GRA Z TEATREM. IV Festiwal Teatrów Podwórkowych w Poznaniu, 23-25.08.2024

Zapraszamy na IV edycję Festiwalu Teatrów Podwórkowych – GRA Z TEATREM

Organizator:  Fundacja Orbis Tertius – Trzeci Teatr Lecha Raczaka.

Festiwal upamiętnia twórczość zmarłego w 2020 r. Lecha Raczaka – reżysera teatralnego, założyciela Fundacji Orbis Tertius – Trzeci Teatr oraz Teatru Ósmego Dnia i Grupy Sekta.

Założeniem Festiwalu jest prezentacja spektakli w miejscach nietypowych, plenerowych, absolutnie nie kojarzących się z teatrem, a jednocześnie będących w bezpośrednim zasięgu widza. Taka forma prezentacji wynika z wieloletniego doświadczenia Lecha Raczaka, który w latach 1993-2012 był dyrektorem artystycznym Festiwalu Malta i Malta OFF.

Festiwal trwać będzie od 23 do 25 sierpnia 2024.

Już po raz czwarty gościmy w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu Festiwal Teatrów Podwórkowych.

Projekt dofinansowany ze środków budżetowych Miasta Poznania #poznanwspiera.

Wstęp wolny! Zapraszamy na spektakle w dniach:

  • 23.08 godz. 21:00 Teatr Biuro Podróży “Kaspar”, Liceum Plastyczne im. P. Potworowskiego, ul. Junikowska 35
  • 24.08 godz. 15:30 Eugenio Barba, Odin Theatre “Zdobycie Różnicy”- prelekcja,  Collegium Minus ( ograniczona liczba osób)
  • 24.08 godz. 21:00 Buried Dance Theatre “Homo homini porcus”, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, ul Ratajczaka 38/40

Spektakl porusza zjawisko rewolucji, wiążącego się z nią okrucieństwa i stawia pytanie o sens buntu jako aktu wpływającego na konstrukcję rzeczywistości. W świecie przepełnionym kontrolą, dominacją, nieustannym poczuciem krzywdy i obecnie trwającej wojny, chcemy otworzyć przestrzeń do dialogu na temat współczesnych wystąpień społeczeństwa przeciw prześladowaniu, wykluczeniu, niesprawiedliwości, okrucieństwu, zaniedbaniu, i wspólnie z odbiorcami zastanowić się nad mechanizmem społeczno-politycznych przewrotów. Jak społeczeństwo może mieć realny wpływ na bezwzględnie konstruowaną wokół nas rzeczywistość?

Homo homini porcus to spektakl inspirowany powieścią Folwark zwierzęcy George’a Orwella, który precyzyjnie ujawnił mechanizmy kreowanego przez władzę świata pełnego cichej kontroli i manipulacji, wykorzystywania jednostek, pragnących jedynie spokojnego i szczęśliwego życia, respektowania ich praw. Zjawisko to możemy dostrzec także dzisiaj, gdzie społeczeństwo coraz częściej musi głośno, na ulicach, domagać się swoich podstawowych praw człowieka. Nasuwa się pytanie, jak bardzo takie ruchy są skuteczne? Jaki będzie efekt potencjalnego zwycięstwa nad opresyjną władzą? Czy nasz świat zmierza do przewrotu i rewolucji? Czy istnieje inny sposób na rozwiązanie współczesnych problemów poprzez znalezienie odpowiedniego katalizatora naszych lęków przed dynamicznie zmieniającym się środowiskiem, zmian geopolitycznych i nieustępującego strachu przed nadchodzącą przyszłością?

Homo homini porcus to taniec jako sztuka oporu i doświadczenie przenikające czas, przestrzeń, nasze ciała i umysły.
Choreografia, reżyseria: Karolina Wensierska
Tancerze: Aleksandra Jóźwiak, Szymon Obolewicz, Olga Maria Piechocka, Kamil Podgórski, Wiktoria
Sobota, Alicja Weisskopf, Karolina Wensierska
Muzyka: Filip Wyrwa
Kostiumy: Magdalena Tyra

  • 25.08 godz. 12:00 Kolekttacz ” Frajda Granda Bzik”- dla dzieci, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, ul Ratajczaka 38/40

Spektakl o spotkaniu ciał, energii, skojarzeń.
Spotkanie w tym momencie.
Wyjątkowe, jedyne, niepowtarzalne.

Spotkaniu towarzyszą obiekty sensoryczne Intibag.

Spokój, bliskość, wspólnota, rodzina. Czego w niej doświadczamy? Różnorodności, niespodzianek, nieporozumień, frajdy, awarii, kłótni i bzika! Jesteśmy od siebie różni, każdy niesie swoją historię. Spotykamy się, czekamy na siebie, uciekamy, szukamy kolejnych ścieżek. Jesteśmy razem, połączeni niewidzialną siatką uczuć i myśli. Czy bywa nam ze sobą ciężko? Jasne! Każdy przecież przekracza swoje granice, każdy się potyka, każdy rozkręca od czasu do czasu swoją własną grandę!

Trzy performerki w swobodny, otwarty i włączający sposób budują i odkrywają wielozmysłowy świat. To ich historia o eksperymentowaniu, dojrzewaniu, poznawaniu samych siebie i odkrywaniu innych.

Kolekttacz to Paulina Giwer – Kowalewska i Aniela Kokosza. Kolektyw powstał w 2020 roku. Artystki korzystają z narzędzi techniki tańca współczesnego, improwizacji i somatycznych praktyk pracy z ciałem. Tworzą wydarzenia artystyczne, których głównym tematem jest CIAŁO.

Więcej o nas: www.kolekttacz.pl

 

  • 25.08 godz. 21:00 Julia Varley, Odin Theatre ” A charakter that cannot die” Dziedziniec Wewnętrzny C.K Zamek

Wstęp wolny!

Podczas IV edycji Gra z Teatrem Festiwalu Teatrów Podwórkowych, Fundacja Orbis Tertius Trzeci Teatr Lecha Raczaka ma zaszczyt gościć Eugenio Barbe i Julie Varley z Odin Theatre.
W drugim dniu festiwalu Eugenio Barba przeprowadzi prelekcję o swojej pracy artystycznej w Odin Theatre pt. “Zdobycie Różnicy”, która odbędzie się w Collegium Minus. W trzecim dniu, na zakończenie festiwalu odbędzie się spektakl Juli Varley pt.” A charakter that cannot die”.
Obecność  Eugenio Barby i Julie Varley  na festiwalu jest wpisana w szereg wydarzeń na całym świecie związanych z obchodami 60 rocznicy istnienia Odin Theatre
Loading...
Skip to content