Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia wystawy:
“Rys. H. Derwich”
Wystawa rysunków satyrycznych Henryka Derwicha w setną rocznicę urodzin artysty.
od 23 października do 9 listopada 2021
od 10 stycznia 2022 do odwołania
Wystawa jest prezentowana w holu Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.
Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się w sobotę, 24 października o godz. 12.00.
Kurator i autor wystawy: dr Michał Traczyk
Pomoc w przygotowaniu wystawy: dr Alicja Szulc,
Jolanta Noskowiak, Joanna Błoch, Krzysztof Skibniewski, Michał Spaleniak, Joanna Fechner
Rys. H. Derwich – to podpis towarzyszący (wespół lub na zmianę z kilkoma sygnaturami: HD, H.Derw, Derwich) zdecydowanej większości rysunków prasowych Henryka Derwicha (23.10.1921-13.10.1983) – znakomitego satyryka, wrażliwego i spostrzegawczego obserwatora otaczającej go rzeczywistości, który przez ponad trzydzieści lat nie tylko bawił mieszkańców Wielkopolski graficznymi komentarzami do życia Poznania i okolic, ale również (czasami mniej, czasami bardziej) dyskretnie edukował ich – zwracał uwagę na to, co dzieje się wokół, zarówno w najbliższym, lokalnym otoczeniu, jak i w skali kraju, a nawet świata. To od jego codziennych komentarzy rysunkowych przez wiele lat poznaniacy zaczynali lekturę lokalnej prasy, a charakterystyczna, przyjazna kreska Derwicha sprzyjała żartom z codziennych bolączek Polaków i absurdów peerelowskiej codzienności, zjednując artyście, jego poczuciu humoru i ciepłej, przyjaznej naturze, rzesze fanów.
Derwich (którego biografię można nazwać typową dla jego pokolenia) jako młody chłopak znalazł się w wojsku, brał udział w kampanii wrześniowej, trafił na roboty przymusowe do Niemiec, po czym wrócił do kraju, zaliczając ważny etap w obozie przejściowym – w którym opublikował swoje pierwsze prace. Ożenił się, rozwiódł i ponownie założył rodzinę, by resztę życia spędzić w Poznaniu, aktywnie współpracując z lokalną prasą, angażując się w różne kampanie społeczne i… prowadząc bogate życie towarzyskie. Wszystkie te aspekty jego życia owocowały obrazami bądź rysunkami. Zwłaszcza rysunkami – tysiące miniaturek drukowanych na łamach poznańskiej prasy stanowią kronikę życia w stolicy Wielkopolski, są odzwierciedleniem tego wszystkiego, czym interesowali się poznaniacy (i co ich bezpośrednio dotykało), ukazują przemijające mody oraz uzmysławiają schematyczność ludzkiej egzystencji, jej cykliczne nawroty (pory roku, święta, przyzwyczajenia).
Ale są te rysunki także, a może przede wszystkim, „portretem” samego Derwicha – zdradzającym jego upodobania, zainteresowania, natręctwa, odkrywającym przed czytelnikami ścieżki, którymi chodził, miejsca, w które zaglądał, sytuacje, w których nadstawiał ucha. Zestawione ze sobą, prace te dają możliwość przyjrzenia się artystycznemu rozwojowi Derwicha – od młodzieńczych wprawek, poprzez kształtowanie własnego, charakterystycznego języka, aż po sam koniec…
W 2021 roku przypada setna rocznica urodzin Henryka Derwicha. To doskonały moment, by przypomnieć jego twórczość, a poprzez nią spróbować wczuć się w atmosferę minionej (czy aby na pewno minionej?) Polski.
Uroczyste otwarcie wystawy, fot. Joanna Fechner