X Międzynarodowy Tydzień Otwartej Nauki / Open Access Week
w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu
Open Access Week / Tydzień Otwartej Nauki odbywa się w dniach 21 – 27 października pod hasłem/ tematem przewodnim: Open for Whom? Equity in Open Knowledge. Otwartość dla kogo? Powszechny dostęp do wiedzy.
Wszyscy zastanawiamy się w tym roku nad nierównym podejściem do grup docelowych, czy nie skupiamy się za bardzo na wąskich tematach i grupach zapominając o innych, dla których otwarta nauka i komunikacja naukowa jest również ważna. W tym roku koncentrujemy się na równości i sprawiedliwości, na poszukiwaniu grup wykluczonych. Ponieważ opcja otwartości nauki w zasadzie jest od lat przyjęta jako właściwa, wszyscy interesariusze muszą projektować nowe, otwarte systemy, aby zapewnić ich integrację, powszechny dostęp i zaspokojenie potrzeb zróżnicowanej globalnej społeczności. Zadajemy sobie zatem i naszym partnerom pytanie: „otwarta nauka i komunikacja na kogo?”
W ramach X Tygodnia Otwartej Nauki zapraszamy na wykład otwarty na temat powszechnej, wielojęzycznej i największej encyklopedii otwartej w Internecie – Wikipedii, pt.:
“Otwórz się na Wikipedię. Wirtualna encyklopedia jako narzędzie dla edukatorów, bibliotekarzy i ludzi kultury”
Natalia Szafran-Kozakowska, Wikimedia Polska
28 października (poniedziałek) 2019, godz. 13:00
Czytelnia NOVA Komiksów i Gazet, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu, ul. Ratajczaka 38/40
Podczas wykładu porozmawiamy o tym, jak działa Wikipedia, kto dba o największe źródło wiedzy w historii ludzkości i czy naprawdę informacjom z wirtualnej encyklopedii można ufać. Wszyscy czytelnicy Wikipedii będą mogli zajrzeć za jej kulisy, a nauczyciele, bibliotekarze i działacze kulturalni dowiedzą się, jak wykorzystywać ją jako cenne narzędzie w projektach edukacyjnych i kulturalnych. Podczas wykładu chętni będą mogli zapisać się na praktyczne warsztaty z tworzenia Wikipedii.
Natalia Szafran-Kozakowska, wikipedystka, administratorka polskiej Wikipedii, autorka kilkuset haseł z dziedziny filmu i literatury. W życiu zawodowym jako specjalistka ds. wspierania społeczności w Wikimedia Polska, działa na rzecz twórców i twórczyń Wikipedii, organizuje wydarzenia powiązane z wolną encyklopedią i szkoli nowych wikipedystów i wikipedystki. Współpracowała m.in. z Uniwersytetem Warszawskim, Uniwersytetem SWPS, Ambasadą Szwecji w Polsce i Stowarzyszeniem Bibliotekarzy Polskich. Wierzy, że darmowy i powszechny dostęp do wiarygodnej i neutralnej wiedzy może zmienić świat.
Tydzień Otwartej Nauki 2019 to konferencje, warsztaty, debaty organizowane w całej Polsce. Program wydarzeń jest dostępny na stronie uwolnijnauke.pl