Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Jesteś tutaj:
Start arrow Wystawy arrow archiwum
Wydarzenia i wystawy
Wystawy
Galerie z wydarzeń
Dyskusyjny Klub Książki
"Druki Gospodarskie"
14 stycznia - 15 lutego 2005

    Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu prezentuje wystawę druków gospodarskich przygotowaną w oparciu o zbiory bibliotek poznańskich: Biblioteki Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, Biblioteki Raczyńskich, Biblioteki Kórnickiej oraz Biblioteki Uniwersyteckiej.
    Na wystawie wyeksponowano druki głównie z XIX w. Przedstawiają one mniej znane źródła do poznania dziejów życia codziennego. Prezentowane druki gospodarskie przypominają często o nie istniejących już zawodach i opisują zapomniane formy wytwórczości, które zostały wyeliminowane przez dominującą dziś produkcję przemysłową.
    Druki gospodarskie reprezentują różnorodną tematykę związaną z sposobami prowadzenia i ulepszania gospodarstwa. Pisane były w formie opisowej lub instruktażowej przez znanych gospodarzy - praktyków. Ta drogą przekazywano i rozpowszechniano doświadczenia umożliwiając ich wykorzystanie we własnym gospodarstwie.
    Najstarsze druki gospodarskie pochodzą z XVI w.: wydanie polskie - Crescentiis, Petrus de, Księgi o gospodarstwie, Kraków, wda Unglerowa, 1549 oraz polska książka o gospodarstwie - Gostomski, Anselmus, Gospodarstwo, Kraków, J. Siebeneycher, 1588. Starodruki te znajdują się w zbiorach Biblioteki Kórnickiej.
    Prezentujemy najstarsze druki z historii cukrownictwa, w tym pierwsze polskie książki: Stanisława Balińskiego, O fabrykacji cukru z białych buraków..., Warszawa 1811; Józefa Bełzy, O wyrabianiu cukru z buraków..., Warszawa 1837; Mostowskiego Tadeusza, O domowem wyrabianiu i rafinowaniu cukru z buraków... [podług rękopisu nadesłanego ... w skutek ogłoszonego konkursu przez hr. Raczyńskiego, wyd.1841], Warszawa 1838; O produkcji buraków ze stanowiska cukrownictwa, Poznań 1869, J.K.Żupański; Gawrońskiego Franciszka, Podręcznik praktyczny o plantacji buraków cukrowych. Praca konkursowa uwieńczona pierwszą nagrodą przez Zarząd Centralnego Towarzystwa Gospodarczego w W. Ks. Poznańskim, Poznań 1882; O cukrownictwie i burakach cukrowych. Zbiór rozpraw wydanych nakładem Towarzystwa Rolniczego dla Powiatu Inowrocławskiego, Poznań 1882, N. Kamieński i Spółka.

          Autor wystawy:
          mgr Grażyna Ławniczak
          historyk sztuki

          Wystawa prezentowana będzie na piętrze budynku głównego BU
          przy ul. Ratajczaka 38/40 w godzinach otwarcia Biblioteki.