Heca czyli polowanie na zająca w Operze Jarosławki

Palimy się do muzyki – Opera w Jarosławkach

Ogólnopolskie Stowarzyszenie “Z muzyką do ludzi” zaprasza serdecznie na operowy plan filmowy i premierę wyjątkowego wydarzenia w sieci oraz do wysłuchania najstarszej polskiej opery buffa

“Heca albo polowanie na zająca”

Wstęp na plan filmowy 30 lipca w godz.14.00-18.00

Premiera online 2 sierpnia 2020, godz. 20.08

Rejestracja online rusza od 20 lipca – operajaroslawki@ck-ksiazwlkp.pl

na kanale FB i You Tube – Z muzyką do ludzi Filmy

Na scenie Opery Jarosławki będzie miała miejsce premiera najstarszej opery polskiej, która powstała na przełomie XVII/XVIII wieku, a obecnie przechowywana jest w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej UAM w Poznaniu.

Ocalił ją dla nas wybitny polski muzykolog Profesor Adolf Chybiński, który w latach 1945-52 był kierownikiem Zakładu Muzykologii na UP. Po jego śmierci w 1952 roku wdowa przekazała całą spuściznę naukową Profesora Bibliotece. Wśród licznych rękopisów znajdowało się kilka kartek zapisanych w inwentarzu jako „Kantata myśliwska”. Zainteresował się nimi profesor Jerzy Gołos. I po żmudnych badaniach językoznawczych, popartych muzykologicznymi – ustalił, że opera musiała powstać na przełomie XVII/XVIII wieku. I jest w chwili obecnej najstarszą zachowaną operą polską. Jej  libretto jest w języku rodzimym! Nie jest adaptacją cudzego dzieła. W muzyce odnajdujemy fragmenty popularnych pieśni m.in.: „Siedzi zając…” i „Pije Kuba do Jakuba”.

Na pewno jest pierwszą polską operą buffo! I wszystko wskazuje, że także najstarszą w dziejach teatru operowego, poświęconą w całości wydarzeniom związanym z polowaniem czyli myślistwu.

W opinii J. Gołosa jest Heca „…realistyczną scenką rodzajową z życia szlachty polskiej epoki sarmackiej…”. I zabytkiem polskiej kultury muzycznej, których tak niewiele zachowało się do chwili obecnej.                                                

Ogólnopolskie Stowarzyszenie „z Muzyką do Ludzi” działa od 10 lat organizując festiwale i  koncerty  w miastach i miasteczkach Wielkopolski. Ideą naszych działań jest udostępnianie kultury – w szczególności muzyki klasycznej –  Wielkopolanom. Prowadzi festiwale w Kościanie i Śremie, Gostyniu, Lesznie, kilka młodzieżowych projektów edukacyjnych oraz cykle koncertów. To co wyróżnia Stowarzyszenie to uszanowanie lokalności. Po pierwsze stara się pielęgnować pamięć o polskich kompozytorach związanych z Wielkopolską. Niektórzy z nich np. ks. dr Józef Surzyński, Wojciech Długoraj czy Roman Maciejewski są patronami festiwali i działań animacyjnych. Po drugie łączy pracę wybitnych artystów z działaniami animacyjno-artystycznymi amatorów muzyki angażując ich do współudziału w tworzeniu naszych projektów również od strony wykonawczej.

„Palimy się do muzyki – Opera w Jarosławkach” to jeden z cyklicznych projektów. Oprócz wysokiego poziomu artystycznego, wyróżnia się on oryginalną koncepcją współpracy z lokalną społecznością co – po trzech latach obecności – ukorzeniło go w kontekście kulturowym okolicy. Projektowi przyświeca też idea popularyzatorska realizowana poprzez tworzenie przekazów skierowanych do szerokiego i zróżnicowanego grona odbiorców, a przede wszystkim poprzez realizację w małej wsi. Projekt walczy w ten sposób ze stereotypem o utrudnionym dostępnie do kultury. W dotychczasowych odsłonach wystawiło „Pimpinione” Telemanna, „Dydonę i Eneasza” Purcella i „Halkę  wileńską” Moniuszki. Organizowane spektakle zawsze zachwycają artyzmem, pomysłem, realizacją i dostępnością. Zainteresowała się projektem TVP Kultura tworząc reportaż o  tym przedsięwzięciu. W 2019 roku stowarzyszenie otrzymało za projekt Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego. Po tylu latach działalności Stowarzyszenie odczuwa sens tego co robi, wsparcie od społeczności i ogromną potrzebę kontaktu z muzyką, co inspiruje do następnych działań.

Heca albo polowanie na zająca, opera online
Loading...
Skip to content