Dyrekcja Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu zaprasza na otwarcie wystawy:
„Wojsko Polskie 1831. Litografie Teofila Mielcarzewicza ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu”
30 listopada 2016 roku, o godzinie 17.00
Wykład towarzyszący wygłosi
prof. dr hab. Zbigniew Pilarczyk
Album „Wojsko polskie w roku 1831. Das polnische Heer im Jahre 1831” wydany został przez Karola Antoniego Simona . Na 24 litografiach Teofil Mielcarzewicz ukazał szereg scen rodzajowych z życia wojskowego, na których przedstawił szeregowych żołnierzy i kadrę oficerską polskich formacji walczących w powstaniu listopadowym.
Teofil Mielcarzewicz, rodowity poznaniak, w sztuce rysunku kształcony przez ojca, samouka i malarza amatora, od 1825 roku zatrudniony był w zakładzie litograficznym K. A. Simona. Był popularnym ilustratorem lokalnej prasy, najchętniej rysującym sceny z historii Polski. Wziął udział w powstaniu listopadowym, a po powrocie do Poznania zabiegał o zgodę na utworzenie własnej firmy litograficznej.
W 1815 roku osiadł w Poznaniu Karol Antoni Simon, wydawca pochodzący z Berlina i tam prowadzący księgarnię i oficynę druków muzycznych. W 1817 roku otrzymał zgodę na udzielanie lekcji muzyki i prowadzenie handlu muzykaliami oraz instrumentami muzycznymi, rozszerzoną w 1819 roku na uruchomienie pierwszego w Poznaniu prywatnego zakładu litograficznego.
Ten największy wówczas w mieście warsztat „Księgarnia, Skład Sztuk Pięknych i Zakład Litograficzny” mieścił się początkowo przy ul. Wodnej 103, a później na Starym Rynku 84.
„Album wojska polskiego…” należy dziś do antykwarycznych rarytasów. Egzemplarz zakupiony w 2012 roku przez Bibliotekę Uniwersytecką w Poznaniu, acz pozbawiony oryginalnej oprawy i karty tytułowej, jest najbardziej kompletnym spośród znajdujących się w posiadaniu polskich bibliotek.
Miejsce wystawy: Gmach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, ul. Ratajczaka 38/40.
Kurator wystawy: dr Blanka Mrowicka
Zdjęcia: mgr Rafał Michałowski
Opracowanie graficzne: mgr Dariusz Grajek
Wystawa czynna do 5 stycznia 2017 roku.
Wstęp wolny