Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Jesteś tutaj:
Start arrow Wystawy arrow archiwum
Wydarzenia i wystawy
Wystawy
Galerie z wydarzeń
Dyskusyjny Klub Książki
Co zostało powiedziane?

Biblioteka Uniwersytecka poczytuje to sobie za ogromny zaszczyt, że po raz kolejny mogła włączyć się w organizację DNI PAPIESKICH oraz to, że Dni te zostały właśnie niniejszą wystawą zainaugurowane. Motto obecnych dni stanowią słowa Ojca Świętego:

Świadomość własnej przeszłości pomaga nam włączyć się w długi szereg pokoleń, by przekazać następnym wspólne dobro- Ojczyznę.

Mając na uwadze to hasło, zastanawialiśmy się co obrać za punkt wyjścia dla organizowanej wystawy. W poprzednich latach staraliśmy się przybliżyć m.in. najważniejsze wydarzenia związane z 25-leciem pontyfikatu Ojca Św., najważniejsze przesłania poszczególnych pielgrzymek do ojczyzny. Ubiegłoroczna wystawa kończyła się pustą praktycznie planszą, na której oglądający ją mogli przeczytać tylko jedno zdanie, pytanie skierowane do każdego z nas: A co z tego zostało w Tobie? Co zostało w Tobie z tego, co Ojciec Św. kierował do nas w poszczególnych homiliach. Chcieliśmy, aby to pytanie towarzyszyło każdemu także po opuszczeniu gmachu Biblioteki, zmuszało do refleksji i zastanowienia.

Tegoroczna wystawa jest w pewnym sensie kontynuacją ubiegłorocznego zamysłu. Mogliśmy bowiem przygotować wystawę prezentującą kolejne znane czy nie znane fotografie związane z życiem i działalnością Jana Pawła II.
Mogliśmy przedstawić wybór tekstów z wielu książek i artykułów Jego autorstwa. Mogliśmy pokazać wielość i bogactwo opisów, relacji i komentarzy autorstwa duchowieństwa, polityków, dziennikarzy.
Mogliśmy przygotować wystawę bardzo bogatą ilustracyjnie, graficznie.

Mogliśmy, i w pewnym sensie to robimy pokazując w gablotach książki, czasopisma, zdjęcia egzemplifikujące tekst, pokazujące historyczne miejsca, wydarzenia, ważne w historii narodu osoby. Mają stanowić one niemą lecz głęboko przemawiającą ilustrację treści wygłoszonego kazania, którego wybrane, najważniejsze fragmenty, zasadnicze tezy, przedstawione zostały na planszach i stanowią centralną, zasadniczą cześć wystawy. Właściwa część prezentacji, ta na planszach, ma więc - jak Państwo widzą - odmienny charakter od tradycyjnych wystaw, ze zdecydowaną przewagą tekstu nad ilustracjami.

Przypominamy kolejno odczytaną wówczas Ewangelię o Jezusie kroczącym po jeziorze, o Piotrze i jego zwątpieniu Zwracamy uwagę na Mszał wykorzystany wówczas podczas sprawowanej liturgii i podpisany osobiście przez Ojca Św.

Kolejne plansze to przypomnienie słów Ojca Św. odwołujących się do tego fragmentu Ewangelii, a mówiących o zaufaniu Chrystusowi w chwilach prób; o wierze, nadziei i miłości jako fundamentach pozwalających odnieść człowiekowi zwycięstwo nad samym sobą.

Dalej przypominamy fragmenty kazania poświęcone wspomnieniu ofiar I Wojny Światowej; pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa zniszczonego w czasie II Wojny Światowej; ofiar tej wojny; wydarzeniom prawie 50-letniego okresu nowego zagrożenia jakie pojawiło się po wojnie w związku z zaprowadzaniem nowego ładu społeczno-politycznego; okresowi próby ujarzmienia narodu, walki z narodem i Kościołem; i na koniec pomnikowi ofiar Czerwca 1956 roku.

Odwołując się do tych właśnie historycznych wydarzeń i wartości, dzięki którym naród przetrwał te dziejowe kataklizmy, zwrócił się wówczas Ojciec św. głównie do młodzieży z apelem - co przypominają kolejne plansze - aby zawsze pamiętała, że jest z Poznania, z miejsca w którym poczęła się Polska państwowość, tak broniona i chroniona przez wieki. Zaapelował wówczas do niej, aby w tym naszym zwariowanym świecie budowała w oparciu o te tradycyjne wartości cywilizację miłości w życiu osobistym, społecznym, politycznym, w szkołach i w uniwersytetach, budowała społeczeństwo nowej generacji.

Te słowa skierowane głównie do młodzieży, której setki przewijają się przez korytarze i pomieszczenia Biblioteki każdego dnia, chcieliśmy specjalnie jej - ale i wszystkim innym naszym czytelnikom, wszystkim Poznaniakom- tą wystawą przypomnieć.

Chcemy, marzymy jako organizatorzy wystawy, jako członkowie społeczności akademickiej, elity narodu wychowującej, kształtującej przyszłe elity, aby wszyscy raz jeszcze przeczytali to co zostało do nas powiedziane tu w Poznaniu, 7 lat temu, i wysnuli refleksje ważne dla naszego codziennego naszego życia, codzienności która buduje naszą przyszłość, nasze wspólne dobro - Ojczyznę.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Taka refleksja może narodzić się w ciszy i skupieniu. Dlatego zapraszamy do odwiedzenia wystawy, która czynna będzie do początków grudnia.

WYSTAWĘ przygotowali: Jan i Elżbieta Aleksińscy, Klaudyna Jasiewicz, ks. Piotr Ratajczak.