Warsztatowcy

dr hab. prof. UG Maja WOJCIECHOWSKA - profesor Uniwersytetu Gdańskiego – specjalizuje się w zarządzaniu instytucjami kultury, w marketingu instytucji non-profit oraz badaniach dotyczących wpływu społecznego tych instytucji na środowisko zewnętrzne. Redaktor naczelna czasopisma „Zarządzanie Biblioteką” oraz organizator Bałtyckiej Konferencji „Zarządzanie i Organizacja Bibliotek”. Przewodnicząca Komisji Zarządzania i Marketingu SBP oraz członek IFLA Section Management & Marketing. Visiting Professor podczas staży naukowych w Kanadzie (University of British Columbia, School of Library, Archival and Information Studies – iSchool@ubc. Vancouver, 2018) oraz USA (The Catholic University of America, Department of Library and Information Science, Washington, 2017). Autorka ponad stu publikacji naukowych, w tym książki Intangible Organizational Resources. Analysis of Resource-Based Theory and the Measurement of Library Effectiveness, współautorka Leksykonu zarządzania i marketingu w bibliotekoznawstwie oraz redaktorka tomu Zarządzanie biblioteką.

 

dr Małgorzata DĄBROWICZ - doktor nauk humanistycznych, kustosz dyplomowany; historyk, bibliotekarz, specjalista z zakresu zarządzania, trener i coach. Od 2002 roku związana z Biblioteką Uniwersytecką w Poznaniu, od 2017 dyrektor tejże biblioteki. Zakres zainteresowań: zarządzanie, zarządzanie zasobami ludzkimi, przywództwo, coaching, psychologia, szeroko rozumiany rozwój osobisty.

 

dr Magdalena KARCIARZ - prezes Stowarzyszenia Trenerów i Praktyków Relaksacji "Przestrzeń". Pracownik Dolnośląskiej Szkoły Wyższej we Wrocławiu, bibliotekarka, doktor nauk humanistycznych. Ukończyła Studia Podyplomowe Technik Relaksacyjnych na wrocławskim AWF, uczestniczyła w kursie nauczycielskim Vinyasa Krama Yoga w Krakowie. Prowadzi zajęcia dla osób po chorobach onkologicznych w Stowarzyszeniu "Różowe Okulary". Uczestniczka i współorganizatorka warsztatów, konferencji oraz seminariów z jogi i relaksacji. Redaktor pisma „Przestrzeń. Teoria i Praktyka Relaksacji i Jogi". Autorka artykułów dotyczących jogi i relaksacji. Wiedza i doświadczenie osoby prowadzącej warsztat oparte są na praktyce własnej, pracy z osobami chorymi onkologicznie oraz ukończonych studiach na kierunku techniki relaksacyjne (AWF Wrocław).

 

dr Katarzyna LIS - jest pracownikiem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, pełni funkcję Pełnomocnika Rektora ds. Osób Niepełnosprawnych, jest też członkiem Polskiego Towarzystwa Ergonomicznego. Autorka wielu publikacji naukowych, organizator konferencji i warsztatów. Główne zainteresowania naukowo-badawcze dotyczą osób z niepełnosprawnością.

 

dr Alicja SZULC - historyk-mediewista, bibliotekarz, od 2008 r. kustosz w Oddziale Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, opiekujący się zbiorem rękopisów. W kręgu jej zainteresowań są przede wszystkim rękopisy średniowieczne oraz alba amicorum (albumy pamiątkowe, sztambuchy).

