Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu

Jesteś tutaj:
Start arrow Wypożyczalnia
Informator
Zapytaj bibliotekarza
Godziny otwarcia, lokalizacja
Czytelnie i pracownie
Wypożyczalnia
Wypożyczalnia międzybiblioteczna
Informatorium
Regulamin i opłaty
Wypożyczalnia
Wypożyczalnia

61-816 Poznań, ul.Ratajczaka 40, (wejście w bramie)
tel. 61 829 38 51
e-mail: wypoz.bu@amu.edu.pl

Godziny otwarcia od 18 września 2017 do 30 czerwca 2018

poniedziałek-piątek9.00–20.00
sobota 10.00–17.00
niedziela nieczynne

Z Wypożyczalni Biblioteki Uniwersyteckiej mogą korzystać:
  • pracownicy i studenci UAM,
  • nauczyciele akademiccy i studenci innych szkół wyższych Poznania (jeśli uczelnie te posiadają właściwe uzgodnienia z BU),
  • pracownicy naukowi Polskiej Akademii Nauk i Instytutu Zachodniego,
  • pracownicy nauki będący na emeryturze lub rencie,
  • wyjątkowo inni zainteresowani (po wpłaceniu kaucji).
Ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej korzysta się za pośrednictwem nowocześnie zorganizowanej i skomputeryzowanej wypożyczalni. Aby sprawnie poruszać się w niej, należy zapoznać się z poniższymi informacjami.

Do zapisu są niezbędne:
  • dla pracowników i studentów UAM – dowód osobisty oraz odpowiednio legitymacja studencka bądź służbowa,
  • dla pracowników i studentów innych uczelni, dodatkowo, aktualna karta biblioteczna wystawiona przez uczelnię macierzystą.
Przed wejściem na salę z księgozbiorem przy stanowiskach Wypożyczalni dokonuje się zapisów, wystawia karty i uaktywniania konta biblioteczne.

Wszystkie książki z księgozbioru dydaktycznego Wypożyczalni BU są zarejestrowane w bazie komputerowej, dostępnej dla Czytelników. Instrukcje korzystania z bazy znajdują się przy komputerach.

O usytuowaniu działów głównych informuje tablica przy wejściu. Proszę zwrócić uwagę na kolory, za pomocą których są oznaczone regały i książki w poszczególnych działach.

Przed wejściem na salę z księgozbiorem należy skorzystać z szatni – po wrzuceniu monety (2 zł) w szafkach odzieżowych można bezpiecznie zostawić wierzchnie okrycie, torby i torebki. Na salę wchodzimy po zabraniu koszyka, sprawdzeniu stanu konta oraz pozostawieniu u dyżurującego bibliotekarza legitymacji studenckiej i karty bibliotecznej.

Podręczniki z księgozbioru dydaktycznego Wypożyczalni BU zabieramy samodzielnie z półek. Książki są ustawione alfabetycznie wg nazwisk autorów lub pierwszego słowa tytułu (w przypadku materiałów posiadających więcej niż czterech autorów).

Zabrane podczas przeszukiwań niepotrzebne książki należy odłożyć na wolną półkę w środkowym regale każdego rzędu.

Aby ułatwić poszukiwania, na szczytach regałów umieszczono alfabetyczne wykazy książek. Na półkach można znaleźć książki oklejone tęczową nalepką – są to pojedyncze egzemplarze najnowszego wydania każdego podręcznika. Tych książek nie można wypożyczyć do domu. Można je przejrzeć i na miejscu wykonać kserokopię interesującego fragmentu.

Przed opuszczeniem sali z księgozbiorem, należy zarejestrować wypożyczenia. Wypożyczenie polega na powiązaniu kodu paskowego Państwa karty bibliotecznej z kodem wypożyczanej książki. Zgodnie z regulaminem, przed opuszczeniem wypożyczalni należy sprawdzić w komputerze stan swojego konta i zgłosić ewentualne zastrzeżenia. Żadna reklamacja, składana w późniejszym terminie, nie będzie przyjmowana.

Aby wypożyczyć książkę ze zbioru głównego BU, należy skorzystać z katalogu on-line i zamówić interesującą pozycję elektronicznie. Książek, których nie ma w bazie komputerowej, należy szukać w katalogu tradycyjnym – kartkowym (gmach główny, I piętro, pok. 140) – zamawia się je na rewersie, który pozostawia się u dyżurnego bibliotekarza.

Pamiętaj! Nie zamawiaj książek wydanych przed rokiem 1970! W naszej bibliotece można korzystać z nich tylko na miejscu w czytelniach.

Zamówione pozycje, ze względu na konieczność wprowadzenia ich do bazy komputerowej, odbiera się po upływie 2–3 dni w Wypożyczalni BU.

Zapamiętaj termin zwrotu książek! Studenci UAM mogą wypożyczać podręczniki na okres 90 dni z możliwością dwukrotnej prolongaty elektronicznej – 30 dni każda. Po tym terminie komputer nalicza karę w wysokości 0,30 zł od wypożyczonego tomu za każdy dzień zwłoki. Książki można wypożyczać ponownie dopiero po uregulowaniu kary.

Jeśli zastosują się Państwo do naszych wskazówek, korzystanie z nowej Wypożyczalni BU będzie łatwe i przyjemne. W przypadku trudności zawsze można liczyć na pomoc dyżurującego bibliotekarza!

 
 ASK-zapytaj bibliotekarza» Nasze nowości (wybór)


Zobacz także:

» Pytania i odpowiedzi
» Katalog online
» Czasopisma elektroniczne
» Bazy danych
» Kontakt

» Realizacja zamówień
do Wypożyczalni BU z magazynu
poniedziałek - piątek
od 8.45 do 18.15 po pełnej godzinie 15 min.
sobota
od 11.30 do 16.15 po pełnej godzinie 15 min.
» Elektroniczne zamawianie książek
» Wyróżnienie dla Biblioteki
Uniwersyteckiej

» Otwarcie nowej Wypożyczalni BU
Sprawdź dostępność pozycji w bibliotekach polskich:
KARO
NUKAT
Sprawdź dostępność pozycji w bibliotekach na świecie:
WorldCat