Poznański Festiwal Nauki i Sztuki 31.05 - 4.06.2022
Festiwalowe lekcje i dla Ciebie i Twoich uczniów
Na wydarzenia obowiązuje rejestracja: https://rejestracja.festiwal.amu.edu.pl/i/wydarzenia/wydarzenia/43
18 maja (czwartek) w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu
10:00-11:00, Czy książkę można zjeść i wypić? – Agnieszka Rybarczyk
Podczas wykładu zaprezentowane zostaną dzieła z kolekcji "Liberatura", gromadzonej w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. Wybrane publikacje przybliżą przekrój zaskakujących kształtów i materiałów, które w każdym wypadku mają literackie - racjonalne i techniczne – usprawiedliwienie. Przyjrzeć się będzie można zróżnicowanym formom książek, np. książce-mapie, książce-butelce, książce-ulicy, trójksięgowi, książce-harmonijce czy książce o kształcie trójkąta wykonanych z nietypowych materiałów (np. szkło, bawełna, mąka).
11:45-12:45, Wolność, Równość, Siostrzeństwo? Kobiety w wolnomularstwie – Karolina Tomczyk-Kozioł
Wykład na temat historii związku kobiet z wolnomularstwem: od zakazu uczestniczenia w pracach lożowych, wyrażonego w Konstytucji Andersona, przez loże adopcyjne, aż do polskich lóż kobiecych. Czytelnia NOVA
13:00-14:00, Poznań - Coraz bliżej jazzu - Andrzej Jazdon
O graniu przed laty w Poznaniu. I jak od poloneza przeszliśmy do jazzu. Czytelnia NOVA. Wykładowi towarzyszy koncert Orkiestry Kameralnej Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. M. Karłowicza "Poznańskie Smyczki" pod dyrekcją Jacka Pawełczaka zagra utwory takich muzyków jak: Benjamin Britten, Saverio Mercandante, Ennio Morricone, John Barry, Karl Jenkins, Hans Zimmer, Roberto Molinelli i in.