Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Jesteś tutaj:
Start arrow Wystawy arrow archiwum
Wydarzenia i wystawy
Wystawy
Galerie z wydarzeń
Dyskusyjny Klub Książki
"45-89. Comics behind the iron curtain / 45-89 Komiks za żelazną kurtyną"
konferencja Przestrzenie kultury komiksowej
Konferencja
Przestrzenie kultury komiksowej
4 - 5.02.2010
ImageWystawa przygotowana przez Bibliotekę Uniwersytecką oraz Centralę i Fundację Transmisja.

Badania na temat funkcji, treści, form czy wykorzystywania wydawnictw komiksowych dotyczą nie tylko zagadnień krytyczno-literackich czy estetycznych, ale również historyczno-społecznych. Rola i opinie, jakie przed 1989 rokiem przypisywano komiksom, były złożone i zależne od doraźnych, zmiennych uwarunkowań politycznych. Komiks jako medium masowe, skierowane w tym okresie głównie do młodszego odbiorcy, oferował często wyreżyserowaną wizję ówczesnej rzeczywistości społecznej i historii. Badania motywów obyczajowych i tematyki realistycznej - zawartych w poszczególnych komiksografiach - są częścią większego przedsięwzięcia, realizowanego w ramach projektu CENTRALA - Central Europe Comics Art przez Fundację Transmisja od początku 2007 roku.

Wystawę "45-89. Comics behind the iron curtain" tworzy kilkadziesiąt plansz komiksów z Polski, Czech, Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Słowenii, Serbii i Chorwacji. Celem ekspozycji jest zwrócenie uwagi na podobieństwa i różnice w komiksografiach tych krajów, przede wszystkim zainaugurowanie bardziej szczegółowych badań dotyczących komiksu jako cennego "źródła" i "lustra" wiedzy o tej części świata oraz nawiązanie wzajemnych kontaktów.

Otwarcie wystawy nastąpiło 3 kwietnia 2009 o godz. 12.00 w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej przy ul. Ratajczaka 38/40.

O godz. 12.30 miał miejscena wykład Komiksografie Europy Środkowej, przygotowany przez Dodo Nita (Rumunia), Tomasa Prokupka (Czechy) i Adama Ruska (Polska).

Wystawa będzie otwarta do 30 kwietnia.

 
Zdjęcia: Rafał Michałowski