XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
08 –15 V 2022
Biblioteka – świat w jednym miejscu
Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza, zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa.
Tegoroczne hasło TB brzmi „Biblioteka – świat w jednym miejscu” i odnosi się do biblioteki jako mikro- i makrokosmosu jednocześnie. Z jednej strony książnica to swoista oaza w mieście, mały jego fragment, zaledwie punkt, z drugiej strony – drzwi do Universum. Wystarczy wejść – i można być tu, a zarazem wszędzie. Cały świat można spotkać w jednym miejscu. Cała wiedza o świecie jest w bibliotece na wyciągnięcie ręki.
Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu z okazji Tygodnia Bibliotek zaprasza na wydarzenia:
9 maja (poniedziałek)
12:00, Uroczyste rozpoczęcie obchodów TB – hol główny
Otwarcie wystawy - Wolny Afganistan w fotografii Rafała Michałowskiego
Korytarz Wachański to wąski przesmyk łączący Afganistan z chińską prowincją Sinkiang. Oddziela Tadżykistan (na północy) od Pakistanu (na południu). Długość doliny wynosi blisko 300 km, szerokość od kilkunastu do około 65 km. Dnem płynie rzeka Piandż, która stanowi granicę pomiędzy Tadżykistanem a Afganistanem i w sposób naturalny dzieli dwa pasma górskie: Pamir i Hindukusz. Korytarz wchodzi w skład afgańskiej prowincji Badachszan.
Qazi Deh jest wsią położoną 30 km od przejścia granicznego z Tadżykistanem na wysokości 2550 m n,p.m. Zamieszkują ją Wachowie (ok. 500 osób), grupa etniczna spotykana również na przygranicznych terenach sąsiednich państw, Tadżykistanu, Chin i Pakistanu. Wachowie stanowią blisko 100 000 populację, w samym korytarzu Wachańskim mieszka ich kilkanaście tysięcy. Co ciekawe w Afganistanie i w Chinach Wachowie zwani są Tadżykami. Wachowie są narodem silnym i nieugiętym o wrażliwych sercach. Choć mieszkańcom dokuczają ekstremalne warunki bytowe: upalne i suche lato, surowa i mroźna zima, brak zaplecza medycznego, trudności w zaopatrzeniu w żywność, wszystko to nie przeszkadza im być ludźmi pełnymi miłości do bliźniego i otaczającej przyrody. Qazi Deh jest miejscem wypadowym na Noszak (7492 m n.p.m.), najwyższy szczyt afgańskiego Hindukuszu. W 5-cio dniowym trekkingu można dotrzeć do bazy pod Noszakiem (ok. 4500 m n.p.m.). Ekscytująca trasa prowadzi nas między innymi przez spienione rzeki i pola minowe.
W trakcie wyprawy po zdobyciu Noszaka, spenetrowaniu sąsiednich dolin udało się nam na kilka dni zanurzyć w codzienność Qazi Dech i wspólnie przeżyć niezapomniane i magiczne chwile w tym ubogim a mimo to bogatym, nieeuropejskim a jednak szczęśliwym i przejrzystym świecie. Wystarczy poobserwować mieszkańców przy ich codziennych czynnościach, zajrzeć do ich domów, podsłuchać ich rozmowy, pobawić się z dziećmi, być wśród nich i z nimi…
hol główny, wstęp wolny
Koncert chóru Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II stopnia im. Mieczysława Karłowicza
hol główny, wstęp wolny
15:30-16:30, Recital Urszuli Laudańskiej, przy fortepianie Filip Chojnacki
e-centrum, wstęp wolny
Urszula Laudańska jest wokalistką i aktorką musicalową. Ukończyła Akademię Muzyczną im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu na specjalności Śpiew musicalowy. Na swoim koncie ma role: Kim w musicalu ,,Miss Saigon”, granego na deskach Teatru Muzycznego w Łodzi, oraz Nicki w musicalu ,,The Bodyguard”, granego w Teatrze Muzycznym Adria w Koszalinie. Była uczestniczką 9 edycji programu telewizyjnego ,,The Voice of Poland”. Jest laureatką wielu Konkursów Wokalnych i Festiwali, a także stypendystką Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu za szczególne osiągnięcia artystyczne.
