Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Jesteś tutaj:
Start arrow Biblioteka w mediach
Biblioteka w mediach
Biblioteka w mediach
O Bibliotece
Misja Biblioteki
Historia i zbiory
Publikacje
Rocznik "Biblioteka"
Struktura organizacyjna
Sprawozdania
Rada Biblioteczna
Konferencje
Nagrody i wyróżnienia
Koło SBP BU
Biblioteka w mediach

2005

" Los Powstańca "

"Gazeta Wyborcza" (Poznań, 17 XII 2005 r.) donosi o otwarciu wystawy w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej, poświęconej życiu Franciszka Ratajczaka (1887-1918 ) - pierwszego poległego powstańca wielkopolskiego. Zgromadzony materiał pozwala zapoznać się także z historią i przebiegiem Powstania.

Winda w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej

''Gazeta Wyborcza'' ( Poznań, 18 XI 2005 ) donosi o mającym wkrótce nastąpić uruchomieniu windy w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Zamontowanie windy i możliwości przebudowy w starym, zabytkowym gmachu były mocno ograniczone. Winda służyć będzie przede wszystkim osobom niepełnosprawnym i mającym problemy z przemieszczaniem się.

Poznań na stereoskopach sprzed ponad 100 lat<

Dzięki zachowanym zdjęciom wykonanym przez niemieckiego fotografa Kurta Emmerlicha możemy zobaczyć Poznań z lat 1893 - 1895. Zdjęcia wykonano metodą stereoskopową a oglądać je można w pracowni ikonograficznej Oddziału Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu, o czym donosi Gazeta Wyborcza (Poznań) z dnia 02 listopada 2005 r., s.17.

Dar Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

Dnia 26 października 2005 w Centrum Kultury Zamek nastąpiło przekazanie daru Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Bibliotece Uniwersyteckiej w Poznaniu. Biblioteka otrzymała defibrylator służący ratowaniu życia w pierwszych chwilach zagrożenia. Wiadomość o przekazaniu defibrylatora zamieszczono na łamach ''Głosu Wielkopolskiego'' i ''Gazety Wyborczej''.

V DNI PAPIESKIE

W dniu 14 października 2005 r. w gmachu TVP 3 Poznań, w programie ''Opinie, wydarzenia'' ksiądz Biskup Marek Jędraszewski i dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej Artur Jazdon wzięli udział w dyskusji, której tematem były odbywające się w Poznaniu V Dni Papieskie.

V DNI PAPIESKIE

Dnia 10 października 2005 r. w Teleskopie (TVP 3) wyemitowano krótki reportaż z otwarcia wystawy ''Dać świadectwo o ludziach i czasie'' zorganizowanej w ramach V Dni Papieskich.
 Z tej samej okazji dyrektor Biblioteki udzielił wywiadów kilku poznańskim stacjom radiowym.

Remont czytelń

 21 czerwca 2005 roku w Teleskopie (TVP3) podano informację dotyczącą remontu czytelń w Bibliotece Uniwersyteckiej, który będzie trwał przez cały okres wakacyjny.

BIBLIOTEKA UNIWERSYTECKA w Z ŻYCIA UNIWERSYTETU

W TVP3 13 czerwca 2005 roku o godz. 17.00 ukazał się kolejny odcinek Z ŻYCIA UNIWERSYTETU dotyczący opracowania alfabetycznego i rzeczowego książek w Bibliotece Uniwersyteckiej.

BIBLIOTEKA UNIWERSYTECKA w Z ŻYCIA UNIWERSYTETU

23 maja 2005 roku o godzinie 17.00 wyemitowano w Z ŻYCIA UNIWERSYTETU kolejny odcinek cyklu o Bibliotece Uniwersyteckiej dotyczący działalności wydawniczej, informacyjnej i dydaktycznej biblioteki.

TYDZIEŃ BIBLIOTEK

12 maja 2005 roku dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej dr Artur Jazdon udzielił wywiadu dla radia Merkury, w którym wypowiadał się na temat obchodów Tygodnia Bibliotek i problematyki związanej z bibliotekarstwem polskim.