 

mgr Karol BARANOWSKI - rocznik orwellowski (1984). Od dziesięciu lat bibliotekarz–nauczyciel w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie, a od pięciu lat bibliotekarz na ćwierć etatu w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w agendzie Arteteka. Członek i Ambasador Sieci Labib.
„Specjalizuję się w grach miejskich – ich projektowaniu, tworzeniu, przeprowadzaniu. Zajmuję się nowymi technologiami: nowe media, obróbka grafiki, obróbka video. Wirtualna i Rozszerzona Rzeczywistość to także moja pasja. Jestem uzależnionym od Internetu, książek i roweru bibliotekarzem nauczycielem, który uczy, bawi, wychowuje. Uwielbiam zarówno tworzyć, jak i być uczestnikiem gier miejskich. Prowadzę zajęcia z tabletami w swojej bibliotece, warsztaty z nowych technologii, pracuję z dziećmi, młodzieżą, nauczycielami. Mam też swój kawałek Internetu: Charlie The Librarian

 

mgr Karolina BARTOSZ - od 13 lat związana z Miejską Biblioteką Publiczną im. Cypriana Norwida w Złotowie. Absolwentka kierunku pedagogika wczesnoszkolna i przedszkolna na Uniwersytecie Szczecińskim, w bibliotece (choć z przypadku) realizuje własne zainteresowania, organizując i prowadząc spotkania dla najmłodszych. Jako Kierownik Oddziału dla Dzieci i Młodzieży działa na różnych płaszczyznach: od koordynacji kampanii Cała Polska Czyta Dzieciom, przez pozyskiwanie środków w ramach projektów grantowych, organizowanie imprez czytelniczych, aż po zabawę w programowanie. To ostatnie jest jej szczególnie bliskie, dlatego koduje wszędzie i każdego. Można by pomyśleć: co ma piernik do wiatraka? W tym jest rzecz – znaleźć punkty wspólne książek i kodowania. Nie straszne jej Ozoboty, Photony, Finche; lubi wyzwania i wciąż poszukuje nowych rozwiązań.

 

mgr Ewa Anna CYWIŃSKA - bibliotekarka od trzynastu lat (biblioteki publiczne i akademickie). Bibliotekarz dyplomowany (egzamin w 2013 roku). Laureatka Nagrody Młodych im. Andrzeja Wojtkowskiego. Biblioterapeutka. Obecnie zatrudniona w Bibliotece Kraków. Wolontariuszka w Fundacji Zaczytani.org. Prowadzi jeden z najstarszych blogów w branży: Będąc młodą bibliotekarką.

 

mgr Justyna DANIEL-KORZYNIEWSKA - bibliotekarz z przypadku. Zawodowo związana z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Jarocin, w której pracuje nieprzerwanie od 1997 roku. Największe doświadczenie zdobyła pracując 12 lat w Filii nr 1 „Pod Ratuszem” w Jarocinie. Obecnie pracuje na stanowisku zastępcy dyrektora. Odpowiedzialna za działalność kulturalno-edukacyjną, promocję i pozyskiwanie środków pozabudżetowych oraz współpracę z organizacjami pozarządowymi w obszarze kultury. Miłośniczka „Nocy w bibliotece” dla dzieci, nowych technologii, questów, kina i rowerowych drezyn. W swoich działaniach zawsze stara się przemycić książkę i wartości związane z rozwijaniem wyobraźni poprzez literaturę. Absolwentka III edycji szkoły trenerskiej dla bibliotekarzy STOP i ambasador sieci LABIB, absolwentka Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Realizując się w pracy zawodowej zawsze stara się „budować katedrę”, a nie zwyczajnie „układać cegły”.

 

mgr Małgorzata KLIMEK – na co dzień pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Złotowie w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży. Ma przyjemność animować różne grupy wiekowe począwszy od maluszków, poprzez młodzież, aż po seniorów. Kocha podróżować, poznawać nowe miejsca, nowych ludzi, uczyć się nowych rzeczy. Poza tym lubi posłuchać dobrej muzyki i udać się na spacer do galerii sztuki. Swoje zainteresowania stara się wykorzystywać w codziennej pracy z czytelnikami.