16:30, Kuchnie świata - spotkanie dla Bibliotekarzy
10:00-14:00, Kiermasz taniej książki „Dajmy książkom drugie życie” dziedziniec biblioteki
dziedziniec Biblioteki, wstęp wolny
12:00, Ukraina u nas… Zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu - otwarcie wystawy Koła SBP BUP
„Ukraina u nas .. zbiory Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu”. Pod takim tytułem Kolo SBP naszej Biblioteki zorganizowało wystawę książek dotyczących Ukrainy. Główną atrakcją wystawy są książki z pierwszej połowy XIX w, będące dziełem tzw. romantycznej ukraińskiej szkoły poetów polskich; wzbogacone tytułami innych autorów z tego samego kręgu. Takich, jak Michał Czajkowski – Sadyk-Pasza, działacz emigracyjny, oraz Franciszek Duchiński, etnograf tytułujący się Kijowianinem, którego prace udowadniały odrębność kulturową Ukrainy od Moskwy. Wystawa ukazuje także szczególną postać poety polsko-ukraińskiego, Tomasza-Tymka Padurry, który pisał w dwóch językach oraz próbował agitować lud ukraiński do wspólnej z Polakami walki z caratem rosyjskim. W pewnym zakresie, wystawa ukazuje genezę mitu Ukrainy, obecnego przez wiele późniejszych lat w wyobraźni Polaków.
Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie krótka prelekcja wieloletniego profesora UAM Wołodymyra Wasylenko na temat szkoły ukraińskiej polskiego romantyzmu. Na wystawie prezentujemy książki i artefakty ze zbiorów ks. prof. dr hab. Jarosława Moskałyka (UAM).
e-centrum, wstęp wolny
16:00-18:30, Spotkanie z Przemysławem Lisem-Markiewiczem - wizualna historia ukraińskiej tożsamości w prezentacji "1000 lat w 100 minut"
Dowiesz się: od czego zaczęło się Państwo Ukraińskie, kogo nazywali kozakami, kim był Iwan Franko, kto to są banderowcy, dlaczego w Ukrainie rozstrzeliwali artystów i inteligencję, kto i jak masowo mordował ludność ukraińską głodem? Poznaj historię wschodniego sąsiada w pigułce od czasów najdawniejszych do współczesności.
Czytelnia NOVA, wstęp wolny
10:00-11:00, Dyliżansem i na koniec świata. O podróżach i podróżowaniu w dawnych wiekach opowiedzą rękopisy ze zbiorów BUP – wykład dr Alicji Szulc
Czytelnia NOVA, wstęp wolny
13:00-15:00, Czy w bibliotece jest miejsce na Wikipedię? Praktyki współpracy w świecie Wikimediów
Spotkanie ma charakter zapoznawczy i integrujący społeczność bibliotekarzy / wikipedystów rozproszonych w poznańskich bibliotekach.
Prowadząca, Natalia Szafran-Kozakowska jako doświadczona wikipedystka, zaprezentuje przykłady współpracy, jakie podejmują instytucje biblioteczne z Wikipedią i jej projektami siostrzanymi. Jak wzajemne podnoszenie kompetencji cyfrowych i merytorycznych wpływa na jakość największej encyklopedii świata poprzez wspólne akcje, kampanie, konkursy, których celem jest budowanie wolnej wiedzy, otwieranie zasobów, dostarczanie rzetelnych źródeł. Spotkanie będzie miało także charakter praktyczny – uczestnicy i uczestniczki będą mogli wejść w świat edytowania Wikipedii, czyli samodzielnego tworzenia jej treści.
Współorganizator: Stowarzyszenie Wikimedia Polska
Patronat Koło BUP SBP, Oddział Poznański SBP
Czytelnia NOVA
17:00-19:30, Pamięci bliskie i dalekie - Polska premiera dziennika Aleksa Mayera Auschwitz, 16 marca 1945”
Spotkanie z okazji polskiego wydania dziennika Aleksa Mayera Auschwitz, 16 marca 1945 odbędzie się z udziałem Georgesa Mayera – syna autora i przewodniczącego stowarzyszenia Transport 77, Julii Brzózki – tłumaczki książki, prof. UAM dr hab. Iwony Kasperskiej – badaczki tłumaczenia i tłumaczki oraz dr Ewa Pirogowskiej – badaczki językowego obrazu Żydów.
Czytelnia NOVA, wstęp wolny
Muzeum Szyfrów ENIGMA - wycieczki zorganizowane dla bibliotekarzy BUP
15:00-18:00, Zwiedzanie Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu dla grup i osób indywidualnych
Zapraszamy do odwiedzenia zabytkowego katalogu, gabinetu dyrektora, czytelni, magazynu, Pracowni Restauracji Książki
Kontakt: 61 829 38 42, wstęp wolny
12:00-13:30, Twórczość Leszka Kołakowskiego w filmie animowanym
Wykład dra Jana Zamojskiego, Katedra Nauk Społecznych i Humanistycznych, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (emeryt. pracownika).
sala 82, wstęp wolny