Do 1939 roku w Wielkopolsce zlokalizowanych było kilkaset dworów, pałaców – większych lub mniejszych rezydencji ziemiańskich, w których najczęściej jedno pomieszczenie przeznaczone było na bibliotekę. Rezydencje należały zarówno do polskich, jak i do niemieckich właścicieli, którzy w zależności od literackich upodobań, osobistych zainteresowań czy wykonywanej pracy, gromadzili literaturę piękną i fachową. Dr Bożenna Szulc-Golska (1885-1966), pracownik Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu od 1919 roku, w książce Wielkopolskie bibljoteki prywatne z 1929 roku, przedstawiła krótkie charakterystyki kilkudziesięciu bibliotek znajdujących się w majątkach Wielkopolski. Jej praca może dziś stanowić punkt wyjścia do badań nad wielkopolskimi bibliotekami ziemiańskimi.
II wojna światowa przyniosła unicestwienie sporej części ziemiańskich bibliotek. W latach 1945-1947, dzięki działalności ówczesnego dyrektora Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu profesora Aleksandra Birkenmajera (1890-1967) oraz zespołu jego pracowników, udało się w terenie zabezpieczyć i uratować sporą część zbiorów, przywożąc księgi do Poznania.
W filmie zaprezentowane zostaną wybrane kolekcje podworskie oraz znaki własnościowe książek, którymi w ramach prowadzonych badań zajmuje się Pracownia Regionalnego Zasobu Bibliotecznego Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.