 

mgr Karola Agnieszka GLASNER – bibliotekarka (studia podyplomowe na kierunku bibliotekoznawstwo i informacja naukowa na UAM w Poznaniu), mgr wychowania technicznego, mistrz pszczelarstwa. Odkrywa kreatywną moc animacji filmowej jako atrakcyjną formę przekazu treści edukacyjnych. Realizuje cykle warsztatowe dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli. Prowadziła zajęcia na Festiwalu Podróżniczym Włóczykijki w Barlinku, wykłady, sesje posterowe na forach dla bibliotekarzy w Łodzi i Warszawie. Zapraszana jest z ćwiczeniami na noce filmowe czy biblioteczne. Jurorka konkursu filmów pełnometrażowych Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza ALE KINO! 2013 w Poznaniu. Prowadziła autorski warsztat z animacji poklatkowej na kierunku studiów podyplomowych „Neurodydaktyka z tutoringiem" – WSG w Bydgoszczy. Od pięciu lat prowadzi szereg spotkań historyczno-artystycznych do wystaw edukacyjnych Muzeum Galicji, Centropy i Ambasady Izraela w Warszawie. Członkini TNBSP oraz Polskiej Sekcji IBBY. Pracuje w Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Koninie Filii w Kole

 

Ewelina KUBASIK – bibliotekarka i kulturoznawczyni (UAM), a także studentka filologii polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zatrudniona w czytelni Biblioteki Publicznej w Jarocinie, współorganizatorka trzech edycji Żywej Biblioteki podczas Jarocin Festiwal.

 

Lidia LEŚNA – absolwentka jarocińskiego Państwowego Ośrodka Kształcenia Bibliotekarzy i filologii polskiej na UAM w Poznaniu. Bibliotekarka z kilkunastoletnim stażem, na co dzień pracuje w czytelni popularno-naukowej Biblioteki jarocińskiej. Organizatorka warsztatów i spotkań w macierzystej jednostce, współorganizatorka trzech edycji Żywej Biblioteki podczas Jarocin Festiwal.

 

mgr Jakub ŁUKASZEWSKI - bibliotekarz w Pracowni Starych Druków Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, historyk (absolwent UAM w Poznaniu). Współpracuje z zespołem inwentaryzującym księgozbiór Biblioteki Katedralnej w Gnieźnie. Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół historii książki drukowanej: inkunabułów i druków XVI w. (głównie wczesne druki kalendarzowe i prognostykarskie) oraz badań makulatury introligatorskiej i dissolutów. Wraz z prof. Wiesławem Wydrą opublikował Fragmenty Kota ze Lwem Mikołaja Reja i innych druków z XVI w. odnalezione, Poznań 2016.

 

mgr Alina ŁYSAK - pedagog i kulturoznawca. Prowadziła zajęcia na Uniwersytecie Wrocławskim, pracowała jako pedagog specjalny w przedszkolu, zajmowała się moderacją forum. Mól książkowy, który nie gardzi także dobrą grą – zawsze ma przy sobie książkę albo całą bibliotekę ebooków. Obecnie pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Wrocławiu, gdzie może połączyć trzy swoje zainteresowania – pracę z dziećmi i młodzieżą, książki i social media. Regularnie projektuje mobilne gry miejskie dla MBP Wrocław; jest autorką gry „Super Geek”, która jest wykorzystywana podczas lekcji bibliotecznych.

 

mgr Piotr MARCINKOWSKI - Poznaniak i Europejczyk. Rocznik 1977. Z bibliotekarstwem związany od 1997 roku, przez 14 lat pracownik Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Przeszedł tam długą drogę od młodszego bibliotekarza do kustosza dyplomowanego i stanowiska wicedyrektora. Wieloletni dyrektor ds. sprzedaży w Aleph Polska, obecnie dyrektor ds. kluczowych klientów w BonaSoft. Absolwent historii na UAM w Poznaniu i bibliotekoznawstwa w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych. Miłośnik intrygujących spotkań z ludźmi, miejscami i smakami. Kiedy tylko może, jeździ z plecakiem po Ukrainie i okolicach. Uwielbia małe kina, piwo rzemieślnicze i kulinarne podróże.

