NAUKOWE ZASOBY INFORMACYJNE
Warsztaty dla studentów studiów licencjackich III roku oraz SUM
Terminarz: semestr zimowy i letni
Miejsce szkoleń: pracownia komputerowa Biblioteki Uniwersyteckiej (sala 62)
Liczba godzin: 4h
Zajęcia mają na celu zapoznanie studentów z zasobami naukowymi, systemami oraz usługami oferowanymi przez Bibliotekę Uniwersytecką w Poznaniu. Głównym założeniem jest kształcenie podstaw wiedzy o dokumencie, umiejętności i kompetencji informacyjnych niezbędnych na studiach wyższych. Szkolenie dotyczy strategii wyszukiwania informacji, selekcji i gromadzenia publikacji z pomocą programów bibliograficznych w pracy dyplomowej lub magisterskiej zgodnie z obowiązującym prawem autorskim.
ELEKTRONICZNE ŹRÓDŁA INFORMACJI
Warsztaty dla studentów studiów doktoranckich UAM
Terminarz: semestr zimowy oraz letni
Miejsce szkoleń: pracownia komputerowa Biblioteki Uniwersyteckiej (sala 62)
Liczba godzin: 4-10 h, wg potrzeb wydziału
Omówienie specjalistycznych zasobów naukowych z danej dziedziny, nowych zasobów pojawiających się w ofertach wydawców, w tym Open Access, np.: polskie i zagraniczne wydawnictwa bibliograficzne, katalogi bibliotek, e-czasopisma, ebooki, specjalistyczne bazy danych, wirtualne biblioteki, repozytoria publikacji i danych badawczych, platformy otwartych czasopism. Szkolenie obejmuje wiedzę o zastosowaniu bibliometrii w ocenie naukowców, m.in. indeks Hirscha.
JAK PODNIEŚĆ CYTOWALNOŚĆ PRAC NAUKOWYCH?
– ZASOBY NAUKOWE UAM,
– ZARZĄDZANIE BIBLIOGRAFIĄ I TWORZENIE PRZYPISÓW PRZY POMOCY MENEDŻERÓW BIBLIOGRAFICZYNYCH: MENDELEY, ENDNOTE
Warsztaty i prezentacja dla pracowników naukowych
Terminarz: semestr zimowy oraz letni
Miejsce szkoleń: pracownia komputerowa Biblioteki Uniwersyteckiej (sala 62) lub na wydziale
Liczba godzin: wg potrzeb wydziału
Program szkolenia: wyszukiwanie cytowań publikacji w Web of Science, SCOPUS; wskaźniki bibliometryczne: indeks Hirscha dla oceny dorobku naukowca, Impact Factor dla oceny czasopisma; korzyści z deponowania prac w repozytorium AMUR, widoczność publikacji i cytowań w Google Scholar Citations; Multiwyszukiwarka – wyszukiwarka zawartości książek i czasopism z subskrypcji, zasobu tradycyjnego z katalogu bibliotek UAM oraz repozytorium instytucjonalnego AMUR. Dostępność dziedzinowych publikacji naukowych na platformach wydawców elektronicznych książek i czasopism oraz ich agregatorach jak EBSCO, Springer, Elsevier i in.
Tworzenie konta użytkownika w każdym z menedżerów, gromadzenie (eksport) danych bibliograficznych z wielu dostępnych baz danych, budowanie kolekcji bibliograficznych, przeszukiwanie, porządkowanie zebranych opisów bibliograficznych i dodawanie dokumentów pełno-tekstowych oraz praca na tekstach w formacie pdf, współpraca menedżerów bibliograficznych z edytorami tekstów Microsoft Word oraz dodatkowe możliwości programu Mendeley: tworzenie profilu badacza, współpraca w grupach.
EDUKACJA INFORMACYJNA I ŻRÓDŁOWA
Kurs dla studentów studiów licencjackich I roku
Terminarz: semestr zimowy oraz letni
Miejsce szkoleń: platforma e-learningowa UAM
Forma szkoleń: kurs e-learningowy
Liczba godzin: 2-6h
Kurs przygotowuje osoby studiujące do samodzielnego poruszania się w systemie informacyjno-bibliotecznym UAM oraz innych, dostępnych środowiskach informacyjnych. Umożliwia zdobycie umiejętności wyszukiwania i selekcjonowania informacji z krytyczną oceną źródeł, aż do poznawania własnych potrzeb informacyjnych i efektywnego korzystania z systemu informacyjno-bibliotecznego UAM. Głównym zadaniem kursu jest zapoznanie studentów z zasobami naukowymi i programami przydatnymi w tworzeniu bibliografii w pracy licencjackiej lub magisterskiej.