Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

You are here:
Start arrow Reading Rooms arrow Reading Rooms arrow Biblioteka Niemiecka BU UAM
Guide to research
Ask a Librarian
Opening Hours
Reading Rooms
Lending Library
Interlibrary Loans
Research Information Center
Rules and Regulations
Biblioteka Niemiecka BU UAM
Image

Adres:

Collegium Novum UAM,
Al. Niepodległości 4, blok B
IV piętro, pokój 413

Godziny otwarcia:

Poniedziałek 10.00-15.00
Wtorek 14.00-20.00
Środa 9.00-15.00
Czwartek 14.00-20.00
Piątek 9.00-15.00

UWAGA! III edycja Konkursu Pięknego Czytania - finał 16 maja. Zapraszamy! »

Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego

Oddział w Poznaniu

oraz Biblioteka Niemiecka BU UAM w Poznaniu Partner Goethe- Institut

organizują dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych

III edycję Konkursu Pięknego Czytania

„Lesen gehen…”

Konkurs odbędzie się w dwóch etapach:

 • Etap szkolny w dniach 23.04 – 29.04.2015 r.
 • Etap wojewódzki w sobotę 16.05.2015 r. w Poznaniu

w Bibliotece Niemieckiej BU UAM Collegium Novum UAM

Al. Niepodległości 4, blok B

IV piętro, pokój 413

Szczegółowy regulamin konkursu, lista utworów, deklaracja uczestnictwa szkoły oraz formularz

zgłoszeniowy są do pobrania w załącznikach na stronie:

http://www.poznan.deutsch.info.pl/index.php/pl/kontakt

„Język niemiecki od przedszkola do Uniwersytetu Trzeciego Wieku”
Wszystkich zainteresowanych promocją języka niemieckiego i współpracą z naszym zachodnim sąsiadem i ciekawymi dyskusjami na temat wielojęzyczności serdecznie zapraszamy na nasze spotkania »

„Język niemiecki od przedszkola do Uniwersytetu Trzeciego Wieku”

W dniu 17 kwietnia 2015 r. już po raz piąty spotkali się w Bibliotece Niemieckiej - Partner Goethe Institut w Poznaniu przedstawiciele różnych organizacji, by dyskutować o podniesieniu rangi nauczania języka niemieckiego w Wielkopolsce oraz popularyzacji kultury państw niemieckojęzycznych w Wielkopolsce.

Głównym tematem spotkania była poezja i akcenty niemieckie na zbliżającym się Festiwalu Poznań Poetów, który odbędzie się w dniach 18.05 – 23.05. http://www.zamek.poznan.pl/news,pl,50,5952.html

Uczestnicy spotkania przygotowywali w grupach:

 • III edycję Konkursu Pięknego Czytania „Lesen gehen…” dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, który odbędzie się w sobotę 16 maja w BN UAM
 • I edycję Konkursu Pięknego Czytania „Lesen gehen…” dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, której finał zaplanowano na 24 października
 • Poezja dla najmłodszych - przedstawienie dla grup przedszkolnych, wspólne recytowanie i słuchanie wierszy, które odbędzie się 30 maja w BN UAM
 • 23 maja czytanie niemieckich wierszy w różnych językach w ramach festiwalu Poznań Poetów ULICA KSIĄŻEK / UL. ŚW. MARCIN

http://www.zamek.poznan.pl/news,pl,50,6113.html

Następne spotkanie odbędzie się w listopadzie 2015 roku.

Wszystkich zainteresowanych promocją języka niemieckiego, współpracą z naszym zachodnim sąsiadem i ciekawymi dyskusjami na temat wielojęzyczności serdecznie zapraszamy na nasze spotkania.


~ Maria Kopeć ~


W piątek, 21 listopada w Bibliotece Niemieckiej - Partner Goethe Institut w Poznaniu odbyło się czwarte spotkanie z cyklu:

„Język niemiecki od przedszkola do Uniwersytetu Trzeciego Wieku”

W spotkaniu wzięli udział studenci i pracownicy uniwersytetu, nauczyciele języka niemieckiego i dyrektorzy placówek oświatowych. Reprezentowane były różne organizacje i instytucje oraz cztery narodowości: polska, niemiecka, słowacka i białoruska.

