Wygnaniec, czyli sztuka życia. Spotkanie z Arturem Domosławskim, autorem biografii Zygmunta Baumana

Zapraszamy na spotkanie autorskie:

“Wygnaniec, czyli sztuka życia”

z Arturem Domosławskim, autorem biografii Zygmunta Baumana

 

26 października, godz. 18.00

Transmisja online odbyła się na kanale Facebook Live Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu w Czytelni NOVA. Komiksów i Gazet Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu i została udostępnione na kanale YT BUP.

„Wygnaniec” wywołał ożywioną dyskusję na temat polskiego losu, polskości, całkiem nieodległej historii i dzisiejszości. Głos zabrali między innymi: uczestnicy wydarzeń sprzed pół wieku – Henryk Grynberg, Janusz Reykowski i Adam Michnik; ideowi spadkobiercy filozofa – Maciej Gdula i Michał Sutowski, oraz reprezentanci tych, którzy są wciąż pomiędzy Kołakowskim a Baumanem – Waldemar Kuligowski, Hubert Czyżewski i Krzysztof Varga.
Ale to nie wszystko – „Wygnaniec” bowiem jest także biografią o biografii, o tym, dlaczego świadoma biografistyka i rzetelnie napisane biografie są nam tak bardzo potrzebne, w świecie, w którym dyktatorska władza dokonuje zamachu na autorytety, w którym życie nazbyt często rozmija się z twórczością.
 
Z Autorem rozmawiać będzie prof. Roman Kubicki (UAM), współautor wywiadu-rzeki z Zygmuntem Baumanem „Życie w kontekstach. Rozmowy o tym, co za nami, i o tym, co przed nami” (2009).
Spotkanie poprowadzi prof. Izolda Kiec (Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Fundacja Instytut Kultury Popularnej).
 
Artur Domosławski – pisarz i reporter, od lat 90. do 2010 roku był dziennikarzem „Gazety Wyborczej”, od 2011 roku pracuje w „Polityce”. Jest autorem głośnych książek, m.in.: „Gorączka latynoamerykańska” (2004), „Śmierci w Amazonii” (2013), „Kapuściński non-fiction” (2010), „Wykluczeni” (2016). Otrzymał wiele nagród literackich i dziennikarskich, m.in. Grand Press Dziennikarz Roku 2010; za „Wykluczonych” był nominowany do Nagrody Nike.
Fot. Autora: Rafał Masłow
Projekt okładki książki: Karolina Żelazińska
Fot. spotkania: Joanna Fechner, Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu
Loading...
Skip to content