 

mgr Katarzyna MARSZAŁEK – historyk (UAM w Poznaniu), ale przede wszystkim bibliotekarz (studia podyplomowe na kierunku bibliotekoznawstwo i informacja naukowa na UAM w Poznaniu, studia podyplomowe z biblioterapii na Uniwersytecie Wrocławskim), zawodowo związana z bibliotekami akademickimi – najpierw z Biblioteką Instytutu Historii UAM, a od 2012 roku zatrudniona w Bibliotece Uniwersyteckiej w Oddziale Opracowania.

 

mgr Wiktor MARSZAŁEK - politolog, specjalista ds. personalnych, wieloletni aktywista społeczny. Miłośnik sceny hc/punk, wszystkiego, co na wschód od Warty oraz nałogowy czytelnik.

 

mgr Sylwia MRÓZ - dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Złotowie, laureatka Nagrody Młodych im. Andrzeja Wojtkowskiego, nauczycielka plastyki, menadżerka kultury. Od 12 lat z przyjemnością zarządza zespołem świetnych bibliotekarek, odczarowując stereotypy o bibliotekarzach i bibliotekach. Prowadzona przez nią instytucja to "miejsce barwne i przyjazne", z wieloma atrakcjami, pozytywną energią oraz kompetentną i uśmiechniętą kadrą.
Prywatnie - niespokojny duch lubiący aktywność fizyczną, a - dla równowagi - ręczne robótki nad biżuterią sutasz. Zgodnie z nazwiskiem lubi mróz, a dokładniej kąpiele w przeręblach w mroźną pogodę.

 

mgr Magdalena MUSIELA - absolwentka WSE UAM w Poznaniu, z wykształcenia pedagog specjalny, a zawodowo - od wielu lat - bibliotekarz (Biblioteka Główna Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu). Jest członkiem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich oraz Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego. Interdyscyplinarność posiadanych kwalifikacji pozwala na prowadzenie spotkań, warsztatów i zajęć z różnymi grupami społecznymi (m.in. podczas XIII Targów Książki dla Dzieci i Młodzieży w Poznaniu w 2014). Jest autorką naukowych artykułów oraz scenariuszy m.in. zajęć z zakresu biblioterapii. Zaangażowana w organizację poznańskiej edycji Odjazdowego Bibliotekarza (2014, 2015), koordynator i realizator projektu „Books@travels” (organizowanych dla różnych grup i środowisk spotkań z kulturą - nie tylko czytelniczą - m.in. poprzez prezentowanie wspomnień z podróży przez znanych podróżników), współorganizator spotkań z cyklu „Podróże zmysłów”, skierowanych szczególnie do osób głuchoniewidomych.

 

Paweł PIOTEREK - kustosz dyplomowany w Bibliotece Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. Absolwent bibliotekoznawstwa i informacji naukowej oraz studiów podyplomowych z marketingu i psychologii zarządzania. Posiada wieloletnie doświadczenie w pracy w bibliotece akademickiej. Autor wielu skryptów i artykułów z zakresu psychologii zarządzania i współczesnego bibliotekarstwa. Prowadzi zajęcia na podyplomowych studiach z bibliotekoznawstwa oraz warsztaty dla bibliotekarzy dotyczące budowania efektywnego zespołu i rozwiązywania konfliktów. W 2001 r. uzyskał tytuł bibliotekarza dyplomowanego. Laureat Nagrody im. Andrzeja Wojtkowskiego dla najlepszego bibliotekarza województwa wielkopolskiego w roku 2016. Uczestnik wyjazdów studyjnych do bibliotek uniwersyteckich w Hiszpanii. Sekretarz Zarządu Okręgu Wielkopolskiego SBP.

 

lic. Agnieszka RYBARCZYK - z wykształcenia polonistka (UAM), w Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu pracuje od 2010 roku. Moderatorka Dyskusyjnego Klubu Książki, odpowiedzialna za kolekcję „Liberatura”, kuratorka wystaw poświęconych tejże kolekcji oraz prowadząca warsztaty i wykłady dotyczące tej tematyki, od 2017 roku kierownik Oddziału Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów BU. Pasjonatka czytania i pisania (współtworzy Blog Biblioteki Uniwersyteckiej), która zajmowała się reżyserowaniem, pisaniem scenariuszy oraz montowaniem teledysków i reklam. Jej zaciekawienie budzi wszystko, co przełamuje utarte schematy.

