Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Jesteś tutaj:
Start arrow FAQ
Komiksy
Wprowadzenie
Egzemplarz obowiązkowy
Poznańska Dyskusyjna Akademia Komiksu
Polska Bibliografia Wiedzy o Komiksie
Dzień Batmana
Dzień Darmowego Komiksu
Comics Wars
Wystawy komiksowe
Zamów komiks na Pyrkon
FAQ
Linki
FAQ
1. Dlaczego BUAM zaczęła gromadzić komiksy?

Ponieważ zauważyliśmy lukę w zbiorach nie tylko naszych, ale w ogóle ogólnopolskich. Rozmowy z osobami, które zajmują się historią komiksu w Polsce, pokazały, że ich praca – ze względu na brak materiału źródłowego w bibliotekach – jest utrudniona. Ponadto żadna biblioteka naukowa nie gromadziła dotychczas systematycznie tego typu materiałów. Również pracownicy naukowi wskazali potrzebę stworzenia takiej kolekcji, głównie ze względu na ich własne badania naukowe oraz studentów, którzy chcieliby pisać prace na temat komiksów. Zachowajmy dla przyszłych pokoleń świadectwo obecności w kulturze tego typu materiałów.

2. Dlaczego nie wypożyczamy komiksów na zewnątrz?

Ponieważ, z reguły, posiadamy pojedyncze egzemplarze danego tytułu, pragniemy chronić kolekcję w sposób szczególny. Wiele tytułów zgromadzonych w Bibliotece, to obecnie unikaty, które bardzo trudno kupić. Zwłaszcza zbiór zinów stanowi ewenement na skalę krajową.

3. Jakie są kryteria gromadzenia komiksów i literatury naukowej na ich temat?

W przypadku komiksu polskiego i wydawanego w Polsce staramy się stworzyć zbiór pełen, zbiór reprezentacyjny dla kultury polskiej. W przypadku komiksów zagranicznych pragniemy uzupełniać kolekcję o tytuły nagradzane lub z jakiegoś powodu istotne dla rozwoju gatunku. Ponieważ w przypadku polskich komiksów musimy opierać się na egzemplarzu obowiązkowym, stąd apel do wydawców, aby przestrzegali tego wymogu. Dziękujemy również tym wydawcom, którzy wywiązują się z tego obowiązku. W przypadku literatury naukowej staramy się gromadzić wszystko, co ukazuje się w Polsce na ten temat oraz najważniejsze opracowania światowe, zarówno bibliografie, jak i opracowania teoretyczne. Podobnie jak kolekcja komiksów, zbiór ten jest systematycznie poszerzany.

4. Dlaczego na stronie www nie ma osobnego spisu komiksów, które znajdują się w zbiorach BUAM?

Z powodów technicznych. Biblioteka Uniwersytecka pracuje w systemie Horizon i wszystkie tytuły znajdują się w ogólnym katalogu komputerowym. Stworzenie osobnej bazy dla samych komiksów wymagałoby podwójnej pracy bibliotekarzy (komiksy tak czy inaczej musiałyby znaleźć się również w bazie ogólnej). Obecnie jeszcze nie wszystko, co znajduje się w naszych zbiorach, zostało wprowadzone do katalogu. Jeśli zatem szukasz konkretnego tytułu lub konkretnego autora, a nie znalazłeś go w katalogu, napisz do opiekuna Kolekcji Komiksów (rafal@amu.edu.pl). Ponadto, jeśli szukasz tytułów poruszających jakieś zagadnienie, a nie znasz tytułu lub autora – przyjdź lub napisz. Na miejscu otrzymasz spis komiksów, które posiadamy. Pomożemy Ci również znaleźć to, co Cię interesuje, a do czego jeszcze nie dotarłeś.

5. W jaki sposób poszerzamy naszą kolekcję?

W przypadku komiksów wydanych w Polsce musimy opierać się na egzemplarzu obowiązkowym. Dlatego tytuł, który pojawił się na rynku wydawniczym np. w styczniu, u nas znajdzie się dopiero pół roku później. W tym wypadku wiele zależy od wydawcy. Jeśli wywiąże się on terminowo z obowiązku dostarczania e.o., tytuły są dostępne szybko. Jeżeli chodzi o tytuły zagraniczne, będziemy kupować pozycje nagrodzone oraz będące kontynuacją serii, którą już posiadamy w naszych zbiorach. Jeśli uważasz, że jakiś tytuł powinien znaleźć się w zbiorach BU, a my go nie mamy, napisz (rafal@amu.edu.pl).

6. Dlaczego w katalogu nie są wydzielone osobne serie (hasło: „Thorgal” albo „Świat Edeny”), a katalog „nie wyrzuca” wszystkich tomów danej serii?

To specyfika systemu oraz zależność od ogólnopolskich wymogów i norm katalogowania. „Thorgal”, na przykład, ukazuje się w serii „Klub Świata Komiksu” i dla katalogującego to ta nazwa jest nadrzędna. Jeśli zatem poszukujesz konkretnego tomu i znasz jego tytuł – szukaj wg tytułu (np. „Zdradzona czarodziejka” w przypadku „Thorgala”) lub autora. Pamiętaj również, że możesz przeszukiwać katalog przez słowa z tytułu serii – wówczas wyświetlą się wszystkie tomy. Jeżeli tytułu serii (np. „Świat Edeny”) nie znajdziesz w opisie – szukaj wg autora, tytułu poszczególnych części lub tytułu serii w oryginale. Tytułu czasopisma szukaj w zbiorze czasopism.

7. Dlaczego w przypadku komiksów nie ma wolnego dostępu do półek?

Z braku miejsca w Czytelni Zbiorów Specjalnych. W naszych zbiorach zgromadzono już około 5 tysięcy komiksów – i wciąż ich przybywa. W Oddziale Zbiorów Specjalnych znajdują się przede wszystkim zbiory rękopiśmienne, stare druki, kartografia, ikonografia, muzykalia, DŻS, masonica oraz regionalia dotyczące Poznania i Wielkopolski. Pomimo iż posiadamy pokaźny zbiór komiksów i literatury na ich temat, kolekcja ta stanowi tylko niewielką cząstkę tego, co można znaleźć w murach Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu.

 
NOVA. Czytelnia Komiksów i Gazet BC II
Oddział Udostępniania Zbiorów
Biblioteka Uniwersytecka
ul. Ratajczaka 38/40
61-816 Poznań

facebook.com/czytelnianova
tel. 829 3848

Kontakt:

dr Michał Traczyk

Fundacja Instytut Kultury
Popularnej/Biblioteka Uniwersytecka

Biblioteka Uniwersytecka
ul. Ratajczaka 38/40
61-816 Poznań

Tel. 61 829-3814, 603079750
E-mail: kontakt@fundacja-ikp.pl

Zobacz także:

Czytelnia NOVA w Bibliotece Uniwersyteckiej