą zachętą do dostrzegania i napawania się pięknem zabytków nie zawsze docenianych. A czasy są niezbyt sprzyjające - likwidacja linii kolejowych, zamiana dawnych dworców na hurtownie odzieży, pożary kościołów drewnianych, gruntowne przebudowy kościołów innowierczych - to tylko niektóre z zagrożeń.

    Komisarz wystawy: mgr Marek Maluda
    Wystawę zorganizowali:
    mgr Marek Maluda
    oraz pracownicy Oddziału Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej
    mgr Rafał Michałowski, mgr Jakub Skutecki