Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Jesteś tutaj:
Start arrow Wystawy arrow archiwum
Wydarzenia i wystawy
Wystawy
Galerie z wydarzeń
Dyskusyjny Klub Książki
Heinrich Böll - Życie i Twórczość

16.12.2004 - 9.01.2005


Wystawa HEINRICH BÖLL - ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ przygotowana została przez Instytut Goethego, Bibliotekę Miejską w Kolonii i Fundację im. Heinricha Bölla. Prezentowana była w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu. W Poznaniu otwierana w grudniu, czynna będzie także w styczniu 2005 roku, a więc w początkach roku w którym obchodzić będziemy 20 rocznicę śmierci pisarza.

HEINRICH BÖLL to nie tylko znany niemiecki literat, laureat m.in. Nagrody Nobla z 1972 roku, krytyczny kronikarz najnowszej historii Niemiec, intelektualista, ale także osoba gorącą zaangażowana w życie społeczne i polityczne. To osoba, która często i bez obaw wyrażała swój sprzeciw wobec niesprawiedliwości, prześladowań, swoją troskę i obawy o los pokoju, świata, prawa człowieka. To intelektualista, który często odwoływał się do sumienia, które nie powinno być "zwiędłym kwiatkiem w butonierce rozmaitych ideologii" lecz musi towarzyszyć politycznym debatom i podejmowaniu decyzji politycznych.

To wołanie pisarza jest szczególnie aktualne dziś w procesie jednoczenia się Europy, kiedy polityce potrzebne jest uczestnictwo i zaangażowanie nas wszystkich, by Europa mogła stawić czoła wciąż nowym kontrowersjom, konfliktom i kryzysom.

Wystawa jest obszerną dokumentacją, przedstawiającą w przejrzystym układzie zdjęcia, rysunki, dokumenty i inne materiały związane z biografią i twórczością literacką Heinricha Bölla. Ten kalejdoskop obrazów obejmuje całe życie pisarza, począwszy od czasów i młodości, poprzez lata studiów, sukcesy literackie, kontakty z Polską, do ostrych kontrowersji politycznych w ostatnich latach jego życia. Celem wystawy jest także przedstawienie kontekstu politycznego i społecznego, w jakim działał i tworzył pisarz, co jest niezbędne dla zrozumienia jego dorobku.

Wystawę uzupełnia prezentacja książek i czasopism ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej, Czytelni Niemieckiej UAM oraz Biblioteki Instytutu Germanistyki UAM.

Otwarcie wystawy, które nastąpiło dnia 16 grudnia 2004 roku w gmachu Biblioteki Uniwersyteckie o godz. 12.00, poprzedził okolicznościowy odczyt wygłoszony o godz. 11.00 w sali 82 Biblioteki przez dr Marka Rajcha, pracownika naukowego Instytutu Filologii Germańskiej UAM.