Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Jesteś tutaj:
Start arrow Wystawy arrow archiwum
Wydarzenia i wystawy
Wystawy
Galerie z wydarzeń
Dyskusyjny Klub Książki
Bałtyckie sąsiedztwo

od dnia 19 października 2001 roku


Dnia 19. 10. 2001 o godz.13.00 odbyło się otwarcie wystawy zatytułowanej "Bałtyckie sąsiedztwo".
Wystawa została zorganizowana przez Duński Instytut Kultury w Polsce i Bibliotekę Uniwersytecką.

Duński Instytu Kultury jest pozarządową, niezależną organizacją typu non-profit, której celem jest wzbogacanie duńskiego życia kulturalnego poprzez wymianę i dialog z innymi krajami.

Wystawa, która była już przezentowana w Warszawie, opowiada o naszym, polskim widzeniu bałtyckich sąsiadów, ma pozwolić przejrzeć się nam w swoistym skandynawskim zwierciadle. Jak w katalogu do prezentacji warszawskiej pisał M.Jagiełło: "Będzie wędrówką po naszym, polskim wyobrażeniu Skandynawii zamkniętym zasadniczo w słowie drukowanym: w książkach i czasopismach. Z bogatego pismienictwa po Skandynawii i tworzących ją narodach wybieramy tylko nieliczne prace, głównie te, w których odbija się recepcja wybranych przez autorki scenariusza wystawy wątków obrazujących ziemię, ludzi i sprawy naszych bałtyckich sąsiadów".

Ponieważ w Poznaniu wystawa prezentowana jest w ramach IV Poznańskiego Festowalu Nauki i Sztuki, podkreślone zostaną na niej wszystkie akcenty poznański i wielkopolskie, w tym w szczególny sposób udział naszego ośrodka w badaniach języka, historii i kultury tego regionu.