MAŁA SALA WYKŁADOWA
I PIĘTRO

11.30
Batgirl od Gail Simone - seria, na którą DC nie zasługiwało, ale bardzo jej potrzebowało
Małgorzata Chudziak
Kiedy Barbara Gordon wstała z wózka inwalidzkiego, nie spodobało się to fanom Oracle. Dziewczyna latami udowadniała, że sprawność fizyczna nie definiuje superbohatera i nagle cudownie odzyskała władzę w nogach? Powrót tej postaci do skakania po dachach był obarczony sporym ryzykiem. Jednak serię o przygodach Batgirl dostała do pisania doświadczona scenarzystka. Dlaczego warto zainteresować się tym, co stworzyła? Zapraszam na prelekcję


12.30
Od AnFau do Zavki. Alfabet polskich twórczyń komiksu.
Anna Krztoń i Agnieszka Czoska
Chcemy przedstawić wam pokrótce twórczość poskich komiksiar, rysowniczek, autorek niezależnych, znanych i debiutujących. Pokażemy, jak różne prace tworzą działające w Polsce liczne twórczynie komiksów.


13.30
Wanda i Marjane vs. dorastanie, czyli świat z perspektywy dziewczynki w "Totalnie nie nostalgii" i "Persepolis"
Julia "Josi" Chodak
Czy świat nie jest trochę przerażający, kiedy jest się dzieckiem? A co, jeśli do tego jest się dziewczynką? Pierwsze wydania "Persepolis" i "Totalnie nie nostalgii" dzieli wiele lat, tak jak wiele dzieli ich główne bohaterki i autorki - począwszy od różnic kulturowych skończywszy na problemach życia codziennego. Łączy je za to przede wszystkim jedno - piękne graficznie przedstawienie perspektywy życia dziewczynki w niesprzyjających czasach.


14.30
Czy polski komiks lesbijski nie istnieje?
Beata Sosnowska
Komiks w Polsce rysowane przez kobiety powoli staje się coraz bardziej widoczny. Jak się ma rzecz z komiksem lesbijskim? Jakie są jego reprezentacje? Dlaczego sytuacja rysowniczek LGBT dotknięta jest wielokrotnym wykluczeniem? Z tym tematem zmierzy się Beata Sosnowska rysowniczka komiksów, w tym lesbijskich.


15.30
Na koniec wszystko spłonie

Edyta Bystroń
Malarka i twórczyni komiksów niezależnych, trafiła m.in. do antologii Polski komiks kobiecy wydanej przez Centralę. Właśnie ukazała się jej nowa książka Na koniec wszystko spłonie, której druk sfinasowano dzięki crowdfundingowi. Porozmawiamy o tej publikacji, poprzednich, i oczywiście "jak to jest być" twórczynią komiksów, do tego w skromnym kraju w środkowej Europie.