Biblioteka w mediach 2008

Biblioteka w mediach 2008

Biblioteka komiksów w Poznaniu

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu jest kolejną biblioteką w Polsce, która systematycznie gromadzi komiksy. Kolekcja będzie częścią zbiorów Biblioteki; z komiksów będzie można korzystać wyłącznie na miejscu – w Czytelni Zbiorów Specjalnych.
Portal: Aleja Komiksu 
Portal: Gildia. Gildia Komiksu
AQQ – Magazyn Komiksów
Radio Merkury

Superkopiarki w bibliotece

“W poznańskiej Bibliotece Uniwersyteckiej stanęły pierwsze w Polsce kopiarki nowej generacji. Urządzenia są szybsze, sprawniejsze i – co ważne – bardziej ekologiczne niż tradycyjne ksero”. Poinformowano o tym 9 grudnia 2008 r. o godz. 18.00 w Teleskopie (TVP 3).

Laureaci nagrody im. Andrzeja Wojtkowskiego

W Sali Czerwonej Pałacu Działyńskich w Poznaniu wręczono Nagrody im. Andrzeja Wojtkowskiego, przyznawane najlepszym bibliotekarzom z Wielkopolski. 
Tegorocznym laureatem został m.in. dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, dr Artur Jazdon. Wzmianka na ten temat pojawiła się w “Głosie Wielkopolskim” z 23 października 2008 r.; poinformowano o tym także 23 października o godz.18.00. w Teleskopie (TVP 3) 


Nagroda im. Andrzeja Wojtkowskiego
Nagroda im. Andrzeja Wojtkowskiego

Nagroda im. Andrzeja Wojtkowskiego


Nagroda Wojtkowskiego

Nagroda Wojtkowskiego
Informacja zamieszczona 
w “Panoramie wielkopolskiej kultury”, nr 5(48)/2008, s. 26-27

Prapremiera wywołała aplauz

“Gazeta Szamotulska”, 20 października 2008 r.
W piątek 17 października odbyła się premiera opery “Heca, albo polowanie na zająca”. Wydarzenie miało miejsce w Muzeum Zamek Górków w Szamotułach. Rękopis opery znaleziony został w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckej w Poznaniu i po zbadaniu przez znawców uznany za najstarszą operę polską.

Prapremiera najstarszej opery polskiej Prapremiera najstarszej opery polskiej Powiększ str. 1str. 2

VIII DZIEŃ PAPIESKI w Bibliotece Uniwersyteckiej

13 października 2008 r. w Bibliotece Uniwersyteckiej z okazji VIII Dnia Papieskiego otwarto wystawę Jan Paweł II wychowawca młodych. Jej otwarcie poprzedził wykład ks. biskupa prof. dr hab. Marka Jędraszewskiego Jan Paweł II o Oświeceniu. Krótką relację z tego wydarzenia można było obejrzeć 13 X w Teleskopie (TVP3), o godz. 17.45.

PREMIERA NAJSTARSZEJ POLSKIEJ OPERY

Gazeta Wyborcza ( 11/12 X 2008, s.1 ) poinformowała o koncertowym wykonaniu najstarszej polskiej opery Heca albo polowanie na zająca, na podstawie rękopisu znalezionego w ubiegłym roku w Bibliotece Uniwersyteckiej. Premiera odbyła się w Sali Białej Urzędu Miasta 12 X 2008 r.

DAR DLA POZNAŃSKIEJ BIBLIOTEKI

20 tysięcy bezcennych ekslibrisów w zbiorach UAM

“Całkiem niedawno biblioteka UAM wzbogaciła się o jedną z największych kolekcji ekslibrisów.- Jest to prawdziwie królewski dar. …Autorem kolekcji ekslibrisów jest Przemysław Michałowski, kiedyś dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.”
Więcej na ten temat w: Gazeta Wyborcza. Poznań, 10-11 maja 2008, s. 2

Wirtualna synagoga

O spotkaniu w Bibliotece Uniwersyteckiej na którym Krzysztof Kwiatkowski mówił o pracach nad wizualizacją synagogi w: Polska Głos Wielkopolski, Poznąń, 8 maja 2008, s. 12.

TYDZIEŃ BIBLIOTEK 5 – 11 maja 2008 r.

  • Pierwsze relacje z przebiegu Tygodnia bibliotek wyemitowała telewizja TVP3 w Teleskopie (05 maja 2008)
  • Radio Afera zaprosiło na imprezy związane z Tygodniem, o których mówiono w informacjach kulturalnych. Podobne informacje znalazły sie w aktualnościach Radia Merkury “Biblioteki wabią cały tydzień”
  • Program Tygodnia bibliotek oraz inne informacje z nim związane znajdziemy w portalu internetowym Tutej
  • Portal ePoznań.pl w newsletterze umieścił informację o “jedynym takim tygodniu w roku”.
  • “W wiadomościach portalu internetowego Wiadomości24.pl informacja o wystawie “Przyłapani na czytaniu” ( IAR ,08:29, aktualizacja: 2008-05-05 )
  • Zapowiedź prezentacji synagogi przez Krzysztofa Kwiatkowskiego oraz o innych wykładach przygotowanych z okazji Tygodnia Bibliotek w Gazecie Wyborczej, Poznań, 6 maja 2008 r., s.2. (05.05.2008) (poniedziałek, 05.05.2008, 13:30)

Biblioteka miejscem spotkań

Wykład prof. Jana Miodka, podróż na Kilimandżaro i zwiedzanie niedostępnych na co dzień zakamarków Biblioteki Uniwersyteckiej to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych w ramach Tygodnia Bibliotek.
Więcej na ten temat w: portalu internetowym Tutej, dział: nasz Poznań, piątek, 25.04.2008, 14:00.

W bibliotece nie musi być cicho

“Podczas poznańskiego tygodnia bibliotek, który potrwa od 5 do 11 maja, będzie można posłuchać prof. Jana Miodka, odbyć podróż na Kilimandżaro, a także zobaczyć miniaturkę starej poznańskiej synagogi.”
Więcej na ten temat w: Gazeta Wyborcza. Poznań, 25.04.2008, s.8.

“Spotkanie z masonem”

Anna Plenzler w “Pasażu Kultury”, dodatku “Głosu Wielkopolskiego” z dnia 01 lutego 2008 r., s.2, prezentuje Pałac w Ciążeniu a jednocześnie Dom Pracy Twórczej UAM oraz największy w Polsce i jedne z największych w Europie zbiory masoników, należące do Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.
Loading...
Skip to content