DUŻA SALA WYKŁADOWA
CZYTELNIA OGÓLNA II PIĘTRO

11.00
Krótka historia komiksowych blanków i innych wariantów okładkowych
Joachim Tumanowicz
Skąd wziął się pomysł wydawców na drukowanie komiksów pozbawionych grafiki na okładce?
Przyjdź i poznaj ich genezę

Joachim Tumanowicz - Fan, czytelnik i kolekcjoner komiksów. Prowadzi na YouTube popularny kanał "Szafa z Komiksami". Nierzadko wydaje na komiksy więcej niż na jedzenie, ale nie udało mu się od tego schudnąć.
https://www.youtube.com/user/SzafaZKomiksami

12.00
Valiant Comics - alternatywa dla DC i Marvela?
Mateusz Bartkowiak
Valiant Comics jest jednym z mniejszych uniwersów superbohaterskich na rynku. Prezentuje historie, których próżno szukać w komiksach "Wielkiej Dwójki". Czy warto się nim zainteresować? Jeśli tak, to gdzie zacząć? Tych oraz wielu innych rzeczy na temat wydawnictwa dowiecie się z prelekcji.

Mateusz Bartkowiak - z wykształcenia germanista, obecnie student V roku bohemistyki i początkujący tłumacz. Miłośnik klasycznego Doctora Who i thrash metalu z lat 80-tych. W wolnych chwilach próbuje wciskać znajomym komiksy wydawnictwa Valiant. Czasem mu się to udaje.

13.00
Superman Reeve'a z 1978 roku kontra Superman Cavilla z 2013 roku
Katarzyna Maciejewska
W ostatnim czasie wokół postaci filmowego Supermana krąży wiele kontrowersji. Najnowsza interpretacja często bywa porównana z tą Donnera, która uznawana jest wręcz za archetyp Człowieka ze Stali. Skonfrontujmy więc Supermana ze starych filmów z Supermanem z nowych, dodajmy trochę materiału komiksowego i zobaczmy, jak obaj na tym wychodzą.

Katarzyna Maciejewska - Wprowadzona w świat superbohaterów komiksowych przez kreskówki i filmy, ale z zapałem nadrabia i czyta komiksy. Jako Pochodnia Fandomu zamieszcza na blogu swoje zdanie głównie na temat Supermana, chociaż ma zamiar poszerzyć repertuar. Wielka fanka Człowieka ze Stali oraz Pierwszej Rodziny Marvela.
http://pochodnia-fandomu.blogspot.com/

14.00
Dlaczego Black Panther jest tak ważny? O znaczeniu pozytywnych obrazów i reprezentacji w popkulturze

Julian Jeliński
Po spektakularnym sukcesie filmu "Black Panther" w kinach na całym świecie, gdzie niespodziewanie zarobił już ponad miliard trzysta milionów dolarów, Wakanda stała się tematem rozpraw, analiz i zażartych dyskusji. Gdy z jednej strony chwalono film stworzony przez czarnego reżysera, scenarzystów i z czarną obsadą, to nieraz podnoszono kwestię znaczenia tego faktu. Pytano czy Wakanda może być "ojczyzną" dla kogokolwiek, skoro to tylko fikcyjne miejsce, podważano wyjątkowość filmu mówiąc, że to tylko "kolejny hit Disneya".
A jednak dzieło Ryana Cooglera to film ważny. W swojej prelekcji odpowiem nie tylko na to, jak wymyślona przez Stana Lee Wakanda może stać się dla widzów ojczyzną, przypominając rozumienie tożsamości narodowej Benedicta Andersona, ale poświęcę też czas, by unaocznić wagę reprezentacji w popkulturze, z której bardzo często nie zdajemy sobie sprawy.

Julian Jeliński - Broda z kosmosu rządząca na YouTube. Jeden z trzech fanów Black Panthera i Luke'a Cage'a w Polsce. Obrońca romantyzmu Killer Croca i jeden z nielicznych, dla których Suicide Squad był gorszym filmem od Batman v Superman. Gdy nie gada, nie pisze lub nie nagrywa o popkulturze to zdarza mu się uśpić kogoś filozofią polityczną niczym wielki, brodaty Jigglypuff. Uwielbia poszukiwać ideologii w popkulturze prawie tak bardzo jak Slavoj Żiżek.
https://www.youtube.com/c/brodyzkosmosu

15.00
Największy wróg Tytanów z N52? Scenarzyści DC Comics
Małgorzata Chudziak
"Banda irytujących dzieciaków w najgorszym okresie dojrzewania? Zróbmy o tym komiks! Superbohaterski!" stwierdził ktoś w DC. Przyjrzyjmy się wspólnie prawdopodobnie najgorszej serii z n52, czyli Teen Titans.

Małgorzata Chudziak - absolwentka Wydziału Prawa i Administracji oraz Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza. Napisała pracę magisterską o przedstawianiu kobiet w komiksach amerykańskich. Od lat zajmuje się recenzowaniem opowieści graficznych i badaniem historii komiksu. Prywatnie fanka DC, a zwłaszcza Batmana. Od lat prowadzi prelekcje o ulubionych i najmniej lubianych seriach komiksowych.
https://www.facebook.com/EgzaltowanaBB/

16.00
80 lat Supermana - panel dyskusyjny
Tysięczny zeszyt serii "Action Comics", gdzie zadebiutował jeden z najsłynniejszych superbohaterów komiksowych za nami. Człowiek ze Stali ratuje świat już od 80 lat, podczas których przedstawiany był na niezliczone ilości sposobów.

Zapraszamy na panel dyskusyjny, gdzie wraz z prelegentami oraz uczestnikami porozmawiamy o osobistych odczuciach dotyczących postaci Supermana.