Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Jesteś tutaj:
Start arrow Wystawy arrow archiwum
Wydarzenia i wystawy
Wystawy
Galerie z wydarzeń
Dyskusyjny Klub Książki
Europa - Polska - Europa
Wystawa przygotowana pod honorowym patronatem Wojewody Wielkopolskiego Andrzeja Nowakowskiego w związku z wejściem w życie z dniem 1 maja traktatu akcesyjnego.

Wystawa, której uroczyste otwarcie w gmachu Biblioteki Uniwersyteckiej nastąpiło dnia 29 kwietnia 2004 r. o godz. 12.00, eksponowana będzie do końca lipca br.
Europa - Polska - EuropaEuropa - Polska - EuropaEuropa - Polska - EuropaEuropa - Polska - Europa
Europa - Polska - EuropaEuropa - Polska - EuropaEuropa - Polska - EuropaEuropa - Polska - Europa
Europa - Polska - EuropaEuropa - Polska - EuropaEuropa - Polska - EuropaEuropa - Polska - Europa
Europa - Polska - Europa   
Fotografie: mgr Rafał Michałowski

    Polska-Europa ta na pozór prosta i oczywista relacja stała się w ostatnim czasie przedmiotem namiętnych sporów i gwałtownych polemik.
    Zawsze byliśmy w Europie - powiadają jedni - i zgiełk towarzyszący naszemu wejściu do Unii jest zbyteczny. To nieprawda - powiadają inni - nasza obecność w Europie bywała niekiedy czysto mechaniczna, wynikająca li tylko z geografii. Decydowała o tym wyjątkowo dla nas niekorzystna koniunktura polityczna, ale też nasze własne zaniechania, umysłowe lenistwo, polityczna beztroska i brak elementarnej roztropności. Dopiero dzisiaj mamy szansę stać się pełnoprawnymi uczestnikami europejskiej wspólnoty.

    Wystawa nasza - siłą rzeczy - jest jakimś głosem w tej dyskusji, choć intencje, które nam towarzyszyły są skromniejsze. Chcielibyśmy pokazać trudną, choć trwałą obecność Polski w Europie, manifestującą się na różnych poziomach, z których trzy są godne szczególnego wyeksponowania:
  • Polska i Polacy w życiu politycznym Europy, w międzynarodowych instytucjach politycznych, zbiorowych przedsięwzięciach, międzynarodowych inicjatywach itd.
  • cudzoziemcy w Polsce, chodzi tu zarówno o tych przybyszów z Europy, którzy przebywali w Polsce jakiś czas i po wykonaniu określonej misji wyjeżdżali, jak i o tych, którzy zostali na stałe wtapiając się w polskie społeczeństwo, byli lojalnymi i wielce pożytecznymi obywatelami nowej ojczyzny. (Żydzi, Niemcy, Ormianie),
  • Polacy i Polska poza granicami Rzeczypospolitej. Tu również chodzi o tych Polaków, którzy wyjeżdżali za granicę i wracali przywożąc nowe idee, jak i o tych którzy z różnych powodów do Polski nie mogli wrócić, ale poza jej granicami służyli na miarę swych możliwości swej ojczyźnie.
Na wystawie zaprezentowany zostanie - obok starych druków oraz polskich i zagranicznych książek współczesnych - bogaty materiał ikonograficzny oraz kartograficzny.

    Jesteśmy przekonani, że wystawa z uwagi na ważność problemu, prezentacje dużego zasobu interesujących materiałów, przypomnienie wielu znanych ale przede wszystkim wielu zapomnianych wątków związanych ze wzajemnymi relacjami, duży ładunek emocjonalny ale i bardzo istotne walory edukacyjne i poznawcze, spotka się z życzliwym przyjęciem mieszkańców miasta Poznania, pomagając określić im ich własny stosunek do tego ważnego zagadnienia.

    Wystawę przygotowali:
    mgr Ewelina Kowalowa, mgr Zygmunt Poznański, mgr Jakub Skutecki

    Ekspozycja prezentowana jest na piętrze budynku głównego BU przy ul. Ratajczaka 38/40 w godzinach otwarcia Biblioteki.

    Dyrektor
    Biblioteki Uniwersyteckiej
    w Poznaniu
    Dr Artur Jazdon