Seminarium
Czasopisma drapieżne w nauce: jak analizować i rozumieć wzrost liczby publikacji polskich naukowców w czasopismach MDPI?
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu
NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet
25 października 2022 r.
R E J E S T R A C J A – zakończona
Celem seminarium jest ukazanie i wyjaśnienie roli, jaką odgrywają tzw. czasopisma drapieżne w komunikacji naukowej. Odpowiemy również na pytanie, jakie to zjawisko ma konsekwencje dla działalności polskich bibliotek naukowych, które zajmują się wspieraniem uczelni w gromadzeniu i indeksowaniu publikacji naukowych.
Seminarium jest podzielone na dwie części. W części pierwszej prowadzący przedstawią kontekst, w którym narodziło się zjawisko drapieżnej akademii, tj. publikowania w drapieżnych czasopismach i uczęszczania na drapieżne konferencje, oraz przedstawią wyniki oryginalnych badań empirycznych, pokazujących złożoność tego zagadnienia.
W części drugiej seminarium, wychodząc od omówienia geopolitycznego kontekstu funkcjonowania drapieżnych czasopism, sproblematyzowane zostaną praktyki wydawnicze czasopism wydawanych przez Multidisciplinary Digital Publishing Institute (MDPI) oraz wzorce publikacyjne poznańskich uczelni i naukowców związane z czasopismami wydawanymi przez MDPI. W tej części seminarium prowadzący skoncentrują się również na wyzwaniach, przed którymi stoją zarówno biblioteki, jaki i uczelnie oraz wskażą, jakie pragmatyczne kroki i rozwiązania można wdrożyć, aby lepiej zrozumieć i zarządzać lawinowym wzrostem publikacji w czasopismach MDPI.
Seminarium pt. Czasopisma drapieżne w nauce: jak analizować i rozumieć wzrost liczby publikacji polskich naukowców w czasopismach MDPI? początkuje działalność Centrum Naukometrycznego BUP.
Prowadzący seminarium:
prof. UAM dr hab. Emanuel Kulczycki (UAM)
dr Krystian Szadkowski (UAM)
PROGRAM SEMINARIUM
11:00-12:30 Blok I: Drapieżna akademia
- Publikacje jako waluta w świecie naukowym
- Wpływ ewaluacji nauki oraz ruchu otwartej nauki
- Definicje drapieżnych kanałów komunikacji
- Listy czasopism drapieżnych
- Wyniki badań nad drapieżną akademią istotne dla zrozumienia polskiej sytuacji
12:30 – 13:00 Przerwa
13:00 – 15:00 Blok II: MDPI a sprawa polska
- Przyczyny sukcesu wydawnictwa MDPI
- Analiza praktyk publikacyjnych MDPI
- Poznańskie uczelnie a MDPI
- Co doradzać władzom uczelni i naukowcom?
PROWADZĄCY SZKOLENIE
prof. UAM dr hab. Emanuel Kulczycki
Zajmuje się oceną nauki oraz studiami nad nauką. Jest profesorem uczelni na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie kieruje grupą badawczą Scholarly Communication Research Group. W latach 2018-2020 był przewodniczącym European Network for Research Evaluation in the Social Sciences and the Humanities, zrzeszającej naukowców z 37 krajów. W 2018 r. otrzymał nagrodę naukową Prezesa Polskiej Akademii Nauk za serię artykułów naukowych poświęconych naukometrii, opublikowanych w uznanych czasopismach międzynarodowych. Kieruje projektem Punktoza w czasach systemów ewaluacji nauki (Sonata BIS, NCN). Członek Komisji Ewaluacji Nauki. Ostatnio publikował m.in. w Nature, Research Evaluation oraz Scientometrics.
Więcej info: emanuelkulczycki.com
dr Krystian Szadkowski
Zajmuje się badaniami nad szkolnictwem wyższym i filozofią szkolnictwa wyższego. Jest adiunktem na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i członkiem Scholarly Communication Research Group. Stypendysta Fundacji Marie Curie-Skłodowskiej (2010-2013). W latach 2010-2013 pracował w instytucie badawczym Education International w Brukseli. Odbył staże naukowe m.in. w Institute of Education, University Collage London (2018); Aarhus University (2019); University of Oxford (2020). Ostatnio publikował m.in. w Higher Education, Higher Education Quarterly, Scientometrics, Journal of Higher Education Research and Management.
Rejestracja zakończona
Kontakt:
otwartanauka@amu.edu.pl
tel. 061/ 829 38 78