Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Jesteś tutaj:
Start arrow Wystawy
Wydarzenia i wystawy
Wystawy
Galerie z wydarzeń
Dyskusyjny Klub Książki
Wystawa aktualna

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu serdecznie zaprasza

do Galerii Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. F. Ratajczaka 38/40

na wystawę prac malarskich i projektowych Darii Grajek i Marka Gawła:

"Między realnością"

Wystawa czynna od 12 do 29 września 2017 r.

Wstęp wolny

Marek Gaweł - urodzony w 1992. Absolwent Filozofii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zainteresowany kulturą, sztuką i projektowaniem. W pracy twórczej często odwołuje się do kultury popularnej, poszukując w niej wątków wymagających głębszej refleksji.

Daria Grajek - urodzona w 1992. Tytuł magistra sztuki obroniony na Wydziale Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Zajmuje się rzeźbą, malarstwem i rysunkiem. Inspirację do twórczości czerpie z podróży oraz warsztatów artystycznych, które prowadzi dla dzieci.


Zapraszamy do zwiedzenia wystawy prezentującej sylwetkę

Profesora Aleksandra Birkenmajera,

Dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu w latach 1939, 1945-47

W 50 rocznicę śmierci

Profesor był historykiem nauk ścisłych, kultury i filozofii, teoretykiem i praktykiem księgoznawstwa i bibliotekoznawstwa. Prezentowane książki i materiały archiwalne pochodzą ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej. Listy i fotografie pochodzą z prywatnych zbiorów córki Profesora, p. Marii Birkenmajer-Hodgart.

Miejsce: hol, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Wstęp wolny

Autorzy wystawy: mgr Hanna Borówka-Woźniak, dr Katarzyna Gmerek, mgr Hanna Wieland


Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu i Instytut Kulturoznawstwa UAM

serdecznie zaprasza

22 września 2017 r. o godz. 13.15

na otwarcie wystawy

„Wystawa książek podsumowująca 40 lat działalności Instytutu Kulturoznawstwa UAM”

Projekt towarzyszy III Zjazdowi Polskiego Towarzystwa Kulturoznawczego i konferencji
pt. „Kultury w ruchu. Migracje, transfery, epistemologie”

Na wystawie podsumowującej 40 lat działalności Instytutu Kulturoznawstwa UAM prezentowane są wybrane publikacje stanowiące dorobek jego pracowników. Kryterium tej selekcji było pokazanie szerokiego spektrum zainteresowań badawczych, podejmowanych tematów oraz stałych wysiłków mierzenia się z wyzwaniami dla badaczy kultury ze strony filozofii i innych nauk oraz samej rzeczywistości kultury. Poza tym, na wystawie są przywołane we wspomnieniach postacie odeszłych już twórców i pracowników Instytutu, wciąż jednak obecnych dzięki swoim dokonaniom.

Czas wystawy: 4 września do 5 października 2017 roku.

Miejsce wystawy: Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, ul. Ratajczaka 38/40

Wstęp wolny


Dyrekcja Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu serdecznie zaprasza

na wystawę gobelinów i akwarel Marii Gostylli-Pachuckiej

„Letni sen”

Wystawa czynna od czerwca do sierpnia 2017 roku, ART-korytarz

Ul. Ratajczaka 38/40

Wstęp wolny

Obecna wystawa prac Marii Gostylli-Pachuckiej, to pokaz gobelinów i akwarel. Autorka zobaczyła kalendarz z malarstwem holenderskiego artysty Tona Schultena, który po wypadku samochodowym zaczął malować. W wypowiedzi autorskiej przyznał, że są to malowane sny. Pani Maria zachwyciła się kolorem i nastrojem tych obrazów i postanowiła zrealizować je w tkaninie.

Prace były już prezentowane w prywatnej galerii Włocha Porcianiego we Wrocławiu i w Czechach w Novej Pace w bibliotece miejskiej.

Obok tkanin wiszą obrazy, akwarele kwiatów, które autorka maluje z pasją – ponieważ jak mówi, że po żmudnej pracy nad tkaniną odpręża się malując ukochane rośliny.

Wystawiane prace można nabyć (tel. 698578051)

Maria Gostylla-Pachucka jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Eugeniusza Gepperta w 1960 r. Jest artystką wszechstronną, uprawia malarstwo akwarelowe, rysunek oraz tkactwo. Od 1972 do 1990 r. należała do wrocławskiej grupy tkackiej "10 x tak".

Od 1990 r. należy do artystycznej grupy tkaczek francuskich "Fil en Main".

Poza działalnością plastyczną Maria Gostylla-Pachucka, przez wiele lat uczyła gry na fortepianie, jest bowiem także absolwentką Szkoły Muzycznej II stopnia.

Tkaniny z wełny tworzone przez artystkę urzekają swoją przejrzystością i pozorną prostotą, eksponując walory wykorzystywanego tworzywa.

W pracy artystka łączy różne rodzaje splotów; gobelinowy, dywanowy, sumak, czasem pojawiają się elementy przypominające powrozy. Kompozycje buduje na zasadzie powtarzalności rytmów, zamknięte u dołu owalem przypominającym kształt instrumentu. Świadczą o wpływie muzyki, która jest druga pasją artystki.

Maria Gostylla-Pachucka ma na swoim koncie ponad 150 wystaw w kraju i zagranicą między innymi w Niemczech, Francji, Holandii i Austrii.