BIBLIOTEKA UNIWERSYTECKA KUPIŁA KOMORĘ PRÓŻNIOWĄ

  • Biblioteka Uniwersytecka jest jedyną w Wielkopolsce biblioteką posiadajacą komorę próżniową. Pod wpływem tlenku etylenu zostają niszczone atakujące książki grzyby, pleśnie, bakterie i owady. Wiecej na ten temat: Gazeta Wyborcza (Poznań), 9 maj 2005, str.3.
  • 9 maja 2005 roku w telewizji WTK dr Janisław Osiegłowski, kierownik Pracowni Restauracji Książki, zaprezentował najnowszy nabytek Biblioteki Uniwersyteckiej, nowoczesną komorę próżniową.

O KSIĄŻKACH I BARSZCZU

O nowoczesności w bibliotekach poznańskich, w tym o Bibliotece Uniwersyteckiej w: Gazeta Wyborcza (Poznań), 9 maj 2005, str. 2.
BIBLIOTEKA UNIWERSYTECKA w Z ŻYCIA UNIWERSYTETU
W Z ŻYCIA UNIWERSYTETU zapoczątkowano nowy cykl programów dotyczących historii i działalności Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu. Pierwszy odcinek z tej serii został wyemitowany 25 kwietnia 2005 roku o godzinie 17.00 w TVP3.

DRUGIE ŻYCIE KSIĄŻEK

O najciekawszych starodrukach Biblioteki Uniwersyteckiej i historiach, które w sobie kryją opowiadał Andrzej Jazdon, kierownik Oddziału Zbiorów Specjalnych w Gazecie Wyborczej (Poznań) z 22 kwietnia 2005 na stronie 17.

Album 1945

Wypowiedź mgr Jakuba Skuteckiego na temat odnalezionego albumu ze zdjęciami zniszczonego działaniami wojennymi Poznania z 1945 roku na łamach Gazety Wyborczej (Poznań), 23 luty 2005 r., s. 1, 6.
Foto 1    Foto 2    Foto 3  

KSIĄŻKI/ Przegląd najlepszych

Relacja z otwarcia wystawy w Bibliotece Uniwersyteckiej z okazji X Przeglądu Książki Naukowej, w którym uczestniczy 32 poznańskich wydawców w: Głos Wielkopolski, 19-20 lutego 2005 r., s. 4; Gazeta Wyborcza (Poznań), 19-20 lutego 2005 r., s. 4.

Globus Ziemi Matthausa Greutera

Marzenna Ciechańska, Magdalena Wiercińska - ''Globus Ziemi Matthausa Greutera z 1638 r. ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Poznaniu - kilka słów o technologii i konserwacji.'' w: Notes Konserwatorski 8 SOS dla Zbiorów. Warszawa 2004, BN s.78-92, il.

JEDYNY W POLSCE

Rozmowa z Arturem Jazdonem, dyrektorem Biblioteki Uniwersyteckiej dotycząca X Przeglądu Książki Naukowej, który odbędzie się 18.02 -31.03 br. w: Poznański Informator Kulturalny, Sportowy i Turystyczny IKS, luty 2005, s. 50

WSPOMNIENIE Jan Baumgart

Biogram Jana Baumgarta (1904-1989), pracownika Biblioteki Uniwersyteckiej, autora m.in. Bibliografii historii polskiej za lata 1944-1967, opracowany przez Hannę Wieland ukazał się w: Gazeta Wyborcza (Poznań), 20 styczeń, 2005 rok, s.10

WSPOMNIENIE Janina Dydowicz

Janina Dydowicz (1930-2003), wieloletni pracownik Biblioteki Uniwersyteckiej we wspomnieniach córki Ewy Stolarskiej i Alicji Spaleniak w: Gazeta Wyborcza (Poznań), 21 styczeń, 2005 rok, s. 9

MUZYKA/ 2005-rok pięciu rocznic
Byłem...Henrykiem Wieniawskim

Relację Andrzeja Jazdona, kierownika Oddziału Zbiorów Specjalnych BU z poszukiwań materiałów źródłowych w Petersburgu dotyczących Henryka Wieniawskiego przeczytamy w : Głos Wielkopolski (GŁOS POZNANIAKA), 18 styczeń, 2005 rok, s. 8