Prelegenci

dr Bożena JASKOWSKA - dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego, wykładowca akademicki w Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Dr nauk humanistycznych, absolwentka studiów MBA IT (ALK, 2012). Autorka licznych publikacji w branżowych czasopismach oraz pracach zbiorowych, redaktor naukowy „Podkarpackich Studiów Bibliotecznych”. Laureatka konkursu: Bibliotekarz Podkarpacia 2010. Występuje na konferencjach, prowadzi warsztaty, szkoli.
Zainteresowania naukowe i zawodowe: marketing internetowy usług bibliotecznych, wykorzystanie nowych technologii w bibliotekach, informacja naukowa oraz kultura organizacyjna bibliotek.
Pasje: bieganie, triathlon, podróże, stare saaby.

 

dr hab. Artur JAZDON - dr habilitowany bibliologii i informatologii, st. kustosz dyplomowany, autor 6 książek i przeszło 150 artykułów naukowych z zakresu organizacji, kadr, finansów, komputeryzacji oraz zasobów; badacz XIX-wiecznego regionalnego ruchu wydawniczego i księgarskiego, wykładowca akademicki, redaktor naczelny rocznika „Biblioteka”, od przeszło 40 lat jest pracownikiem Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Przez 25 lat (1992-2017) był jej dyrektorem, prowadząc ją w latach jej przekształcania z tradycyjnej biblioteki zasobowej do nowoczesnej, w pełni skomputeryzowanej, zdalnie świadczącej usługi, biblioteki dostępowej XXI-wieku. Obecnie zajmuje się Regionalnym Zasobem Bibliotecznym.

 

Marcin SKRABKA - Good Books. Prawnik, niezależny analityk rynku wydawniczego. Pracował dla Wolters Kluwer Polska, Young Digital Planet (Sanoma). Współtwórca i założyciel m.in. wydawnictwa Książkowe Klimaty oraz portali czeskieklimaty.pl i prawosocjalne.pl. Obecnie wraz z fińskim Team Action Zone, pracuje nad sposobami łączenia nowych technologii z tradycyjnymi książkami, szczególnie w zakresie gamifikowania treści książek jako jednego ze sposobów promocji czytelnictwa wśród najmłodszych pokoleń.

 

mgr Aleksander GNIOT - jeden inicjatorów powstania największej w Polsce czytelni gromadzącej sztukę komiksową. Twórca projektu "Obwoźna Czytelnia Komiksów" - który prezentuje sztukę sekwencyjną na ważniejszych festiwalach i targach o tematyce związanej z komiksem. Współorganizator imprez komiksowych. Obecnie pracuje w Pracowni Zbiorów Masońskich Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.

 

Roman WOJCIECHOWSKI - Rocznik 59, urodzony w Sopocie, absolwent Historii i Studiów Podyplomowych i Bibliotekoznawstwa i Informacji naukowej na Uniwersytecie Gdańskim oraz absolwent Prawa i Funduszy Europejskich na Politechnice Gdańskiej. Od 1989 bibliotekarz w MBP Sopot. Biblioteka w latach 2003-2019 otrzymała szereg nagród i wyróżnień branżowych stając się jedną z aktywniejszych bibliotek na mapie kulturalnej kraju (m.in. Ikar, Mistrz Promocji Czytelnictwa) Od 2004 posiadacz odznaczenia Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i tytuł "Zasłużony Działacz Kultury". Od jesieni 2018 roku jest członkiem Zarządu Polskiego Związku Bibliotek.

Ma na swoim koncie szereg wystąpień publicznych związanych z użytkowaniem nowych mediów w bibliotekach i kształtowaniem nowych przestrzeni bibliotecznych. Jest aktywnym felietonistą związanym z czasopismem literackim "Topos" oraz z „Rocznikiem Sopockim” jako członek Rady Programowej i autor.

Spiritus movens Sopoteki. Fan fantastyki i historii, rowerzysta, koneser ciężkiej muzy. Szczęśliwy mąż i ojciec dwóch córek..