Najcenniejsze druki, regalia i utensylia wolnomularskie

Collectio Latomorum Bibliothecae Universitatis Posnaniensis.

Najcenniejsze druki, regalia i utensylia wolnomularskie.

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu zaprasza na wystawę Pracowni Zbiorów Masońskich:

Collectio Latomorum Bibliothecae Universitatis Posnaniensis. Najcenniejsze druki, regalia i utensylia wolnomularskie

15 listopada 2021 – 10 stycznia 2022
18 lutego – 31 marca 2022

Wystawę można obejrzeć w holu Biblioteki w godzinach otwarcia.  

Kurator wystawy: mgr Iuliana Grażyńska – Pracownia Zbiorów Masońskich Biblioteki Uniwersyteckiej  w Poznaniu

Opracowanie graficzne: Joanna Błoch
Fot. Joanna Błoch

Obecna ekspozycja stanowi rozszerzenie tematyki wystaw wolnomularskich organizowanych w 1996 roku przez Andrzeja Karpowicza, twórcę Pracowni Zbiorów Masońskich Biblioteki Uniwersyteckiej  w Poznaniu oraz w 2014 roku przez Iulianę Grażynską dla Europejskiego Stowarzyszenia Bibliotek, Muzeów i Archiwów Masońskich AMMLA.

Wolnomularstwo,  jako  jeden z najstarszych elitarnych ruchów społecznych i etycznych pozostawiło po sobie bogaty dorobek twórczy w zakresie architektury, filozofii, myśli społecznej i literatury.

W poznańskiej kolekcji znajduje się ok. 80 tys. woluminów pochodzących z europejskich bibliotek lóż wolnomularskich, w latach 1933-1935 skonfiskowanych przez nazistów  i zgromadzonych w Bibliotece Fachowej Reichsführera SS Heinricha Himmlera. 

Po zakończeniu wojny druki te  zostały odnalezione w Sławie Śląskiej i przekazane Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu, gdzie są opracowywane jako zbiór wydzielony, z własnym katalogiem i inwentarzem.

1 pażdziernika  2021 roku minęło 40 lat od powołania Samodzielnej Sekcji Zbiorów Masońskich, która dzisiaj nosi nazwę Pracownia Zbiorów Masońskich i funkcjonuje w ramach Oddzialu Zbiorów  Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.

Wizję i założenia działalności Pracownia ta zawdzięcza śp. Panu Andrzejowi Karpowiczowi (1945-2022), kierującemu nią w latach 1981-2011, wybitnemu specjaliście w dziedzinie starodruków wolnomularskich.

Loading...
Skip to content