Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Jesteś tutaj:
Start arrow Wystawy arrow archiwum
Wydarzenia i wystawy
Wystawy
Galerie z wydarzeń
Dyskusyjny Klub Książki
Wystawa fotografii Dominika Sikorowskiego "Podróżne Sny"


Uroczyste otwarcie odbyło się dnia 26 stycznia 2008 r. o godz. 17.00 w gmachu głównym Biblioteki przy ul. Ratajczaka 38/40.
Słowo wprowadzające do ekspozycji wygłosił prof. dr hab. Tomasz Schramm konsul honorowy Francji w Poznaniu.

          O ile kino i jego młodsza siostra telewizja są sztuką ruchu wyrażaną obrazami kolejno ukazywanymi przez kamerę, i w zależności od zastosowanej techniki przyspieszanymi lub spowalnianymi, przybliżanymi do nas lub oddalanymi, o tyle fotografia, osadzona w wybranym kadrze charakteryzuje się statycznością, nieruchomością i trwaniem. W fotografii jak i w malarstwie ów wewnętrzny ruch nadany jest przez jej głębię. To ona właśnie przyciąga nas i ujmuje w prezentowanych fotografiach Dominika Sikorowskiego. Prowadzi on nas tam gdzie przeczuwa się bezkres rozległych przestrzeni, gdzie wzrok nieustannie spotyka się z zachętą.


          Autor fotografii instynktownie odnalazł język, by wyrazić zarówno piękno świata jak i jego nostalgię. Pierwszy plan zaskakujący niezwykłością i niemal abstrakcją, wskazuje oku, by szło dalej i sięgnęło poza i ponad...

          Wystawę prezentowaną w holu głównym gmachu przy ul. Ratajczaka 38/40 będzie można zwiedzać do dnia 20 lutego 2008r. w godzinach otwarcia Biblioteki.

Dominik Sikorowski urodził się 18.11.1982 roku w Neuchâtel w Szwajcarii. Po ukończeniu nauki w Liceum Ogólnokształcącym im. Denis de Rougemont podjął w 2001 roku na Uniwersytecie Fryburskim początkowo studia prawnicze, kontynuowane obecnie na kierunki literatura oraz językoznawstwo hiszpański i angielskie. W międzyczasie odbył wiele podróży do Ameryki Południowej (Chile, Argentyna, Boliwia, Peru), Rosji, Uzbekistanu i Senegalu oraz wielu państw Europy. Podróże te, to nie tylko zwiedzanie i upamiętnianie na fotografiach poznawanych miejsc. To przede wszystkim praca w charakterze wolontariusza w ośrodkach pomocy, szkołach, ośrodkach zdrowia. Dało mu to możliwość autentycznego poznania środowisk lokalnych i ich codziennych problemów.


Efektem wypraw stało się wydanie w 2004 roku w wydawnictwie Proof albumu Visage, paysage - tout est voyage oraz przygotowanie 10 już wystaw autorskich m.in. w Neuchâtel, Fryburgu, Kreuzlingen, Tramelan, St-Aubin, Gorgier, Wrocławiu.