Spotkanie z Danutą Piotrowską “Mont Blanc 1971” In Memoriam Tadeusz Piotrowski

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu zaprasza na spotkanie z Danutą Piotrowską i promocję książki:

Tadeusz Piotrowski
MONT BLANC 1971
In Memoriam Tadeusz Piotrowski

24 października  2023, godz.17.00

Czytelnia NOVA
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Spotkanie poprowadzi Piotr Bittner z Klubu Wysokogórskiego w Poznaniu

Podczas spotkania będzie możliwość kupienia książek.

Seria „In memoriam Tadeusz Piotrowski” literatura faktu – powrót do korzeni – z Tatr w Himalaje

Mont Blanc 1971” to książka, która opowiada o spektakularnym, pierwszym zimowym przejściu alpejskim w masywie Mont Blanc Wielkim Filarem Narożnym (Grand Pilier d’Angle Mont Blanc) drogą Bonatti-Gobbi, które miało miejsce w dniach 5-10 marca 1971 roku. Dokonali tego Andrzej Dworak, Janusz Kurczab, Andrzej Mróz oraz autor książki Tadeusz Piotrowski, który całą historię dokładnie opisał w trzymającym w napięciu opowiadaniu „Zimą za Bonattim”. Jak napisał Jakub Radziejowski, m.in. wybitny znawca Alp: 

Pierwsze przejście zimowe Wielkiego Filara Narożnego to wspinaczka wybitna, jedno z największych osiągnięć polskiego alpinizmu i wspinania w ogóle. Bez niego, a także późniejszych wspinaczek zimowych w Norwegii, nie byłoby polskich sukcesów himalajskich z lat osiemdziesiątych ani latem, ani zimą. Początek lat siedemdziesiątych to w polskim alpinizmie okres, który można nazwać heroicznym. Mimo wcześniejszych sukcesów, Polacy wciąż uczyli się wtedy gór wyższych niż Tatry. Brakowało im nie tylko sprzętu, ale i doświadczenia czy obycia wspinaczy z krajów alpejskich. Nadrabiali te braki determinacją, umiejętnościami wspinaczkowymi i doświadczeniem tatrzańskiej zimy. (…) Ta historia to powrót do czasów mitycznych, które warto przypominać wszystkim młodym wspinaczom i wszystkim tym, którzy emocjonują̨ się̨ dziś rożnego rodzaju „wyścigami” górskimi, gdzie słowo „naj” i „pierwsze” są przede wszystkim hasłem marketingowym, a nie przygodą.”

Pierwsze zimowe przejście Wielkiego Filara Narożnego Mont Blanc spotkało się z żywym oddźwiękiem w całym świecie alpinistycznym. Paryski dziennik “Le Figaro” zaliczył wówczas polskie przejście do rzędu “najwybitniejszych osiągnięć w historii alpinizmu”. Również w Polsce sukces został wysoko oceniony. Trójka uczestników przejścia, po raz pierwszy w historii naszego alpinizmu, otrzymała najwyższe polskie odznaczenia sportowe: Złote Medale “Za Wybitne Osiągnięcia Sportowe” (Andrzej Mróz jako nielegalny emigrant nie został nagrodzony).

Historie opisane w książkach z serii „In memoriam Tadeusz Piotrowski”, to literatura faktu, a przedstawione wydarzenia są powrotem do korzeni polskiego himalaizmu – od Tatr po Himalaje. Po drodze było również obalanie mitów, jak ten o niemożności egzystencji człowieka, w okresie zimowym, na wysokości siedmiu tysięcy metrów nad poziomem morza. Polacy pokonali mit, weszli na Noszak zimą i otworzyli erę Lodowych Bojowników, tworząc i zapisując nowe karty historii światowego himalaizmu. Zaczęło się od wejścia na Noszak zimą, a skończyło wejściem na ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik – K2. Zimowe górskie zmagania rozpoczęli Polacy, a zakończyli Nepalczycy. Zamknęła się epoka zimowych wypraw na najwyższych górach Ziemi.

O dawnych czasach, czasach kiedy górski wyczyn nie był komercyjną atrakcją, ściganiem w kolekcjonowaniu rekordów, zdobywaniem szczytów po trupach, o czasach pionierskich, pełnych czystej pasji i miłości do gór traktuje właśnie książka „Mont Blanc 1971”. Czas otworzy nowy rozdział historii… Jaki będzie jego tytuł?

W treści publikacji z serii In memoriam Tadeusz Piotrowski nie znajdziemy odpowiedzi na pytanie – po co jej bohaterowie się wspinają? Dlaczego ryzykują życiem? Jednak możemy znaleźć zrozumienie dla pasji, zrodzonej z miłości do gór, która pcha ich w te groźne, nieprzystępne skalne olbrzymy, wzywające na sięgające nieba szczyty, pasji związanej z ryzykiem zapisanym w genach.

Fot. Joanna Fechner

Rejestracja

II Poznańska Konferencja Centrum Naukometrycznego Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu


Udział w obiedzie w dniu 09/04/2025*
Rodzaj zgłoszenia*
Faktura

This will close in 0 seconds

Loading...
Skip to content