Wystawa poświęcona Jamesowi Joyce’owi

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu zaprasza na wystawę poświęconą Jamesowi Joyce’owi zorganizowaną przez Ambasadę Irlandii w Warszawie.

Joyce jest jednym z najwybitniejszych irlandzkich pisarzy, a jego dzieła takie jak „Portret artysty z czasów młodości”, „Ulisses” czy „Finneganów tren” na stałe wpisały się do kanonu światowej literatury, zachwycając kolejne pokolenia krytyków i czytelników.

Gościliśmy w naszych murach Ambasadora Irlandii dra Geralda Keown’a.
Na wystawie przygotowanej przez Fundację Kultury Irlandzkiej w Poznaniu, kierowanej przez Krzysztofa i Justynę Schrammów, pokazaliśmy Ambasadorowi dwa biale kruki z naszych zbiorów: “Archaeologia Britannica”, Edwarda Lhuyda, 1707, pierwszy słownik porównawczy języków celtyckich, dostępny w wersji cyfrowej w Wielkopolskiej Bibliotece Cyfrowej oraz rękopis nigdy niewydanego drukiem słownika języka średnioirlandzkiego, “Mittelirisches Glossar”, prawdopodobnie dzieło Ludwiga Christiana Sterna, (1846-1911) z Biblioteki Królewskiej w Berlinie .

Wystawa przedstawia kolejne etapy życia Joyce’a i przybliża wydarzenia i teksty kultury będące dla niego inspiracją do eksperymentów, które na zawsze zmieniły oblicze literatury. Jej dwadzieścia dwa panele ukazują ważne konteksty biograficzne i z pewnością zachęcą każdego do zapoznania się z książkami Joyce’a, a tych którzy ich lekturę mają już za sobą, skłonią do powrotu do dzieł tego wielkiego pisarza z nowymi pomysłami interpretacyjnymi.

Wystawa czynna od 11 marca do 14 kwietnia 2017 r.

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Ul. Ratajczaka 38/40

Wstęp wolny.

Loading...
Skip to content