Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Jesteś tutaj:
Start arrow Zaproszenie
Warsztaty I Repozytorium
Zaproszenie
Program warsztatów
Formularz zgłoszeniowy
Opłata
Miejsce
Lista Uczestników
Fotogaleria
Warsztaty I: Otwarta nauka w naszych rękach - od projektu do wdrożenia repozytorium uczelnianego
Warsztaty I Repozytorium


Warsztaty odbędą się 15 października
w Bibliotece Uniwersyteckiej przy ul. Ratajczaka w sali nr 62


Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu ma przyjemność zaprosić osoby planujące utworzyć repozytorium instytucjonalne na warsztaty

Otwarta nauka w naszych rękach - od projektu do wdrożenia repozytorium uczelnianego.

Pracownicy naukowi, których badania finansowane są ze środków unijnych, obligowani są do umieszczania wyników badań w repozytoriach (Projekt OpenAire). Naszym zadaniem jest zapewnienie naukowcom odpowiednich narzędzi do wypełnienia tych obowiązków. Dzięki repozytoriom, dorobek naukowy Uczelni jest szeroko upowszechniany, widoczny w sieci i, przynajmniej potencjalnie, częściej cytowany.

Celem warsztatów jest zdobycie praktycznych umiejętności: projektowania repozytorium uczelnianego, zapoznania się z oprogramowaniem DSpace oraz administrowania platformą.
Niewątpliwym atutem warsztatów jest ich pragmatyczność. Uczestnicy zapoznając się z oprogramowaniem DSpace będą tworzyć zespoły oraz kolekcje, będą uczyć się jak zarządzać grupami użytkowników oraz przejdą przez proces deponowania pracy w repozytorium. Ponadto zapoznają się z kwestiami prawa autorskiego oraz zagadnieniami związanymi z efektywnym upowszechnieniem dorobku naukowego w sieci.

Zajęcia będą odbywać się w sali komputerowej, uczestnicy będą ćwiczyć na specjalnie przygotowanym na potrzeby warsztatów symulatorze oprogramowania DSpace i bazie testowej. Praca będzie odbywać się w grupie 12-osobowej, a każdy z użytkowników otrzyma materiały szkoleniowe oraz certyfikat ukończenia warsztatów.

Liczymy, że warsztaty, prowadzone przez twórczynie i administratorki pierwszego w Polsce repozytorium uczelnianego AMUR (Adam Mickiewicz University Repository) Emilię Karwasińską i Małgorzatę Rychlik, będą doskonałą okazją do wymiany myśli i doświadczeń oraz integracji bibliotekarzy, zajmujących się tą tematyką.

 
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu


Repozytorium Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza


OAW