Umiejętności językowe uczestników, ich zainteresowania i pasje były wspaniałym przykładem wielojęzyczności i multikulturowości.

Szczególny nastrój tworzyły regały z książkami w otoczeniu których uczestnicy dyskutowali w grupach na temat:

 • Promowania nauczania języka niemieckiego w Wielkopolsce
 • Egzaminów DSD
 • Wielojęzyczności dzieci, a w szczególności nauczania języka niemieckiego w przedszkolu i szkole podstawowej.
 • Organizacji III edycji Konkursu Pięknego Czytania „Lesen gehen…” .

W części informacyjnej:

Pani Ilona Żurowska, Dyrektor przedszkola numer 42 w Poznaniu poinformowała uczestników spotkania o programie YALE, który realizowany jest we współpracy z przedszkolami w Berlinie.

http://www.p42poznan.edu.pl/projekt-yale/informacja-o-projekcie.html

Pan Karl Martin Everding, Doradca - Koordynator Centralnego Wydziału szkolnictwa za Granicą zaprezentował program DSD.

http://www.bva.bund.de/DE/Organisation/Abteilungen/Abteilung_ZfA/Auslandsschularbeit/Fachberater/Europa/Warschau/node.html

Pan Waldemar Krajewski, Konsultant Programu Erasmus + zaprosił zebranych do udziału w bezpłatnych szkoleniach i konsultacjach.

www.erasmuswielkopolska.pl

Inicjatorem spotkań jest Poznański Oddział Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego, a współorganizatorem Biblioteka Niemiecka UAM.

Następne spotkanie odbędzie się w kwietniu 2015 roku.

Wszystkich zainteresowanych promocją języka niemieckiego, współpracą z naszym zachodnim sąsiadem i ciekawymi dyskusjami na temat wielojęzyczności

serdecznie zapraszamy na nasze spotkania.

Język niemiecki od przedszkola do Uniwersytetu Trzeciego Wieku Język niemiecki od przedszkola do Uniwersytetu Trzeciego Wieku Język niemiecki od przedszkola do Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Język niemiecki od przedszkola do Uniwersytetu Trzeciego Wieku  


Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego »

Święto poezji w Bibliotece Niemieckiej (31.05.2014) »

W dniu 31 maja 2014 w Bibliotece Niemieckiej Partner Goethe Institut w Poznaniu odbyła się II edycja Konkursu Pięknego Czytania „Lesen gehen…”, który zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego, Oddział w Poznaniu i Biblioteka Niemiecka.

Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z całej Wielkopolski. W tym roku dołączono powiat wałecki z woj. zachodniopomorskiego. Zadaniem uczestnika było zaprezentować dwa wybrane wiersze z listy utworów, opracowanej przez organizatorów konkursu. W konkursie wzięło udział 18 uczniów ze szkól podstawowych oraz 39 uczniów ze szkół gimnazjalnych.

Uczestników konkursu, nauczycieli oraz innych gości przywitali pani Ewa Tarabasz, prezes Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego, Oddział w Poznaniu; pan prof. dr hab. Sławomir Piontek, dyrektor Instytutu Filologii Germańskiej UAM; pani Zuzana Sikorska, opiekun Biblioteki Niemieckiej. Pani Agata Frankowska, koordynator Konkursu przypomniała zasady konkursu i przedstawiła członków jury.

Uczestnicy konkursu byli podzieleni do 2 grup: szkoły podstawowe i szkoły gimnazjalne. W grupie szkół podstawowych I miejsce zajęła Lidia Zaremba z Piątkowskiej Szkoły Społecznej, Szkoły Podstawowej im. dr Wandy Błeńskiej w Poznaniu. Miejsce II zdobyła Aleksandra Grędziak ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Ostrowie Wielkopolskim. Na III miejscu znalazł się Piotr Staniszewski z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 Katolickiego Stowarzyszenia Wychowawców im. bł. Natalii Tułasiewicz w Poznaniu. Wyróźnione zostały Martyna Szymańska – Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Radawnicy oraz Paulina Świder – Szkoła Podstawowa im. ks. Jakuba Wujka w Siennie.

