Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Jesteś tutaj:
Start arrow Galerie z wydarzeń arrow Prelekcja Marii Lamberti pt.:"Ślady włoskie w Poznaniu"
Wydarzenia i wystawy
Wystawy
Galerie z wydarzeń
Dyskusyjny Klub Książki
Prelekcja Marii Lamberti pt.:"Ślady włoskie w Poznaniu"

Stowarzyszenia Polonia-Italia zaprasza do Biblioteki Uniwersyteckiej

na prelekcję Marii Lamberti pt.:

"Ślady włoskie w Poznaniu"

27 września (wtorek), godz. 18.00, sala 82.

"Wędrując po Poznaniu śladami Włochów przekonujemy się, jak wiele z nich pozostało w przestrzeni architektonicznej naszego miasta. To nie tylko powszechnie rozpoznawany poznański ratusz, dzieło Jana Baptysty Quadro czy ulica Wenecjańska, w okolicy której osiedliła się kolonia weneckich rzemieślników. To także kilka poznańskich kościołów i kamienic, które włoscy architekci zaprojektowali, przebudowali bądź odbudowali po wojnach i klęskach żywiołowych, które niszczyły nasze miasto. Warto zwłaszcza wymienić Pompeo Ferrariego, Krzysztofa Bonadurę Starszego i jego syna Krzysztofa Bonadurę Młodszego, kilku mistrzów budowlanych z rodziny Catenazzich i Tomasza Poncino. Nieliczna włoska społeczność mieszkająca w dawnych wiekach w naszym mieście pozostawiła świadectwo swojej obecności w zachowanych źródłach pisanych.

Włosi są obecni w naszym mieście także dziś, tworząc kilkudziesięcioosobową społeczność, znaną głównie z prowadzenia działalności biznesowej o różnorodnym charakterze, nie tylko gastronomicznym, choć ten jest najbardziej widoczny i lubiany."

(Maria Lamberti)