 

mgr Małgorzata SWĘDROWSKA - pedagożka, wykładowca na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM Poznań, od 12 lat upowszechnia literaturę dla dzieci i młodzieży na licznych warsztatach dla dzieci, konferencjach i seminariach dla nauczycieli i bibliotekarzy, na spotkaniach dla rodziców. Współpracuje z Ośrodkami Doskonalenia Nauczycieli i Bibliotekami Pedagogicznymi oraz Miejskimi w całej Polsce (m.in. Poznań, Szczecin, Gdańsk, Toruń, Konin, Katowice, Warszawa, Żory, Suwałki, Białystok, Łódź). Jest autorką koncepcji czytania wrażeniowego w grupie dzieci jako sposobu na motywowanie do czytania i indywidualnego spotkania z książką. Pisze artykuły metodyczne dla nauczycieli („Miesięcznik Dyrektora Przedszkola”, „Inspiracje Nauczanki”, „Bliżej Przedszkola”, „moj@klanza”, „Uczyć Lepiej”). Pisze metodyczne książki dla nauczycieli i bibliotekarzy np. Nauka czytania i pisania przez gry i zabawy aktywizujące. Jest autorką książek dla dzieci Elementarz w podskokach, Moja mama, mój tata. W 2016 była nominowana przez Polską Sekcję IBBY do nagrody za upowszechnianie czytelnictwa, w 2018 otrzymała nagrodę Pegazika za systematyczną, wytrwałą pracę na rzecz upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci i dorosłych.

 

mgr Sandra SZCZEPANOWSKA - pracownik Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, od 2012 roku zatrudniona w Oddziale Informacji i Transferu Wiedzy, od 2017 roku pełni funkcję Asystentki Dyrektora BU. Ukończyła studia na kierunkach bibliotekoznawstwo i informacja naukowa oraz ekonomia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Odpowiada za pozyskiwanie funduszy zewnętrznych dla Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, posiada duże doświadczenie w ubieganiu się (z sukcesami) o dotacje krajowe, jak i zagraniczne. Dodatkowo zajmuje się danymi statystycznymi GUS-u oraz bierze udział w ogólnopolskim projekcie Analizy Funkcjonowania Bibliotek Naukowych.

 

mgr Piotr SZELIGOWSKI - absolwent bibliotekoznawstwa i informacji naukowej na Uniwersytecie Łódzkim, doktorant Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od dwunastu lat jest nauczycielem bibliotekarzem w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Łodzi w Wydziale Informacji i Wspierania Placówek Oświatowych. Jego zainteresowania koncentrują się wokół zagadnień związanych z technologiami informacyjno-komunikacyjnymi oraz szeroko rozumianej problematyki badawczej z obszaru bibliologii i informatologii. Publikacje w czasopismach branżowych oraz materiałach pokonferencyjnych. Był zastępcą przewodniczącego VII Forum Młodych Bibliotekarzy w Łodzi. Jest członkiem Zarządu Oddziału SBP w Łodzi. Prowadzi Blog Bibliotekarza oraz wraz z Żoną blog kulinarny.

 

mgr Katarzyna WILCZKOWSKA - nauczyciel bibliotekarz w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Poznaniu - Filia w Gnieźnie, od września 2018 roku kierownik filii. Współpracuje z Centrum Aktywności Społecznej Largo (miejsce skupiające osoby zagrożone wykluczeniem), założyła grupę „Papierowy teatr – Kamishibajanie” w Gnieźnie czyli przegląd lokalnych teatrzyków kamishibai, systematycznie organizuje wydarzenie „Odjazdowy Bibliotekarz” – cykliczny rajd rowerowy z okazji Tygodnia Bibliotek. Ma na koncie przygotowanie licznych projektów edukacyjnych i imprez przeznaczonych dla uczniów i nauczycieli. Uwielbia rower i morsowanie.