W grupie szkół gimnazjalnych zdecydowaną zwyciężczynią była Julia Gałęska z Gimnazjum im. Polskich Noblistów w Baranowie. Miejsce II zajął Hubert Kiszka z Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II w Człopie. Miejsce III przypadło uczniowi Gimnazjum im. Integracji Europejskiej w Tarnowie Podgórnym – Kamilowi Janasowi. Wyróżnienie otrzymali Grażyna Schuster – Szkoła Gimnazjum nr 54 – Szkoła z Oddziałami Sportowymi w Poznaniu i Paweł Ogórkiewicz z Gimnazjum Janków Pierwszy 78.

Pierwsze miejsce w grupie szkół gimnazjalnych było w tym roku szczególnie nagrodzone: zwyciężczyni otrzymała od Instytutu Goethego w Warszawie 3 - tygodniowy kurs języka niemieckiego w Niemczech.

Wszystkim zwycięzcom oraz wyróżnionym gratulujemy. Ich nauczycielom oraz rodzicom dziękujemy.

Sponsorami konkursu byłi: Goethe Institut Warszawa, Konsulat Honorowy RFN – Poznań, Konsulat Generalny RFN – Wrocław, wydawnictwa: Hueber, LektorKlett, Nowa Era, Pearson, Wydawnictwo Szkolne PWN, WiR; Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży – Warszawa, G.EN. Gaz Energia S.A. – Tarnowo Podgórne, Schattdecor - Tarnowo Podgórne, Piekarnia – Cukiernia Krzysztof i Leszek Nowaczyk– Dopiewo, Towarzystwo Polsko-Niemieckie – Poznań.

Święto poezji w Bibliotece Niemieckiej Święto poezji w Bibliotece Niemieckiej Święto poezji w Bibliotece Niemieckiej
Święto poezji w Bibliotece Niemieckiej Święto poezji w Bibliotece Niemieckiej Święto poezji w Bibliotece Niemieckiej
Święto poezji w Bibliotece Niemieckiej Święto poezji w Bibliotece Niemieckiej Święto poezji w Bibliotece Niemieckiej
Święto poezji w Bibliotece Niemieckiej
Język niemiecki od przedszkola do Uniwersytetu Trzeciego Wieku »

W piątek 21 marca o godzinie 18.00 odbyło się w Bibliotece Niemieckiej - Partner Goethe Institut kolejne spotkanie z cyklu "Język niemiecki od przedszkola do Uniwersytetu Trzeciego Wieku".

W pierwszej części spotkania uczestnicy wysłuchali relacji z konferencji "Wielojęzyczność atutem Europejczyka. Język niemiecki w Wielkopolsce", która odbyła się w sobotę 15 marca w Pile.
Inicjatorem i głównym organizatorem konferencji był pilski Oddział PSNJN w Pile.

Następnie Pan Manuel Haß, kierownik Biura Centralnego Wydziału Szkolnictwa za Granicą w Warszawie poinformował zebranych o egzaminie DSD. W kolejnym punkcie uczestnicy omawiali w grupach następujące problemy:
 • Organizacja konferencji promującej nauczanie języka niemieckiego na wszystkich etapach kształcenia przez Oddział PSNJN w Poznaniu
 • Egzaminy DSD w Wielkopolsce
 • Wielojęzyczność dzieci - nauczanie języka niemieckiego w przedszkolu i szkole podstawowej
 • Organizacja wyjazdu studyjnego członków Stowarzyszenia Oddziałów w Poznaniu i w Pile do Berlina i Poczdamu.
Wszystkich zainteresowanych wielojęzycznością i promowaniem języka niemieckiego w naszym regionie zapraszamy do współpracy.
Język niemiecki od przedszkola do Uniwersytetu Trzeciego Wieku Język niemiecki od przedszkola do Uniwersytetu Trzeciego Wieku Język niemiecki od przedszkola do Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Język niemiecki od przedszkola do Uniwersytetu Trzeciego Wieku Język niemiecki od przedszkola do Uniwersytetu Trzeciego Wieku

LITERATURKANONE »

LITERATURKANONE jest imprezą cykliczną, na którą zaprasza Jan-Moritz Werk z IFG UAM oraz Biblioteka Niemiecka BU UAM.

