Spotkanie z Elwirą Fibiger, autorką książki “Fortepian moja miłość”

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu zaprasza serdecznie na spotkanie autorskie:

Fortepian moja miłość

Elwira FIBIGER

6.03.2024, godz.17.30
Czytelnia NOVA

Wykładowi towarzyszy pokaz filmu Judyty Fibiger “Dusza zaklęta w fortepianie.”

 

Elwira Fibiger, córka Gustawa Fibigera – ostatniego właściciela znanej w całej Europie fabryki fortepianów w Kaliszu. 

“Fortepian moja miłość” to niezwykle nostalgiczna i refleksyjna książki o historii unikatowej wytwórni fortepianów, ale także o nietuzinkowej rodzinie Fibigerów i ich losach. Ta świetnie wydana i napisana wprawnym językiem  książka, wzbogacona o bogatą  dokumentację archiwalnych zdjęć, opisuje  nie tylko  początki, świetność i upadek  fabryki, ale przede wszystkim  ludzi ją tworzących, sięgających po najwyższe laury w swoim rzemiośle i ich walkę o przetrwanie w cynicznym systemie  PRL.

Film „Dusza zaklęta w Fortepianie” to historia założonej w 1889 roku w Kaliszu Fabryki Fortepianów i Pianin Arnold Fibiger– największej polskiej fabryki fortepianów. W dokumencie pojawią się unikalne archiwalia pokazujące znacjonalizowaną fabrykę, której nazwa po wojnie została przez ówczesne władze bezprawnie zamieniona na „Calisię.” Ostatni właściciel fabryki Gustaw Arnold Fibiger urodził się w Kaliszu w 1912 roku. Jego pasja tworzenia instrumentów przetrwała nawet w czasach, gdy po wojnie zabrano mu rodzinną fabrykę.
Arnold Fibiger był Polakiem o niemieckich korzeniach, walczącym w obronie Warszawy, wielkim patriotą, jedynym w Polsce konstruktorem fortepianów, który doprowadził do rozwoju przemysłu muzycznego w naszym kraju.

Loading...
Skip to content