Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Jesteś tutaj:
Start arrow Galerie z wydarzeń arrow XX POZNAŃSKI FESTIWAL NAUKI I SZTUKI Henryk Wieniawski - tylko wirtuoz?
Wydarzenia i wystawy
Wystawy
Galerie z wydarzeń
Dyskusyjny Klub Książki
XX POZNAŃSKI FESTIWAL NAUKI I SZTUKI Henryk Wieniawski - tylko wirtuoz?

Wykład wygłosi mgr Andrzej Jazdon

W ramach Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki zapraszamy na wykład

Henryk Wieniawski - tylko wirtuoz?

mgr Andrzej Jazdon

26 IV 2017, g.12.00-13.30

15+

Biblioteka Uniwersytecka, sala 82

Rejestracja : tel. 61 829 3842

Henryk Wieniawski to jedna z bardziej znanych postaci polskiego życia muzycznego, a jednocześnie jedna z bardziej pokrzywdzonych przez polską muzykologię, która przez wiele lat traktowała jego muzykę jako pozbawioną większych wartości estetycznych. Wymieniany jednym tchem obok Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, zaliczany do najwybitniejszych postaci polskiego życia muzycznego w XIX wieku, traktowany był bardziej jako barwna postać z epoki, konkurent N. Paganiniego. Jego życiorys pełen jest niewyjaśnionych faktów, przeinaczonych historii. Prawie połowa jego utworów zaginęła, nie ma rękopisów, a utwory słuchane kiedyś w licznych salach znane są dzisiaj tylko z notatek prasowych. Nie wszystkie pierwodruki przetrwały do naszych czasów.

Dopiero ostatnie lata przyniosły poprawę. Zainicjowane przez Poznańskie Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego badania spowodowały ponowne zainteresowanie środowiska naukowego jego postacią. Owocem kilku konferencji są obszerne publikacje poświęcone przede wszystkim zagadnieniom związanym z twórczością muzyczną zarówno Henryka Wieniawskiego jak i innych twórców z epoki.

Andrzej Jazdon – muzykolog, bibliotekarz, bibliograf. Pracownik Biblioteki Uniwersyteckiej UAM. Kieruje Pracownią Muzyczną w Oddziale Zbiorów Specjalnych. Ukończył muzykologię na UAM. W swoich pracach koncentruje się na badaniach bibliograficznych, kontynuując dokumentację Kornela Michałowskiego. Zajmuje się lokalną historią kultury muzycznej oraz recepcją muzyki w Wielkopolsce, a także zagadnieniami związanymi z ochroną zabytków kultury piśmienniczej.

Henryk Wieniawski - tylko wirtuoz? Wykład wygłosił mgr Andrzej Jazdon Henryk Wieniawski - tylko wirtuoz? Wykład wygłosił mgr Andrzej Jazdon Henryk Wieniawski - tylko wirtuoz? Wykład wygłosił mgr Andrzej Jazdon Zdjęcia: Rafał Michałowski