Czytana jest literatura niemieckojęzycznego obszaru kulturowego.

Spotkania odbywają się każdy drugi i ostatni czwartek miesiąca o godz. 17.00 w Bibliotece Niemieckiej (Collegium Novum, al. Niepodległości 4, sala 413 B).

WAS? Lesung von Texten aller Art.

FÜR WENN? Germanistikstudierende der UAM, Deutschschüler, Alle, die sich für zeitgenössische deutschsprachige Literatur interessieren.

WANN? Jeden zweiten und vierten Donnerstag im Monat von 17-18 Uhr.

WO? In der Biblioteka Niemiecka, sala 413 B.

FRAGEN? janwer@amu.edu.pl

Biblioteka Niemiecka BU UAM jest biblioteką partnerską Instytutu Goethego i w roku 2009 otrzymała Certyfikat IG.

Biblioteka i czytelnia są przeznaczone dla wszystkich osób interesujących się szeroko rozumianą problematyką niemieckojęzycznego obszaru kulturowego oraz dla studentów germanistyki, uczniów gimnazjów i szkół średnich uczących się i doskonalących język niemiecki. Do Biblioteki Niemieckiej zapisać się mogą zarówno mieszkańcy Poznania, jak i regionu.

Zbiory biblioteki są stale uzupełniane nowościami wydawniczymi z niemieckiego rynku księgarskiego. Oferujemy bogate zbiory z dziedzin, które stanowią priorytety w naszej działalności:

 • współczesna literatura niemieckojęzyczna
 • literaturoznawstwo
 • językoznawstwo/germanistyka
 • historia Niemiec

Biblioteka dysponuje ponadto filmami fabularnymi i popularnonaukowymi (VHS, DVD), „książkami mówionymi” i utworami muzycznymi (CD, kasety magnetofonowe).
Ważną część zbioru biblioteki stanowią czasopisma. Można je też wypożyczać.

Potrzebne publikacje – wyłącznie w języku niemieckim - mogą Państwo wyszukać za pomocą katalogu on-line Biblioteki Uniwersyteckiej UAM i wypożyczyć na zewnątrz lub korzystać z nich na miejscu w czytelni.

Otrzymacie tu Państwo niezbędne informacje o niemieckiej kulturze i literaturze, historii, geografii, a także polityce i zagadnieniach społecznych.

Serdecznie zapraszamy do korzystania!

Biblioteka Niemiecka Partner Goethe Institut w Poznaniu z inicjatywy Czytelniczki, Pani Kornelii KOŁUPAJŁO, otrzymała w darze książki z Fundacji " Fürst Franz Josef von Liechtenstein Stiftung" »
 • Beattie, David: Liechtenstein. A Modern History. Publisher: London ; New York : I.B. Tauris, 2004.
 • Damals in Liechtenstein. Hrsg. v. Jens Dittmar. Triesen : Van Eck, 2003.
 • Economics, Politics, Philosophy, and the Arts. Ed. By Kurt R. Leube. Triesen : van Eck, 2011.
 • Hans Adam von Liechtenstein: Der Staat im dritten Jahrtausend. Bern : Sta?mpfli, 2010.
 • Hilbe, Herbert; Smajić, Susanne: Liechtensteiner Sagen neu erzählt Lyrik aus Liechtenstein. Hrsg. von Jens Dittmar. Bern : Sta?mpfli, 2010.
 • Ospelt, Mathias; Müller, Wolfgang: Weintradition in Liechtenstein [album]. Triesen : Van Eck, 2004.
 • Walser, Martin; Schädler, Eva-Maria: Begegnungen [album]. Triesen van Eck 2011.
 • Wanger, Harald: Josef Gabriel Rheinberger. Eine Biographie.

