Noc Muzeów 2023

18:00 – 00:00 – zwiedzanie zabytkowego gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu (indywidualnie lub grupowo)

19.00 – 19.45 – oprowadzanie po zabytkowym gmachu Biblioteki oraz magazynie

(zbiórka, Punkt Informacyjny, bilety będą wydawane w holu biblioteki od godz. 18.00, max 25 osób)

20:00 – 21:30 – „Cień wiatru. O cennych książkach… Zapomnianych… Porzuconych… Zagubionych…” . Wykład – mgr Andrzej Jazdon (Pracownia Zbiorów Muzycznych Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu)

Salon za Filarem. Wstęp wolny!

Trochę sentymentalna opowieść o książkach ze zbiorów Biblioteki cennych przez swoją historię czy pochodzenie. O księgozbiorach, książkach porzuconych, zapomnianych, które w naszym magazynie odnalazły spokój. Swoisty Cmentarz Zapomnianych Książek. Będzie można zobaczyć książki, które przewędrowały pół świata, były na wojnie, będące źródłem wiedzy o ludziach, którzy je kupowali, dostawali i czytali.

20:45 – Koncert harfistki towarzyszący wykładowi w wykonaniu Antoniny Gandeckiej, uczennicy Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza

22.00 – 22.45 – oprowadzanie po zabytkowym gmachu Biblioteki oraz magazynie

(zbiórka, Punkt Informacyjny, bilety będą wydawane w holu biblioteki od godz. 18.00, max 25 osób)

17.00 – 23.00 – Jan Matejko na Uniwersytecie. Wystawa obrazu "Założenie Akademii Lubańskiego w Poznaniu" w Aula Lubrańskiego Collegium Minus, Muzeum UAM.

Obraz Jana Matejki “Założenie Akademii Lubrańskiego w Poznaniu” został wystawiony wraz z trzema kopiami w czasie Nocy Muzeów w Sali Lubrańskiego. To pierwsza taka okazja, żeby porównać dzieło Mistrza i kopie autorstwa Jana Bukowskiego i Lecha Tuczyńskiego. Oryginał przechowywany jest w Muzeum Narodowym w Poznaniu jako depozyt PTPN. Obiekty na wystawie pochodziły z MNK, MNW, PTPN, Archiwum UAM i BUP. 

Loading...
Skip to content