Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Jesteś tutaj:
Start arrow Wystawy arrow archiwum
Wydarzenia i wystawy
Wystawy
Galerie z wydarzeń
Dyskusyjny Klub Książki
"Anioły adwentowe"
Anioły adwentowe

Dyrekcja Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu serdecznie zaprasza
na wystawę gobelinów i rysunków Marii Gostylli-Pachuckiej

pt. „Anioły adwentowe”

Miejsce: ArtKorytarz, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, ul. Ratajczaka 38/40

Czas: grudzień 2015 – styczeń 2016

Maria Gostylla-Pachucka jest absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Eugeniusza Gepperta w 1960 r. Jest artystką wszechstronną, uprawia malarstwo akwarelowe, rysunek oraz tkactwo. Od 1972 do 1990 r. należała do wrocławskiej grupy tkackiej "10 x tak".

Od 1990 r. należy do artystycznej grupy tkaczek francuskich "Fil en Main". Poza działalnością plastyczną Maria Gostylla-Pachucka, przez wiele lat uczyła gry na fortepianie, jest bowiem także absolwentką Szkoły Muzycznej II stopnia.

Tkaniny z wełny tworzone przez artystkę urzekają swoją przejrzystością i pozorną prostotą, eksponując walory wykorzystywanego tworzywa.

W pracy artystka łączy różne rodzaje splotów; gobelinowy, dywanowy, sumak, czasem pojawiają się elementy przypominające powrozy. Kompozycje buduje na zasadzie powtarzalności rytmów, zamknięte u dołu owalem przypominającym kształt instrumentu. Świadczą o wpływie muzyki, która jest druga pasją artystki.

Maria Gostylla-Pachucka ma na swoim koncie ponad 150 wystaw w kraju i zagranicą między innymi w Niemczech, Francji, Holandii i Austrii.

http://www.gostylla.com.pl/

https://www.youtube.com/watch?v=4G467vvW0pg

„Anioły adwentowe” „Anioły adwentowe” „Anioły adwentowe” „Anioły adwentowe”
„Anioły adwentowe” Zdjęcia: Rafał Michałowski