Przydatne adresy internetowe:

Biblioteka on-line Goethe-Institut w Polsce

Biblioteka on-line Goethe-Institut w Polsce
Biblioteka on-line to niemieckojęzyczna cyfrowa oferta bibliotek Instytutu Goethego w Polsce. Serwis ten umożliwia wypożyczanie na określony czas publikacji elektronicznych w języku niemieckim, takich jak książki (wybór literatury współczesnej, publikacji literaturoznawczych i literatury faktu, głównie z dziedziny historii), książki mówione oraz prasę (Der Spiegel, Dein Spiegel, Süddeutsche Zeitung, Wirtschaftswoche) w formie cyfrowej. Wystarczy pobrać odpowiednią pozycję z zasobów biblioteki on-line.

Literatura niemiecka i polska

Nowy portal internetowy na temat literatury niemieckojęzyczne
Z inicjatywy Austriackiego Forum Kultury w Warszawie, Instytutu Goethego oraz Szwajcarskiiej Fundacji Pro Helvetia powstal portal literatur.pl jako platforma dla Polaków zainteresowanych literaturą z Austrii, Niemiec i Szwajcarii. Literatur.pl jest pierwszym w Polsce serwisem z linkami do stron, na których znajdują się informacje o literaturze niemieckojęzycznej. Celem nowego portalu jest dostarczanie informacji o ,,współczesnych pisarzach i ich twórczości - o prozaikach, poetach, dramatopisarzach, eseistach, twórcach literatury dziecięcej i młodzieżowej; o premierach książek na polskim rynku wydawniczym, spotkaniach autorskich, spektaklach teatralnych i innych projektach związanych z literaturą". (za: Dialog. Deutsch-Polnisches Magazin, Nr. 103/2013, s. 6).

Rozmowy z tłumaczami
Instytuty Goethego w Polsce co miesiąc zaprasza jednego tłumacza do rozmowy. Tłumaczki/cze z języka niemieckiego na polski i z polskiego na niemiecki odpowiadają w tej rubryce na różne pytania, m.in. Które trudności językowe doprowadziły Pani/Pana podczas tłumaczenia na skraj rozpaczy? i Czy Pan/Pani może wyżyć z tłumaczenia?

Odpowiedzi Esther Kinsky, Renate Schmidgall, Jakub Ekier, Andreas Volk, Ryszard Wojnakowski, Karolina Bikont, Elżbieta Kalinowska, Tomasz Ososiński, Sven Sellmer i wielu innych znajdą Państwo na stronie

Świat tłumaczy
Tutaj znajdą Państwo artykuły oraz wywiady dotyczące tematu tłumaczeń w Polsce oraz w obszarze niemieckojęzycznym.

Rozmowy o literaturze
Strona prezentuje artykuły takie jak: Warszawa, Kraków, Berlin … w literaturze, Literatura polska w języku niemieckim – wywiad z Arturem Beckerem.

Biblioteka on-line Goethe-Institut w Polsce

Książki, o których się mówi

Tutaj znajdziecie Państwo odpowiedz na pytanie: „Które książki napisane po niemiecku (beletrystyka, literatura faktu, literatura dziecięca) zostały w roku 2007 przetłumaczone na język polski?”

Przekłady literatury

Przekłady literatury

Literatura:

nowości wydawnicze, krytyka, literacka, poezja:

Księgarnie wysyłkowe :

książki mówione w formacie MP3:

Instytucje:

Inne

 

Kontakt:

e-mail: zuza@amu.edu.pl
tel. 61 829-37-96


Spotkanie pośredników kultury
14 maja 2014 r.

Spotkanie pośredników kultury i mowy niemieckiej

Uroczyste otwarcie Biblioteki Niemieckiej Instytutu Goethego na Wydziale Neofilologii UAM

Region i naród. 125 lat niemieckiej historiografii i krajoznawstwa na temat dziejów Niemców w Poznaniu i w Polsce

Wystawa
LITERATURA Z DRESZCZYKIEM

Wystawa LITERATURA Z DRESZCZYKIEM

Wyniki Konkursu Pięknego Czytania „Lesen gehen…” »

W dniu 25 maja 2013 w Bibliotece Niemieckiej BU UAM w Poznaniu odbył się etap wojewódzki Konkursu Pięknego Czytania „Lesen gehen…”, który zorganizowało Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego Oddział w Poznaniu i Biblioteka Niemiecka BU UAM – partner Goethe Institut.

Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z całej Wielkopolski. Zadaniem uczestnika była prezentacja dwóch wybranych wierszy z listy utworów, opracowanej przez organizatorów konkursu. W konkursie wzięło udział 23 uczniów ze szkól podstawowych oraz 27 ze szkół gimnazjalnych. W skład jury oceniającego występy uczniów ze szkół podstawowych weszły: przewodnicząca jury – Pani Daria Piękna (nauczyciel języka niemieckiego, członek zarządu PSNJN), Pani Marion Rutzendorfer (wykładowca w Instytucie Filologii Germańskiej UAM w Poznaniu) oraz Pani Karolina Kopeć (studentka filologii germańskiej na UAM w Poznaniu).

Laureatami Konkursu Pięknego Czytania „Lesen gehen...” dla szkół podstawowych zostali:

I miejsceKlaudia Grabowska, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Złotowie – nauczyciel: Pani Marina Kamilli.

Wiersze: „Tierische Freundschaften” – Paul Maar oraz „Einladung” – Jutta Richter

II miejsceWiktoria Grygiel, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Złotowie – nauczyciel: Pani Marina Kamilli.

Wiersze: „Verstehen” – Hans Manz oraz „Rose & Käse” – Fredrik Vahle

III miejsceDominik Jaśkowiak, Szkoła Podstawowa nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich w Rogoźnie – nauczyciel: Pani Marlena Garstecka.

Wiersze: „Ich heiß Frank” – Lutz Rathenow oraz „Rose & Käse” – Fredrik Vahle

Za ciekawą interpretację prezentowanych utworów jury postanowiło wyróżnić:

Weronikę Ludwiczak z Poznańskiej Szkoły Chóralnej Jerzego Kurczewskiego – nauczyciel: Pani Joanna Twardowska

Wiersze: „Ich freue mich” – Lutz Rathenow oraz „Simsalabim...” – Irmela Brender oraz

Marię Pilińską ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Orła Białego w Daszewicach - nauczyciel: Pani Beata Sokołowska.

Wiersze: „Ich habe” oraz „Zufall” – Martin Auer .

W skład jury dla gimnazjów weszły: przewodnicząca jury – Pani Anna Szewczuk (specjalista ds. dydaktyki w Austriackim Ośrodku Kultury w Poznaniu), Pani Marion Rutzendorfer oraz Pani Karolina Trzyna (studentka filologii germańskiej na UAM w Poznaniu).

W Konkursie „Lesen gehen…” dla szkół gimnazjalnych laureatami zostali:

I miejsceMarta Tyrakowska, Gimnazjum nr 1 im. Marii Konopnickiej w Wągrowcu - nauczyciel: Pani Danuta Chosińska.

Wiersze: „Abschied” – Irmela Brender oraz „Zufall” – Martin Auer.

II miejsceMartyna Kujawa, Gimnazjum nr 1 im. Mikołaja Kopernika we Wrześni – nauczyciel: Pani Aleksandra Jackowska.

Wiersze: „Auszählreime” – Christine Nöstlinger oraz „Ich freue mich” – Lutz Rathenow.

III miejsce ex aequo

Konrad Bis, Gimnazjum nr 26 w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Poznaniu – nauczyciel: Pani Katarzyna Grudzień.

Wiersze: „Zufall" – Martin Auer oraz „Was es ist” – Erich Fried oraz

Claudia Scheffler, Gimnazjum nr 2 im. Ludzi spod Znaku Rodła w Złotowie – nauczyciel: Pani Magdalena Fertikowska .

Wiersze: „Westwind” – Christine Nöstlinger oraz „Abschied” – Irmela Brender.

Laureatom serdecznie gratulujemy!

Na listopad organizatorzy przygotowują podobny konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z województwa wielkopolskiego.