Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu serdecznie zaprasza
17 lutego 2017 r. o godzinie 17.00
na wernisaż wystawy prac Katarzyny Słuchockiej
„Przestrzeń logiczna”
Obrazowanie przestrzeni w zapisach rysunkowych czy malarskich wykorzystuje jej wielowymiarowość i zależności pomiędzy płaszczyznami, na których rozgrywa się nasze życie. Przenikanie się równoległych światów codzienności, dobra, zła, radości, smutku, młodości czy wreszcie starości utożsamia z najbliższymi naszym odczuciom, determinując kierunek i sposób postrzegania. Selektywność nakreśla relacje mające u podłoża wspólny mianownik, a przyczynowość wyznaczająca kolejny ruch buduje misternie tkaną strukturę odniesień. Architektura przestrzeni euklidesowej złożona z różnorodnych form stanowi pretekst do kontynuacji poszukiwań kolejnych relacji, których konfiguracje tworzą stan rzeczy, a „przedmioty splatają się ze sobą jak ogniwa w łańcuchu”(1) i „mają się do siebie w określony sposób” (2).
Konstrukcja oraz charakter form, budujących konteksty naszej egzystencji tworzy ramy kompozycji faktów i ich notacji. Architektoniczny model rozumienia przestrzeni reprezentuje cykl rysunków, uwikłanych we wzajemnie powiązane kadry zdarzeń, gdzie punktem odniesienia jest świadomość oraz przypisana nam rola . Przewodnikiem wyobraźnia.
1. Ludwig Wittgenstein Tractatus logico-philosophicus, teza 2.03, PWN 1997.
2. Ludwig Wittgenstein Tractatus logico-philosophicus, teza 2.031, PWN 1997.
KATARZYNA SŁUCHOCKA
Urodzona w 1967 roku w Poznaniu. Studia na Politechnice Poznańskiej, dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Mariana Fikusa. Doktorat na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w 2001 roku. Nauczyciel akademicki na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej, w Katedrze Rysunku, Malarstwa, Rzeźby i Sztuk Wizualnych.
Twórczość w zakresie projektowania, malarstwa, rysunku, fotografii. Udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych. Kurator wystaw. Organizator konkursów.
Działalność dydaktyczna w zakresie malarstwa, rysunku, projektowania.
Udział w interdyscyplinarnych projektach edukacyjno-twórczych.
Kurator wystawy: dr Blanka Mrowicka
Galeria Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 38/40
Wystawa czynna do 17 marca 2017 r.
Wstęp wolny