Organizacja powstała w marcu 1926 roku z inicjatywy Marii Wicherkiewiczowej, pisarki i poetki popularyzującej uroki Poznania i Wielkopolski oraz niewielkiej grupy obywateli miasta Poznania – sympatyków Italii – jak przybliża początki utworzenia Stowarzyszenia kuratorka wystawy, dr Ligia Henczel-Wróblewska. Stowarzyszenie Polonia-Italia w Poznaniu jest jedną z najstarszych organizacji polsko-włoskich w kraju. Działalność Stowarzyszenia, promująca najważniejsze wartości kulturowe, naukowe, artystyczne, krajoznawcze w kontaktach polsko-włoskich, zawsze służyła mieszkańcom Poznania i Wielkopolski. Od początku, zasadniczy nurt aktywności inspirowany i prowadzony był przez znamienitych Poznaniaków, związanych z UAM, wśród których byli m.in. prof. Roman Pollak, adwokat dr Konrad Kolszewski, prof. Kalikst Morawski, prof. Antoni Korczyński, prof. Bruno Czajkowski, prof. Józef Maria Morawski, prof. Lucjan Kamieński czy w ostatnich kilkudziesięciu latach mgr Maria Wikarjakowa, prof. Władysław Rozwadowski, prof. Stanisław Sierpowski.
Jubileuszowa wystawa retrospektywna prezentuje na trzynastu barwnych planszach i w gablotach historię Stowarzyszenia zapisaną w dokumentach życia społecznego na przestrzeni kolejnych dekad XX i XXI wieku.
Kuratorki wystawy: dr Ligia Henczel-Wróblewska (Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu ), Maria Lamberti (Biblioteka Uniwersytecka)
Tłumaczenie: Andrea Mariani
Opracowanie graficzne: Dariusz Grajek