Residenzstadt Posen, czyli Poznań początku XX wieku na kartach pocztowych

Dyrekcja Biblioteki serdecznie zaprasza na 2. odsłonę obchodów 120-lecia gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu – otwarcie wystawy, wykład oraz prezentację publikacji, pt. Pięknodruki.

– Residenzstadt Posen czyli Poznań początku XX wieku na kartach pocztowych

uroczyste otwarcie wystawy

14 listopada (poniedziałek) o godz. 12.00

e-centrum, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu
Wystawa będzie czynna: 14.11-11.12.2022

Budowa Kaiser-Wilhelm-Bibliothek (Biblioteki im. Cesarza Wilhelma) w Poznaniu, otwartej 14 listopada 1902 r., była elementem szeroko zakrojonych działań podjętych przez władze państwowe i miejskie pod koniec XIX i na początku XX stulecia. Miały one na celu modernizację Poznania, jego przekształcenie z miasta prowincjonalnego na duży, nowoczesny i znaczący ośrodek miejski. W ramach realizacji tego planu zlikwidowano fortyfikacje w centrum miasta, przyłączono do niego dotychczasowe przedmieścia, zadbano o jego infrastrukturę i gospodarkę. Ukoronowaniem działań stała się tzw. Dzielnica Cesarska z zespołem reprezentacyjnych budynków, na czele z Zamkiem Cesarskim, dzięki któremu Poznań zyskał miano „Residenzstadt”, czyli miasta-rezydencji cesarskiej. To właśnie ów zmodernizowany Poznań początku XX wieku ukazany jest na prezentowanych na wystawie pocztówkach pochodzących z bogatych zbiorów ikonograficznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Opracowanie: Agnieszka Baszko, współpraca Jakub Skutecki

– O sztuce rozumienia architektury czyli o dwóch magazynach bibliotecznych. Wykład Jakuba Skuteckiego

14 listopada, godz. 12.30, Czytelnia NOVA

W trakcie obchodów 120-lecia gmachu zostanie zaprezentowana publikacja, pt. Pięknodruki, autorstwa Rafała Michałowskiego.

Loading...
Skip to content